Yeni Osmanlı – 1
Dizi Yazı / 17 Aralık 2016 Cumartesi Saat 07:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk yetkililer bölgesel ve uluslararası arenada “Lozan bizim için başarılı bir anlaşma değildi” “Halep yine Haleplilerin olacak” “Tehlikenin gelip sınırlarımıza dayanmasını bekleyemeyiz ; tehlikenin kaynağını önceden ortadan kaldırmamız gerek” gibi sözlerle Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden gündeme getirmeye bir şekilde çalışıyor, bunun algı-alt yapısını oluşturmaya çalışıyorlar

Dünyayı işgal etme hayali

Türk yetkililer bölgesel ve uluslararası arenada “Lozan bizim için başarılı bir anlaşma değildi” “Halep yine Haleplilerin olacak” “Tehlikenin gelip sınırlarımıza dayanmasını bekleyemeyiz ; tehlikenin kaynağını önceden ortadan kaldırmamız gerek” gibi sözlerle  Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden  gündeme getirmeye bir şekilde çalışıyor, bunun algı-alt yapısını oluşturmaya çalışıyorlar

Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki işgalleri ve askeri müdahalelerine baktığımızda, Türkiye’nin her iki ülkenin  (Irak ve Suriye) bütünlüğünü tehlikeye atan girişimleri Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden inşa etmeye çalıştıklarını görebiliriz. Yeni Osmanlı Sultanı Erdoğan, Osmanlı ve Misak-ı Milli’nin kendi tekelinde-varyantında hayallerini görüyor.

Hazırlamış olduğumuz dosyamızda Osmanlı’nın bu coğrafyaya nasıl ve ne amaçla geldiğini diğer taraftan da Türkiye’nin Suriye ve Irak topraklarını hangi amaçla işgal ettiğini araştırdık.

Osmanlılar Kimdir ve Neden Avrupa, Asya ve Afrika’ya Geldiler?

Osmanlı aslen Türk ırkına mensuptur. Bazı tarihçilere göre kendilerini Selçukluların devamı olarak tanımlıyorlar. Selçuklular 1071 yılında Orta Asya’dan Anadolu’ya geldiler. Alp Arslan öncülüğündeki 50 bin kişilik Selçuklu ordusu 26 Ağustos 1071 yılında Malazgirt’e kadar gelir ve burada Bizans İmparatorluğu ile karşılaşır. Bizans ile çıkan savaşta Selçuklular başarılı olur. Bu zafer Anadolu’nun kapılarını Selçuklulara açtı. Kısa bir zamanda Anadolu’da birçok yeri işgal ettiler. Birçok yeri fethettikten sonra Orta Asya’dan binlerce Türkmen’i getirip buralara yerleştirdiler.

Anadolu’ya gelen boylar arasında Moğollardan kaçan Ertuğrul Bey’in boyu da vardı. Ertuğrul Bey aynı zamanda Osman Şah’ın babasıdır.  Ertuğrul Bey’in Bizanslılara karşı elde ettiği başarılar Selçuklu Sultanının hoşuna gidiyordu. Bizans İmparatorluğunun doğu bölgesini işgal ettikten sonra Selçuklu Sultanı Ertuğrul Bey ve boyunun Bizans sınırlarındaki bölgeye yani Kuzeybatı Anadolu’ya yerleşmesi emrini verir. Ertuğrul Bey ve daha sonra oğlu Osman imparatorluğa giden yolun ilk adımını attılar.

Yazar Yılmaz Öztuna “Osmanlı Devleti Tarihi ” kitabında şöyle diyor: “Osman gerçekleştirdiği fetihlerde stratejik bir bakış açısına sahipti. Kuzeyden Karadeniz’e ulaşan Sakarya nehrini, batıdan ise Marmara Denizi’ni amaçlıyordu.

Osmanlılar 15.yy’a kadar Asya ve Afrika’nın kıyılarına varmıştı. Bu süreçte Bizans’ı yenip Konstantin’i (İstanbul) ele geçirdiler ve Kırım’dan Balkanlara kadar topraklarını genişletti. Yine Öztuna kitabında şöyle belirtiyor : “Batıda elde edilen başarılar Sultan Selim’i tatmin etmedi. Sultan Selim yönünü doğuya verdi ve doğu ile batı arasındaki ticaret yolunu ele geçirerek Şia’ya kadar gitmeye çalıştı. Selim böylece hem doğudan hem de batıdan tüm dünyayı egemenliği altına almaya çalıştı.

Osmanlı devleti buradan Asya ve Afrika’nın işgaline kadar geldi.  Ancak  Memlükler ve Safevi imparatorlukları  ile karşılaştı. Bu fethi “İslam Devletinin Dönüşü” adı altında başlatmasına rağmen ilk başta Müslüman imparatorluklarına saldırdı.

Safevileri Yendiler

Safeviler Müslüman olmalarına rağmen Osmanlı’nın dünyayı fethetme projesi önünde engel oluşturuyordu. Osmanlı devleti Şiî ve Sünni imparatorluklar arasındaki mezhep sorununu bahane edip Safeviler imparatorluğunun hakim olduğu yerleri işgal etmeyi amaçladı. Böylece Sultan Selim Safevilere savaş ilan etti ve 1514’de Çaldıran savaşı başlamış oldu.

Sünni Kürt Mirlikleri, Safevilere karşı  Osmanlı’ya yardı etti. Osmanlı devleti Safevi İmparatorluğunu yenerek Safevilerin başkentini işgal etti.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya Giden Yol

Osmanlı devleti Safevileri yendikten sonra ikinci bir imparatoluk olan Memlükler ile karşı karşıya geldi. Memlükler tarihte Haçlılara karşı çetin bir savaş yürütmüş olan Eyyubî bir Müslüman imparatorluktu.

Osmanlı devleti Yavuz Sultan Selim öncülüğünde 24 Ağustos 1516 yılında Memlüklere saldırdı ve Mercidabık savaşını ilan etti. Osmanlı devleti bu savaşta Memlükleri yenerek Dabık (Şimdiki Şehba)’ı ele geçirdi.

Enez ve İstanbul işgalinin Avrupa ve Asya’ya kapı aralaması gibi Şehba işgali de Ortadoğu ve Afrika’ya kapı araladı. Şehba aynı zamanda Osmanlı devleti için Halep, Şam, Filistin, Mısır ve Mexrîb dışındaki bütün Arabistan’ın işgali için kilit bir önemdeydi.

Şehba, Osmanlı’yı Dünya Siyaset ve Ticaret Merkezi Haline Getirdi

Ortadoğu ve Kuzey Afrika kapılarının Osmanlı’ya açılmasından sonra Akdeniz Bulgaristan’dan Libya’ya kadar Osmanlı devletinin egemenliğine girdi. Aynı zamanda Orta Asya ve Avrupa arasındaki yollar tamamen Osmanlı’nın denetimine girdi. Bunula beraber ticaret kanallarını birbirine bağlayan İpek yolu Asya’dan Afrika ve Avrupa’ya kadar Osmanlı devletinin kontrolüne geçti. İpek yolunun kontrol altına alınmasından sonra Osmanlı devleti tarihte dünya ticaret ve siyaset merkezi oldu. Başka bir deyişle Şehba,  Osmanlı devletinin dünyayı fethetmesine açılan kapı oldu. ANHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Yeni  Osmanli  1  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.