AKP-Erdoğan rejiminden kayyım darbesi: 36 belediyede kayyım
Haberler / 02 Aralık 2016 Cuma Saat 03:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP-Erdoğan’ın Saray rejimi seçim ve seçim sürecinde denedikleri bin bir türlü hile ile sahip olamadıkları Bakurê Kürdistan’daki halkın siyasi iradesini kıramayınca 15 Temmuz darbe girişimini evirip-çevirerek Kürt seçmenin iradesine darbe olarak kullanıyor

Bakurê Kürdistan’ın birinci partisi özelliği taşıyan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 36 belediyesine kayyım atanırken, 47 belediye eş başkanı da tutuklu bulunuyor. Yüzde 80’e varan oy oranlarıyla halkın seçtiği DBP’li belediyelere kayyım atanması büyük tepkilere neden olurken, Urfa’nın Bozova, Suruç ve Halfeti belediyelerinin ardından Amed’de 12 ilçe belediyesinin tüm yetkileri valilik-kaymakamlıklara devredildi.

Bağlar, Bismil, Çınar, Dicle, Eğil, Ergani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice ve Yenişehir belediyelerinin tüm yetkilerini ilçe kaymakamlıklarının iznine bağlanmasıyla fiili kayyım devreye girmiş oldu. Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlarının tutuklanması ile birlikte görevden alınmaları dahi gerçekleşmeyen Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın yerine kayyım atanması ise darbenin tez elden nihayetlendirilmek istendiğinin kanıtı olarak ortada.

Kayyımlardan Erdoğan’a ‘İstifa depremi’: Sêrt, Amed ve ilçe kayyım istifaları yakında

AKP/Erdoğan rejimi, Bakurê Kürdistan’da seçim ile alamadığı tüm belediyelere kayyım atama darbesini sürdüredururken Derik, Erciş başta olmak üzere atanan kayyımlara yapılan eylemlerin üzerine artık kayyımlar içinde ‘istifa depremi’ yaşanıyor.  Sêrt, Amed ve ilçe belediyelerine atanan kayyımların ise kısa zamanda istifa zincirine katılacağı bildiriliyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): AKP-Erdogan  rejiminden  kayyim  darbesi  36  belediyede  kayyim  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA