Kayyumlar alımları AKP binalarından yapıyor
Haberler / 14 Aralık 2016 Çarşamba Saat 12:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayyum atanan İpekyolu Belediyesi’nde yapılan işçi kıyımının ardından yeni işçi alımları için AKP Wan il binasında başvuruların alınarak listelerin hazırlandığı ortaya çıktı. AKP il ve ilçe teşkilatları kayyımlar için İŞ-KUR görevi görüyor

Van Vali Yardımcısı Önder Can'ın kayyum olarak atandığı İpekyolu Belediyesi’nde işten atılan 103 işçi ve 1 Ocak tarihinde sözleşmesi dolacak 53 çalışanın yerine alınacaklar için AKP il binasında iş başvuruların alındığı ortaya çıktı. Başvuru sonrası yapılacak değerlendirme sonrası oluşturulan listelerin kayyuma gönderilerek işe alımların gerçekleştirileceği belirtiliyor. Kayyumun atandığı Edremit, Özalp, Erciş ve Büyükşehir belediyelerinde de aynı uygulama yapılıyor.  

AKP il binaları İŞ-KUR gibi çalışıyor

AKP’ye üyeliği olan ya da teşkilattan bir yöneticinin referansıyla gelen kişilerin isimleri listeye alınıyor. Onlarca kişinin ise işe alınacağı sözü karşılığında “bağış” adı altında il başkanlığına değişen miktarda para verilerek bu işlem gerçekleştiriliyor.  

5 Bin 100 Başvuru

Son bir ay içerisinde belediyeden atılan ve atılacak olan işçilerin yerine İnsan Kaynakları Müdürlüğü'ne 5 bin 100 kişi iş başvurusunda bulundu.

Kayyum Fişlemişti!

Kayyum atanmasının ardından belediye bünyesinde çalışan 700'ü aşkın işçinin CV'leri (kişisel bilgi) İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi'ne (TEM) gönderilerek fişlendiği ortaya çıkmıştı. Yapılan fişlemeler doğrultusunda ilk etapta 103 işçinin işine son verilirken, Ocak ayı sonrası bu sayının artacağı tahmin ediliyor.

Yapılan fişlemenin ardından kendisini adeta yargı yerine koyan emniyet, "örgüt üyesi olmak" ve " yardım yataklık" iddiasıyla suçladığı işçilerin işten atılması için hazırladığı listeyi kayyumun masasına koyduğu ve kayyum Can'ın ise önüne gelen listeye bakmadan noter görevi yürüterek imzaladığı iddia edilmişti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Kayyumlar  alimlari  AKP  binalarindan  yapiyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.