Başkanlık sisteminin konferansı da zorlama kendisi de!
Haberler / 16 Aralık 2016 Cuma Saat 15:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mersin’de Yurt-Kur’a bağlı bir kız öğrenci yurdunda zorunlu ‘başkanlık’ paneli düzenlendi. Panel “Tantuni ayran, başkanlık yalan” sloganlarıyla protesto edilse de öğrencilere, panele izleyici sayısının 1500’e ulaştığı takdirde 3 öğrenciye burs verileceği söylendiği belirtiliyor

Türkiye’yi gezerek başkanlık sistemini savunan konferanslar veren Prof. Dr. Faruk Bilir, Yurt-Kur’a bağlı Mersin Kız Öğrenci Yurdu’nda “Yeni Türkiye Yeni gelecek adında” bir konferans verdi. Yurt binası önünde protesto eylemi yapan gençler, “Diktaya karşı omuz omuza” ve “Tantuni ayran, başkanlık yalan” sloganları attı. CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Ethem Güzel, öğrencilerin panele zorunlu olarak götürüldüklerini savundu.

Yurt-Kur’a bağlı öğrenci yurtlarında başlattığı “Çınaraltı Sohbetleri” uygulaması kapsamında Mersin Kız Öğrenci Yurdu’nda ‘“Yeni Türkiye, Yeni Gelecek” başlıklı konferans düzenlendi. Yurt Kur Mersin İl Müdürlüğü, etkinliğin fotoğrafları ve Prof. Dr. Bilir’in bazı sözlerini Twitter’dan paylaştı. Yurt-Kur Mersin Twitter hesabından Bilir’in “Başkanlık sisteminde güçlü olan meclistir, daha fazla demokrasi sağlar” ifadeleri paylaşıldı. Bunun üzerine bir grup genç, gece saatlerinde yurt önünde eylem yapma kararı aldı.

“Diktaya Karşı Omuz Omuza”

“Diktaya hayır”, “Başkanlık istemiyoruz” yazılı tişörtler giyen gençler yurt binası önünde “Diktaya karşı omuz omuza”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” “Tantuni ayran, başkanlık yalan” şeklinde sloganlar attı. Eylemin ardından gençler “Diktaya hayır”, “Başkanlık istemiyoruz” yazılı tişörtleri yurdun önüne bıraktı.

“Ahlaksız Tutum”

CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Ethem Güzel, “Yurttaki ‘Başkanlık ve yeni Türkiye’ paneline öğrenciler zorunlu olarak götürülmüş. Sayı 1500’e ulaştığı takdirde 3 öğrenciye burs verileceği söylenmiştir. AKP’nin bu ahlaksız tutumuna gerçekleştirdiğimiz protestoyla cevap verdik” dedi. Güzel, öğrenci yurdundaki panele çok sayıda AKP yöneticisinin de katıldığını söyledi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Baskanlik  sisteminin  konferansi  da  zorlama  kendisi  de    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.