5 ayda 147 kadın katledildi
Kadin / 16 Aralık 2016 Cuma Saat 15:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OHAL’in ilan edildiği Temmuz ayından bu yana Türkiye’de 147 kadın erkekler tarafından öldürülürken, kadına yönelik kırım politikaları hız kesmeden devam ediyor

AKP-Erdoğan rejiminin şiddeti körükleyen politikalarından en çok kadın, çocuk ve gençler şiddet görüyor. Taciz, tecavüz hukukunu getirmeye çalışan AKP-Erdoğan rejimi, son 5 ayda 174 kadını katletti.

OHAL’in ilan edildiği Temmuz ayından Kasım ayına kadar Türkiye genelinde 147 kadın erkekler tarafından katledildi. OHAL süresi boyunca kadına yönelik şiddet ve katliamların bilançosu şöyle; İç Anadolu Bölgesi’nde 5 kadın, İzmir’de 2, Yozgat, Balıkesir, Antalya, Adana, Mersin, Konya, Van, Giresun’da, toplam 17 kadın katledildi.

Ağustos ayında ise; 33 kadın erkek tarafından katledilirken çok sayıda kadın intihara sürüklendi. Aynı zamanda 26 kadına cinsel şiddet uygulandı ve 23 çocuk istismara uğradı. Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller olan Konya’da 4 kadın; Antalya ve Manisa’da 3 kadın; Diyarbakır, Düzce ve Samsun’da 2 kadın katledildi.

Eylül ayında 35 kadın erkek tarafından katledilirken, 44 kadın cinsel şiddette maruz kaldı, 15 çocuk istismara uğradı, 3 nefret suçu işlendi.

Ekim ayında ise; 35 kadın erkek tarafından katledilirken, 21 kadına cinsel şiddet uygulandı, 29 çocuk istismara uğradı, 3 nefret suçu işlendi.

Kasım ayında ise; 28 kadın katledildi. 100 çocuk cinsel istismara uğradı. 19 kadın cinsel şiddette maruz kalırken, 1 trans kadına karşı ise nefret suçu işlendi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): 5  ayda  147  kadin  katledildi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA