Af Örgütü’nden Celaliyan için imza kampanyası
Kadin / 11 Aralık 2016 Pazar Saat 12:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) İran rejimi tarafından rehin tutulan Kürt siyasi tutsak Zeynep Celaliyan’ın özgürlüğü için imza kampanyası başlatarak “İran, Celaliyan’ı bir an önce serbest bırakmalı ve tüm doktor ve tedavi ihtiyaçlarını karşılamalıdır.” dedi

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) İran rejimi tarafından cezaevinde tutulan Kürt siyasi tutsak Zeynep Celaliyan’ın özgürlüğü için imza kampanyası başlattı.

Uluslararası Af Örgütü’nün Zeynep Celaliyan’ın özgürlüğü için başlattığı imza kampanyasının metninde Zeynep Celaliyan’ın hasta olduğu ve içinde bulunduğu kötü koşullardan dolayı gözlerini kaybetme tehlikesi altında olduğunu ifade etti.

Af Örgütü tarafından yayınlanan imza kampanyası metninde “İran devleti ve yargı yetkililerine ulaştırılması amacıyla bu metni imzalayarak Zeynep Celaliyan’ın bir an önce serbest bırakılması ve tedavisi için gerekli koşulların yaratılmasını talep ediyorum. İran yetkililerinden Zeynep Celaliyan’ın sağlık sorunlarının çözüme kavuşturulmasını talep etmek amacıyla bu imza kampanyasına katılıyorum çünkü İran devleti doktor ve tedavi koşullarının sağlanmasını reddetmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Ömür Boyu Hapse Mahkum Edilen İlk Kadın Tutsak Celaliyan

2007 yılında PJAK’a üye olma suçuyla tutuklanan Zeynep Celaliyan, yargılanması sonucunda ilk önce idamla cezalandırılmış, daha sonra mahkeme kararı müebbet hapse çevirmişti. Mahkemenin bu kararı ile Zeynep Celaliyan, İran’da bu şekilde suçlanan ve ömür boyu hapse mahkum olan ilk kadın olmuştu.

Celaliyan’ın Tedavisi Engelleniyor!

Zeynep Celaliyan cezaevinde yakalandığı hastalık nedeniyle her iki gözünü de kaybetme riski altında olmasına rağmen, İran rejimi Celaliyan’ın tedavi koşullarının sağlanması ve doktora görünmesini engellemeye devam ediyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün başlatmış olduğu imza kampanyasına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.amnesty.org/en/get-involved/take-action/w4r-iran-zeynab-jalalian/ linkinden

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Af  Orgutu  nden  Celaliyan  icin  imza  kampanyasi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.