Akıllı telefonlar yaşam tarzınızı ele veriyor
Teknoloji / 07 Aralık 2016 Çarşamba Saat 18:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cep telefonunda bulunan moleküller, sahibinin hangi yiyecekleri tercih ettiğinden kullandığı ilaçlara kadar sağlığı ve hayat tarzı hakkındaki sırları ele veriyor. Ellerimizi yıkasak bile sık sık dokunduğumuz molekülleri günlük eşyalarımızın üzerine aktarıyoruz

ABD'de Californialı bilim insanları, cep telefonları üzerinde kafein, baharat, krem ve anti-depresan gibi maddelerin kalıntılarını deney yaptıkları 40 telefonun üzerinde buldular.

San Diego Üniversitesi'ndeki araştırma ekibine göre ellerimizi yıkasak bile, dokunduğumuz her şeyin moleküllerini günlük eşyalarımıza aktarıyoruz. Araştırmacılar, 40 yetişkinle yaptıkları deneyde telefonlarından hayat tarzlarını yakalamayı başardı.

Ekip uzmanları, "Telefondaki moleküllerden birinin kadın olup olmadığını, kullandığı kozmetikleri, saçını boyadığını, kahve içtiğini, şarabı mı birayı mı tercih ettiğini, baharatlı yiyecekleri mi sevdiğini, depresyonda mı olduğunu, güneş yağı ve böcek ilacı kullandığını, dışarıda zaman geçirip geçirmediğini öğreniyoruz." açıklamasında bulundu.

Bu araştırma modeli, parmak izi olmadan bir objenin sahibinin kim olduğunu bulmak, hastaların ilacını alıp almadığını öğrenmek ve bireylerin maruz kaldığı hava kirliliğini ölçmek için kullanılabilir.

Ayrıca araştırma insanların günlük yaşamlarındaki alışkanlıkları tespit edebildiği için kötü amaçlar için de kullanılabilir.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): Akilli  telefonlar  yasam  tarzinizi  ele  veriyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA