Türkiye’de beyin göçüyor!
Teknoloji / 17 Aralık 2016 Cumartesi Saat 09:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya’nın ünlü Alexander-von-Humboldt Vakfı yaşamı tehlike altında olan 46 yabancı bilim insanını Almanya’daki araştırma enstitülerine davet etti. Bunlar arasında Türkiye, 21 bilim insanı ile birinci sırayı alıyor

Merkezi Bonn kentinde olan Alexander-von-Humboldt Vakfı'ndan yapılan açıklamada, ülkelerindeki savaş ortamı ya da siyasi soruşturmalar nedeniyle çok sayıda bilim insanının Almanya'dan destek talebinde bulunduğunu belirtti. Alexander-von-Humboldt Vakfı, Philipp-Schwartz adlı girişime bağlı bursiyer bilim insanlarının Ocak ayından itibaren 2 yıllığına Almanya'nın toplam 39 araştırma merkezinde görev yapacakları duyurdu.

Türkiye Suriye’nin de önünce ilk sırada

Söz konusu bilim insanların çoğunluğu 21 kişi ile Türkiye'den geliyor, onu 18 kişi ile Suriye izliyor. Irak'tan 3, Tacikistan, Burundi, Yemen ve Sudan'dan ise birer bursiyer Almanya'ya geliyor.

Almanya'daki 39 ev sahibi yüksek okul ve araştırma merkezi toplam 59 aday arasından seçildi. Mart ayındaki ilk turda da Suriye ve Türkiye'den gelen 23 bilim insanına burs sağlanmıştı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Turkiye  de  beyin  gocuyor    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA