Beşiktaş eylemleri linç kampanyasına dönüştürüldü!
Haberler / 14 Aralık 2016 Çarşamba Saat 13:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurmaya çalıştığı şahsi rejiminin önünde engel olarak gördüğü Kürt siyasetini hedef alıyor. HDP ve DBP’ye yönelik 12-13 Aralık’ta yapılan operasyonda, İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı dünkü verilere göre 568 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan HDP’li 2 milletvekili ve DBP’li 2 belediye başkanı tutuklandı, bir belediyeye kayyum atandı. Kimi merkezlerde ise parti binaları ateşe verildi

İstanbul Beşiktaş’ta 10 Aralık akşamı 36'sı polis, 8'i sivil 44 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı, sonrasında TAK tarafından üstlenilmesine rağmen Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) yönelik tasfiye operasyonuna dönüştürüldü.

İşaret Fişeğini Soylu Yaktı

Operasyonun işaret fişeği ise, bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından verildi. Bakan Soylu’nun, hayatını kaybeden polisler için düzenlenen cenaze töreninde sarf ettiği “Yarından tezi yok, Türkiye Cumhuriyeti Devleti güvenlik güçlerinin işi bunu yapanlardan intikam almaktır" sözlerinin hemen ertesi günü olan 12 Aralık’ta, operasyonun düğmesine basıldı. HDP ve DBP’nin il ve ilçe yöneticileri, belediye eşbaşkanları ve çalışanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, insan hakları savunucuları ve avukatların gözaltına alındığı operasyonlar 13 Aralık günü de sürdü.

2 Günde 568 Kişi Gözaltına Alındı

İçişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, 12-13 Aralık tarihlerinde 28 ilde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında 568 kişinin gözaltına alındığını açıklandı. Ancak gözaltılar, açıklamanın yapılmasından sonra da sürdü.

Gözaltına alınanlar arasında en dikkat çeken isimler ise, Meclis Genel Kurulu’ndan çıktıktan sonra araçlarının önünü kesen polislerce gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ile HDP Siirt Milletvekili Besime Konca oldu.

2 Vekil Tutuklandı

Gözaltına alınan vekiller, haklarında Diyarbakır ve Batman Başsavcılıklarınca yürütülen iki ayrı soruşturma kapsamında bu kentlere getirildi. Batman’da aylar önce katıldığı bir cenaze töreni gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Besime Konca, ifadesi alındıktan sonra "adli kontrol" şartıyla serbest bırakıldı. Adliye çıkışında yaptığı açıklamada, dövüldüğünü ve zorla kelepçelendiğini söyleyen Konca, savcılığın itirazı üzerine akşam saatlerinde Diyarbakır Adliyesi'nde Demirel'in mahkemesini takip ederken yeniden gözaltına alındı.

Diyarbakır Adliyesi’nde SEGBİS yöntemiyle ifadesi alınan Konca, “Örgüt üyesi olma” ve “örgüt propagandası” yapma iddiasıyla aynı dosyadan iki defa tutuklandı.

Hakkında 23 yıla kadar hapis istemiyle açılan ve duruşma günü belli olan davada verilen "yakalama" kararı nedeniyle gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel de, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, “Demirel'in dün tarihli, imzasız ve onaysız bir yakalama kararı ile gözaltında tutulduğunu” açıklayarak hukuksuzluğu gözler önüne serdi.

Kaldırılan Karar Aniden Geri Alındı

Hukuk yoluyla HDP’li vekillerde yönelik girişilen operasyonun diğer bir adımı ise, henüz gözaltında bulundukları sırada her iki vekilin yanı sıra zaten tutuklu bulunan Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın da aralarında bulunduğu partili 8 vekil hakkında çıkarılan ‘zorla getirme’ kararı oldu. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır'da görülen "KCK Ana Davası"nda yargılanan, ancak milletvekili seçildikleri için dava dosyaları ayrılan HDP'li 8 milletvekili hakkında daha önce verdiği “zorla getirme” kararını görülen son duruşmada kaldırmış olmasına rağmen, aynı kararı aniden yeniden aldı.

2 Belediye Eşbaşkanı Daha Cezaevine Konuldu

Siyaseten girişilen bu tasfiye operasyonun bir diğer hedefi ise DBP’li belediyeler oldu. DBP’li 3 belediye eşbaşkanı tutuklandı.

Halfeti Belediye Eşbaşkanı Mustafa Bayram ile gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alınan Şırnak’ın Kumçatı (Dêrgul) Belde Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir “örgüt üyeliği” iddialarıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

Tutuklanan son 2 isimle birlikte cezaevine konulan tutuklu DBP’li belediye başkanı sayısı 59’a yükseldi.

Belediyeye Kayyum

Geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Mardin Artuklu Belediye Eşbaşkanı Emin Irmak ise 12 Aralık sabahı serbest bırakılsa da, savcılığın itirazı üzerine aynı günün akşamı yeniden gözaltına alındı. Dün akşam tutuklama talebiyle çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan Irmak, görevinden alındı. Mardin Valiliği tarafından Irmak'ın yerine Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk’i kayyum olarak atadı.

Parti Binalarına Saldırılar

HDP ve DBP’ye yönelik girişilen bu yönelim, siyasi temsilcilerin tasfiye edilmesiyle de sınırlı kalmadı. Yapılan polis baskınları ya da yol verilen sivil-faşist unsurlarca birçok kentte parti binaları tahrip edilip, ateşe verildi.

Partinin İstanbul ve Konya İl Örgütleri merkezlerine yapılan polis baskınlarında duvarlara daha önce Cizre, Sur ve Nusaybin gibi merkezlerde karşılaşıldığı gibi “Geldik yoktunuz” gibi yazılamalar yapılıp, üç hilal figürleri çizildi.

Bu saldırıların yanı sıra HDP’nin Konya İl Örgütü ile İstanbul’da Büyükçekmece İlçe Örgütü binaları ve partiye ait bir araç, ırkçı gruplarca akşam saatlerinde ateşe verildi. Bu saldırılarda yer alanların gözaltına alındıklarına dönük bir bilgi yansımaz iken, maruz kaldıkları saldırıya dair karakola ifade vermeye çağrılan Büyükçekmece İlçe Eşbaşkanı Sidar Keser, gözaltına alındı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Besiktas  eylemleri  linc  kampanyasina  donusturuldu    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.