Türk Konfederasyonu’ndan Suriye’deki çetelere kimyevi madde desteği
Haberler / 07 Aralık 2016 Çarşamba Saat 12:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SUK çetelerinin patlayıcı madde yapımında kullandığı kimyasal maddelerin, ‘Avrupa Türk Konfederasyonu’ tarafından gönderiliyor. YPJ-YPG'nin Halep'in doğusunda çetelerden aldıkları mahallelerde gerçekleştirdikleri temizlik operasyonu sırasında bulunanlar çetelere yapılan yardımların kimlerin eliyle gerçekleştiğini bir kez daha ortaya çıkarıyor

YPG/YPJ savaşçılarının Halep’in doğusundaki 6 mahallede SUK çeteleri tarafından döşenen mayınları temizleme çalışmaları sürüyor.

Mahallelerdeki mayın temizleme faaliyetleri esnasında görülen çetelere ait kimyasal patlayıcı yapım merkezinde malzemelerin üzerinde ‘Avrupa Türk Konfederasyonu’ ibareli pankartlar bulundu. Söz konusu konfederasyonun, sivil toplum kurumu kisvesi adı altında Suriye’deki çetelere kimyasal patlayıcı maddesi gönderildiği belirtildi.

Özellikle 2015 yılında Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan İdlib’e ve oradan da Halep’e geçen kamyonda da bu kimyasal maddelerin taşındığı bildirildi.

Konfederasyonun Cemil Çetin’in başkanlığında kurulduğu ve Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, Danimarka ve Avusturya’da Türk milliyetçisi olarak tanımlanan kesimlerden yardım topladığı öğrenildi. Konfederasyon tarafından yapılan açıklamada, yardımların Suriye’deki Türkmenlere gönderildiğini deklare edilse de kimlere hangi amaçla gönderildiği YPG-YPJ’nin operasyonlarında ortaya çıktı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Turk  Konfederasyonu  ndan  Suriye  deki  cetelere  kimyevi  madde  destegi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA