HDP'li 8 milletvekili hakkında 'zorla getirme' kararı
Haberler / 13 Aralık 2016 Salı Saat 13:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel'in de bulunduğu 8 HDP'li milletvekili hakkında kaldırdığı “zorla getirme” kararını yeniden çıkardı. Mahkeme, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'li Selma Irmak hakkında da aynı kararı verirken Siirt Milletvekili Besime Konca adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel'in de bulunduğu 8 HDP'li milletvekili hakkında kaldırdığı “zorla getirme” kararını yeniden çıkardı. Mahkeme, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'li Selma Irmak hakkında da aynı kararı verdi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır'da görülen "KCK Ana Davası"nda yargılanan, ancak milletvekili seçildikleri için dava dosyaları ayrılan HDP'li 8 milletvekili hakkında daha önce verdiği “zorla getirme” kararını görülen son duruşmada kaldırmıştı. Milletvekillerinin durumunu duruşma yapmadan, dün dava dosyası üzerinden inceleyen mahkeme heyeti, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir ve HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım hakkında "günsüz olarak zorla getirme" kararı verdi.

Mahkemenin, başka bir davadan tutuklu olan Selma Irmak hakkında da "zorla getirme" kararı vermesi dikkat çekti. Mahkeme, "zorla getirme" kararı yazılarını milletvekillerinin oturduğu illerdeki emniyet müdürlüklerine gönderdi. Kararda gerekçe olarak ise, “milletvekillerinin usule uygun şekilde yapılan tebligata rağmen duruşmalara gelmemesi ve verilen süreye rağmen savunmalarını yapmamaları” gösterildi.

Mahkeme ayrıca, milletvekillerinin savunmalarının alınması ve alınacak raporlara ilişkin ses kayıtlarının alınması için milletvekilleri hakkında "günsüz olarak zorla getirilmesi" kararı verdi.

Davanın Eylül ayında görülen duruşmasında mahkemeye katılmayan 7 milletvekili hakkında ‘zorla getirme kararı” verilmiş, ancak bir sonraki ay görülen duruşmada ise bu karar kaldırılmıştı.

Hakkında bu karar verilen milletvekillerinden Besime Konca ile Çağlar Demirel, dün Meclis çıkışında gözaltına alınmıştı. Konca adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): HDPli  8  milletvekili  hakkinda  zorla  getirme  karari  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA