Reqqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’nin ikinci aşaması başladı
Haberler / 11 Aralık 2016 Pazar Saat 11:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fırat’ın Gazabı adıyla geliştirilen Reqqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’nin ikinci aşaması, yapılan basın açıklamasıyla start aldı. Fırat’ın Gazabı Hamlesi Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed, hamlenin ikinci aşamasında kentin batısının çetelerden temizleneceğini ve kenti kuşatmaya alacaklarını belirtti

Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin ikinci aşaması, Girê Spî’ye bağlı Silûk kasabasının Şabdax köyünde gerçekleştirilen basın toplantısı ile ilan edildi. Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin ikinci aşamasında Reqqa’nın batısının çetelerden temizlenerek kentin kuşatma altına alınmasının amaçlandığı belirtilen açıklamayı Fırat’ın Gazabı Hamlesi Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed okudu.Cîhan Şêx Ehmed kentin özgürleştirilmesinin ardından sivil yönetimin Reqqa halkı tarafından icra edileceğini belirtti.

Cîhan Şêx Ehmed tarafından okunan açıklamanın ayrıntıları şöyle:

“Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin ilk aşaması başarılı bir şekilde tamamlandı. Köy, kasaba ve birçok stratejik alanında içinde bulunduğu 700 km2lik bir bölge kurtarılmış ve DAIŞ çetelerinin Reqqa’nın kuzeyindeki savunma hattı kırılmıştır. Güçlerimiz güvenli yollar açarak binlerce sivilin kurtarılmış bölgelere geçişini sağlamıştır.

QSD’nin son gerçekleştirdiği toplantıda hamlenin ikinci aşamasına geçilme kararı alınmıştır. Bu aşamadaki amaç ise kentin batısından kuşatmayı sağlamaktır. Hamlede, Dêrezor  Askeri Meclisi, Teyyar El-Xed El-Sûrî’ye El Nuxbe Güçleri, Siwar El-Reqa Tugayı’na bağlı  yeni silahlı güçlerin de aralarında bulunduğu Uluslararası koalisyon tarafından eğitilen  bin 500 Reqqalı Arap savaşçının yer alıyor.

Ayrıca uluslararası koalisyon güçleri ile koordinemiz devam etmektedir. Bu koordinasyon hamlenin ikinci aşamasında daha güçlü bir şekilde gerçekleştirilecek ve daha sonuç alıcı bir çalışmayla yürütülecektir.

Reqqa halkına çağrı

Diğer yandan kentin kurtarılmasının ardından bütün halk kesimlerinin de yer aldığı sivil bir yönetimin görevini icra etmesi sağlanacaktır. Reqqa halkına çağrımız, güçlerimizin kendilerini kurtarana kadar DAIŞ çetelerinin bulunduğu bölgelerden uzak durmalarıdır.

Reqqa halkına ve aşiretlerine hamle boyunca bize yardımcı oldukları ve sıcak bir şekilde karşıladıkları için teşekkür ediyoruz. Halkımızın bu hamle boyunca desteğini devam ettirmesi ve Reqqa’nın DAIŞ çetelerinden temizlenmesinde bize yardımcı olunmasını istiyoruz.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Reqqa  yi  Ozgurlestirme  Hamlesi  nin  ikinci  asamasi  basladi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.