Maraş Katliamı ve Aleviler
Okuyucudan / 12 Aralık 2016 Pazartesi Saat 11:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan'ın Maraş şehrinde 1978 yılının 19-26 Aralık günlerinde Alevi Kürtlere yönelik planlı bir saldırı ve katliam yapıldı. Bu, Alevilere yapılan katliamların ne ilki ne de sonuncusuydu. Alevilik tarihsel olarak haksızlığa karşı durma, zalimin zulmüne karşı çıkma, mazlumların yanında yer alma ve bizzat ezilenlerin mücadelesine önderlik yapmak olduğuna göre, Aleviler, zalimlerin ve halkı ezenlerin çıkarları ve iktidarları için tehlike demekti

Alevilik, komünal düzeni, özyönetim olarak değerlendirdiğimiz halkın doğal yaşamını savunmak, bunu için her türlü fedakarlığı yapmak demektir. Tabi Alevilik adaleti savunan, hak ve eşitlikten yana olan, mazlumların yanında duran zalime karşı çıkan bir felsefeye sahiptir. Alevilik Hz. Ali'nin yolunda gidenlere, fikirlerini savunanlara, haksızlığa karşı duranlara denir. Ancak günümüzde Aleviliğin bir çok farklı yorumlanışı da söz konusudur.

Alevilerin saldırı ve katliama maruz kalmaları sahip oldukları sınıfsal duruşlarındandır, dini ritüellerden dolayı değil. Aleviler tarih boyunca sürekli her türlü zulme ve baskılara karşı direnmişler, mazlumların yanında yer almışlardır. Alevilerin yaşam felsefesi özü itibariyle özyaşam dediğimiz komünalizmdir. Sınıflı sistem temsilcileri tarih boyunca Alevilerin bu yaşam felsefelerini ve sınıfsal duruşlarını kendileri için bir tehlike görüp, çeşitli komplolarla Alevilere saldırmışlar, katliamlar yapmışlardır.

Osmanlı döneminde onbinlerce Alevinin katledilmesi sınıfsal duruşlarından dolayıydı. Maraş, Sivas ve daha bir çok yerde Alevilere yönelik yapılan katliamlar öyle söylendiği gibi, Alevi-Sünni kavgası değildir. İslam kisvesine bürünen DAİŞ hunhar çeteleri ile aynı zihniyete sahip olan bazı yobazlar, Alevilere yönelik yapılan katliamlarda sermaye güçleri tarafından geleneksel dini ve mezhepsel çelişkiler üzerinde bu kesimler Alevilere karşı maşa olarak kullanıldılar.

Kürt-Alevilere yönelik yapılan saldırı ve katliamlar hem sınıfsal hem de kimliksel nedenlerden dolayı yapıldı. Kürdistan'ı insansızlaştırmak amaçlı bu katliamlar yapıldı. Maraş katliamının yapılması PKK'nin kuruluşundan 3 hafta sonra olması acaba tesadüf müdür? Hayır tesadüf değildir, planlı ve bilinçli bir şekilde Maraş bölgesini Alevi-Kürtlerden temizlemek istediler. PKK'nin ilk gruplaşma dönemi ve resmi kuruluşunu izleyen dönemlerde Maraş bölgesinde yüzlerce Alevi Kürt gencin PKK'ye sempati duyduklarını ve Maraş’ın merkezinde ve köylerinde ilçelerinde büyük bir mücadelenin olacağını anlayan egemen kesimler bundan dolayı Alevi Kürtlere saldırdılar, Maraş bölgesinin mücadelenin önemli bir üssü olmaması için. Tabi Maraş'ta Türkiye Devrimci Hareketi de belli ölçülerde örgütlüydü. Yani bir bütün devrimci bir kültüre sahip olan bütün Aleviler, Alevi-Kürtler hem sınıfsal ve hem de kendi ulusal kimliklerine gereken her türlü desteği vermeye hazırdılar, destek verdilerde.

Alevilik felsefesi haksızlıklara karşı hala direniştedir. Aleviler kendi düşmanlarını doğru görmeliler, kendi cellatlarına sevdalı olmamalılar. CHP ne zaman iktidarda olsa, Aleviler katledilmiştir. Bundan dolayı Alevilerin özelliklede günümüzde artık seçimlerini tam olarak doğru yapıp kendi tarihsel duruşlarına layık olarak hareket etmeliler. Sol maskesi takan CHP'nin, zalimlerin yanında yer almak kesinlikle yanlıştır. RTE ve AKP’nin Alevilik üzerine yaptıkları değerlendirme ve yorumlar elbette çok farklı değerlendirmelere tabi tutulabilir.  Zihniyetleri, Alevilik felsefesini Emevi zihniyeti içinde eritmektir, Aleviliği sınıfsal özünden uzaklaştırmaktır.

Bütün Alevilerin, Alevi Kürtlerin günümüzde yapmaları gereken, Kürt Özgürlük Hareketi'nin yanında olmalarıdır. Çünkü onlarca yıldır zalimlere karşı en büyük mücadeleyi tabi ki Özgürlük Hareketi yürütüyor. Alevilerin Özgürlük Hareketi'nin etrafında kenetlenmeleri Alevilerin kendi tarihsel duruşuna layık olmak demektir. Zalimlerin katliamları ve zulmü hala devam ediyor. 38 yıl önce Maraş’ta yapılan katliam günümüzde Sur, Cizre, Silopi, Silvan, Şırnak, Rojava ve daha bir çok Kürdistan şehrinde yapıldı, yapılıyor. 1938'de Dersim'de yapılan katliamlar bugün bütün Kürdistan'da yapılıyor.

Aleviler tarihte nasıl ki zalimlere karşı mücadele ettilerse şimdide aynı kararlılık ve azimle daha çok mücadele etmeliler, mazlumların yanında yer almalılar. Adalet ve demokrasi gelişene kadar Aleviler durmamalılar, bu kavgada daha iyi bir şekilde yer almalılar. Çünkü demokrasi ve adalet gelişmedikçe zalimlerin kılıcı mazlumların başında sallanmaya devam eder.

Kemal Söbe

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Maras  Katliami  ve  Aleviler  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA