Kasım’da 28 kadın katledildi 100 çocuk istismara maruz bırakıldı
Kadin / 08 Aralık 2016 Perşembe Saat 08:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kasım ayında 28 kadın katledildi, 100 çocuk istismara maruz kalırken 19 kadın şiddete uğradı. AKP-Erdoğan’ın şiddeti ve çatışmayı körükleyen savaş politikaları kadınların ve çocukların yaşamlarında büyük tehlike saçmaya devam ediyor

Türkiye’de cinsel istismarı meşrulaştıran yasaların gündeme geldiği Kasım ayında çocuğa yönelik şiddet, istismar Ekim ayına göre yüzde 450 arttı. Yerel gazete, ajanslar ve haber sitelerinden derlediğimiz bilgilere göre erkekler ekim ayında 28 kadını katletti, 100 çocuğa istismarda bulundu ve 19 kadına şiddet uyguladı. Eylül ayına göre kadın cinayetlerinde bir azalma görülürken çocuğa yönelik istismarda büyük bir artış yaşandı.

28 Kadın Katledildi!

AKP’nin şiddeti ve çatışmayı körükleyen savaş politikaları kadınların yaşamını da büyük tehlikeye sokuyor. Devlet yetkililerinin şiddeti meşrulaştıran söylemlerini kadınlar hayatları ile öderken, yine devlet yetkililerinin cinsiyetçi söylemleri kadınları sokakta, evde, iş yerinde, kısacası yaşam alanlarında taciz, tecavüz ve şiddet ile kadınların hayatlarını etkiliyor. Ekim ayında 40 kadını katleden erkekler kasım ayında 28 kadını katletti. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kadınların sokaklara çıktığı ayda 19 kadın erkekler tarafından şiddete maruz kaldı. Ayrıca 25 Kasım kapsamında birçok ilde sokağa çıkan kadınlar polis şiddeti ile karşı karşıya kalmıştı ve bir çoğu darp edilerek gözaltına alınmıştı.

100 Çocuk İstismar Edildi ve 11 Çocuk Yurtta Yanarak Hayatını Kaybetti

Toplumun büyük bir kesimi ve kadınlar bu ay içerisinde AKP’nin meclise sunduğu çocuğa yönelik cinsel istismarı meşrulaştıran yasaya karşı sokaklarda, meclis önünde eylemde olmuştu. Ve gelişen muhalefet ile birlikte AKP yasa önerisinde değişiklik yaparak rıza yaşını 15 yaştan 12’ye indirerek yasayı meclisten geçirdi. Kasım ayında 1oo çocuk istismara maruz bırakıldı.

11 Kız Çocuğu Yanarak Yaşamını Yitirdi!

Adana’nın Aladağ ilçesinde yurtta kalan 11 çocuk yanarak yaşamını yitirdi, 32 çocuk yaralandı.

2016 yılının ilk 11 ayında erkekler en az 272 kadın öldürdü, 434 çocuğa istismarda bulundu, 283 kadına ise şiddet uyguladı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Kasim  da  28  kadin  katledildi  100  cocuk  istismara  maruz  birakildi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.