Sokağa çıkma yasaklarında 73 insan sağlık müdahalesi engeliyle katledildi
Haberler / 17 Aralık 2016 Cumartesi Saat 09:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaşam hakkının çeşitli bahane ve görüntüler verilerek yok sayıldığı Bakurê Kürdistan’da, imha-kırım politikaları devletin bir fiil gündeminde. Cizre Devlet Hastanesi’ni, yaralılar için ‘İtirafçı olmazsan ölürsün’ diyerek kullanan Emniyet Müdürü Hacı Dinçer unutulmadı. Yanı sıra sadece sağlık emekçilerinin tanık olduğu 73 insan sağlık müdahalesi engellendiği için katledildi ve aslında rakamlar bile sokağa çıkma yasakları ile Kürdistan’ın ne hale getirilmeye çalışıldığını ortaya koyuyor

24 Temmuz 2015’te topyekun saldırılarına start veren AKP-Erdoğan rejimi, OHAL ve sokağa çıkma yasaklarını önce lokal bölgelerde ilan ederek her türlü hukuk dışılığı uyguladı. ‘Çatışma’ yada ‘çatışma süsü’ verilerek çok sayıda insan katledilirken bölgede sağlık çalışmaları yürütenlerin şahit olduğu 73 insan yaşamı ihlali, sağlık müdahalesi yapılmadığı ve engellendiği için kasten gerçekleştirildi.

Hastaneler Abluka Altına Alındı

Sağlık çalışanları, hastanelerin çatılarına keskin nişancıların yerleştirilerek hastanelerin zırhlı araçlarla sivillerin bile girişlerine izin verilmeyerek abluka altına alındığını, kendilerinin günlerce hastanelerde rehin tutulduğunu savunuyor. Ayrıca sağlık çalışanları, sağlık müdahalesi için giden çok sayıda arkadaşlarının katledildiğini ya da yaralandığını da dile getiriyor.  

Kasten Sağlık Müdahalesi Engellenen 73 Kişi Yaşamını Yitirdi!

Bakurê Kürdistan’da resmi kayıtlara göre katledilen 321 insanın 73’ünün sağlık erişim hakkının ihlal edilmesinden dolayı yaşamların yitirdiğini belirten sağlıkçılar, insanların sağlık hakları yanında yaşam haklarının ellerinden alındığının altını çiziyor.

104 Sağlık Emekçisi İhraç Edildi

Sokağa çıkma yasakları boyunca ise yalnızca Amed’de 104 sağlık emekçisi ihraç edildi.

Emniyet Müdürü Hacı Murat Dinçer

Cizre’de de sağlık çalışanları, daha önceki haberlerimize konu olan, karakola çevrilen ve dönemin Cizre Emniyet Müdürü Hacı Murat Dinçer ve Kamu Hastaneleri yetkililerinin de aralarında bulunduğu şebekenin eliyle çok sayıda yaralıya, ‘itirafçı olmazsan ölürsün’ şeklinde Cizre Devlet Hastanesi’nde yaşanan vahşeti okurlara ulaştırmıştık.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Sokaga  cikma  yasaklarinda  73  insan  saglik  mudahalesi  engeliyle  katledildi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.