Kim bu Süleymancılar?
Haberler / 05 Aralık 2016 Pazartesi Saat 13:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kim bu Süleymancılar? Adana Aladağ ilçesinde Süleymancılar cemaatine ait kız yurdunda çıkan yangın sonucu 12 insanın feci şekilde can vermesi ile birlikte görünür hale gelen bu tarikatın Adana’daki ağı nasıl işliyor

1922 yılından beri varlığını sürdüren bir cemaat olan Süleymancılar, Cumhuriyetin ilan edilmesiyle tarikatların bir kısmı kırsala çekilmiş. Kırsal alanın daha denetimsiz olmasından dolayı oralarda faaliyet sürdürmüşler. Çiftçilik, köylülere orman işi ve işçiliği bulma, yurt-eğitim gibi faaliyetler sürdürmüşler. Türkiye’de birçok bölgede ticari faaliyetler sürdüren cemaatin, 1930’ların başında, Torosların bazı köylerinde mandıracılık yaparak da tarikat faaliyetlerini sürdürdüğü, kırsal kesimleri kendilerine mürit toplamak için kullandıkları biliniyor.  

Yurtlar Kuruyor, Esnaflardan Yardım Topluyorlar

Süleymancıların varlığı Aladağ’da meydana gelen yangın faciası ile birlikte zikredilir olsa bile yurt, Aladağ’a 1974 yılında kurulmuş. Yurt, kurulduğu günden bugüne hep faal çalışmış. 54 kapasiteli yurtta son olarak 31 öğrenci kalıyordu. Yurtta kalan öğrencilere dini eğitimlerin yanı sıra , “Yatsı namazı kılma”, “Perşembe sohbetleri” etkin ve itirazsız her öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Süleymancılar, üç yıl önce Aladağ’a ikinci bir yurt daha açarken, kaymakamlık binasına yakın olduğu belirtiliyor. Yangının çıktığı belirtilen yurtta erkeklerin kaldığı ancak kız çocuklarının kaldığı yeni yurtta kalanlar ile yerlerinin değiştirildiği belirtiliyor.

Adana’da 80 Yurt

Süleymancılar cemaatinin Adana genelinde 80 civarında yurdu var. Yurtlardan sadece 6 tanesi ise Aladağ’da olduğu belirtiliyor.

Esnaftan Yardım Topluyorlar

Süleymancılar özellikle yoksul çocukları yurtlarında barındırıyor ve çocukların yanan yurtta ücretsiz barındığı belirtiliyor. Peki yurtlarda çocukların masraflarını kimler karşılıyordu? Süleymancılar cemaatinin yurtları kurduktan sonra esnaflardan belli periyotlarla ‘yardım’ topladıkları belirtiliyor.  Süleymancıların yalnızca iş insanlarından değil bakkal, market gibi küçük esnaflardan hatta çiftçi ve hayvancılık ile uğraşanlardan da ‘Harman yardımı, davar yardımı’ gibi her türlü yardımı topladıkları yerel kaynaklar tarafından vurgulanıyor.

Konya’da 17 Çocuğun Öldüğü Yurt da Aynı Cemaatin

1 Ağustos 2008’de Konya’nın Balcılar beldesinde Kur’an kursuna giden kız öğrencilerin kaldığı yurtta da Adana’dakine benzer bir facia yaşanmıştı. Aynı cemaate ait olduğu belirlenen Boğaziçi Özel Öğrenci Yurdunda yaşanan patlamada 17 kız öğrenci yaşamını yitirmişti. Facia sonrasında yapılan araştırmalarda cemaate ait 1700 dernek ve 1300 yurt/pansiyon olduğu belirlenmişti. Adı geçen kurumlar, bulundukları belde, ilçe ya da ilin etiketiyle “Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği” adı altında çalışıyor.

Oyların Rengini Cemaat Belirliyor

Refah Partisi, ANAP gibi partilerle yakınlıkları bilinen Süleymancıların ardından MHP ve AKP’ye oy verdikleri biliniyor. AKP’nin MHP ile olan bir yakınlığının da konusunun MHP’ye destek veren cemaatleri arkasına almak olduğu ve Gülen Cemaatinden kalan boşluğu dolduracak cemaatlerin başında gelenlerden birinin de Süleymancılar olduğu vurgulanıyor.

Yoksulluk Cemaatlere Mecbur Bırakıyor

Süleymancıların yurtlarında özellikle yoksul aile çocukları olması dikkat çekici olduğu gibi tesadüf değil. Zaten imkansızlıklar yüzünden çocuklarını okula gönderemeyen aileler yurt, maddi imkanlar vb çok sayıda nedenden kaynaklı çocuklarını bu yurtlara gönderiyorlar. Karşılığında ise yurtların bağlı bulundukları cemaatlerin ‘doğal ferdi’ oluyorlar.

Bir sonraki bölüm: Adıyaman

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Kim  bu  Suleymancilar  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.