DAIŞ çetelerinin 2 ‘uyuyan hücresi’ yakalandı
Haberler / 08 Aralık 2016 Perşembe Saat 08:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava Asayiş Güçleri, Tirbespiye kentinde DAIŞ çetelerinin ‘uyuyan hücrelerinden’ iki çeteyi yakaladı. Rakka’da eğitim gördüklerini itiraf eden çeteler burada patlayıcı eğitimi gördüklerini ve eylem hazırlığında iken yakalandıklarını söyledi

Rojava Asayiş Güçleri, genel güvenlik güçlerinin de yardımıyla Tirbespiye kentinde saldırı gerçekleştirme planları yapan DAIŞ çetelerinin ‘uyuyan hücrelerinden’ iki çeteyi yakaladı. Yakalanan Xalid Tariq El-Hemîd (Ebû Welîd El-Ensarî) isimli çetenin, Heseke’ye bağlı Eğitim Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi olduğu; 1992 doğumlu Fehid Mehmûd El-Hemîd (Ebû Esed) isimli ikinci çetenin de Humus kentinde üniversite tarih bölümü öğrencisi olduğu belirtildi.

Reqqa’da eğitim gördüler

El-Hemîd isimli çete, Reqqa’da kalan kuzeni aracılığı telefon görüşmeleri üzerinden DAIŞ çeteleri ile tanıştığını belirtti. Sonrasında çetelerin kendisini Reqqa’ya gelmeye ikna ettiğini ve Reqqa’da bir evde 3 gün boyunca patlayıcı madde yapımı ve kullanımına dair eğitim gördüğünü kaydetti. Ebulhadî isimli çete başının ‘kerrar’ olarak bilinen patlayıcı yapımını kendisine öğrettiğini dile getirdi.

1993 yılında Tirbesbiye’de doğan Ebdullhadî (Ebu Heyder), DAIŞ çetelerinin Reqqa’daki sözde güvenlik sorumlusu.

“Ölüm Tehdidi Aldık”

Fehid Mehmûd El-Hemîd (Ebû Esed), çeteler arasında iletişim sağladığını ve kimi çetelerin YPG’ye destek sunmakla suçlandığını ve aldıkları ölüm tehditleri sonrası çaresiz kalarak çetelere katıldığını belirtti. Fehid, YPG’ye ait fotoğrafların yanında bulunduğunu ve eğer çetelere katılmazsam kendisini öldüreceklerini söylediklerini kaydetti.

Kalabalık Yerleri Hedef Alacaklardı!

Sonrasında Xali, Tirbespiyê’ye dönerek Ebû Esed’in de yardımı ile bomba düzenekleri hazırlamaya başladı. Xalid, saldırılarının çarşı merkezinde ve internet kafelerde yapması yönünde talimat aldığını ve kalabalık yerleri hedef alması gerektiğini kaydetti.

Fehed ve Xalid isimli çeteler, 15 kilogramlık patlayıcı maddelerle Tirbespiye kentinde saldırı hazırlığında iken düzenlenen bir operasyonla yakalandı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): DAIS  cetelerinin  2  uyuyan  hucresi  yakalandi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.