Dünyada silahlanma artıyor, Türkiye 20’nci sırada
Haberler / 02 Aralık 2016 Cuma Saat 08:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyada silahlanma harcamaları listesinde yer alan 152 ülke arasında birinci sırayı İsrail alırken Türkiye 20’nci sırada yer aldı. Silahlanma endeksi verilerine göre dünyada silahlanma oranı giderek artış gösteriyor

Bonn Uluslararası Silahsızlanma Merkezi (BICC) dünyanın birçok bölgesinde silahlanma eğiliminin arttığına dikkat çekti. Kurumun 2016 Küresel Silahlanma Endeksi’ne göre, Kırım Yarımadası, Ortadoğu, Güney Çin Denizi, Ukrayna, Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleri gibi birçok bölgede askeri harcamalar artıyor. NATO ise çatışma olan bu ülkelere takviye asker konuşlandırma kararı alıyor.

İsrail Silahlanma Harcamalarında İlk Sırada

Silahlanma harcamalarında 152 ülke listesinde Almanya 100’üncü sırada gelirken İsrail dünyanın en fazla askeri harcamasını yapan ülke olarak birinci sırada yer alıyor. İsrail’in silahlanmada birinci sırada gelmesinin birçok nedeni arasında zorunlu askerlik hizmeti geliyor. Bu ülkede askeri görev yapanların sayısı toplam nüfusa oranla çok yüksek düzeyde. Silahlanma harcamalarında artışta zorunlu askerlik hizmetinin önemli olduğu görülüyor.

Türk Devleti İlk 20’de

En çok silahlanma harcaması yapan ülkeler arasında ilk onda İsrail’den sonra Singapur, Ermenistan, Ürdün, Rusya, Güney Kore, Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan, Azerbaycan ve Brunei geliyor. Brunei’yi Kuveyt, Belarus, Umman, Cezayir, Ukrayna, Bahreyn, Suudi Arabistan, Moğolistan, Vietnam ve Türk devleti izliyor.

Suriye’nin Durumu Bilinmiyor

Silahlanma harcamalarında en başlarda gelen Suriye’ye ilişkin kesin bilgiler ise verilemiyor. Ancak raporu kaleme alanlardan Max M. Mutscher, “Bu ülkenin silahlanma harcamalarının ve silahlanmasının son derece yüksek olduğundan ve savaş nedeniyle daha da yükselmiş olduğundan yola çıkılabileceğini” ifade ediyor.

Ortadoğu’da İsrail’in komşularında da silahlanmada artış göze çarpıyor. Mısır 2013 yılındaki askeri darbe sonrasında 2015’te askeri harcamalarını 53,6 milyar dolara çıkartarak hissedilir bir artış kaydetti. Suudi Arabistan’ın silahlanma harcamaları gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 13,7’sine denk düşüyor. Uzmanlar kriz bölgesi Ortadoğu için bile bu derece silahlanmanın çok fazla olduğuna işaret ediyorlar.

Batı Avrupa Son Sıralarda

Rapora göre, Batı Avrupa ülkesinin silahlanma konusunda sıralamanın epeyce gerisinde yer alıyor. Almanya (100. sıra), Fransa (60), İngiltere (71), İtalya (81), İspanya (92) gibi ülkelere dair Küresel Silahlanma Endeksi'nde (GMI) az oranda da olsa gerileme saptanıyor.

Almanya Arttırmayı Planlıyor

Ancak raporu hazırlayanlar bu eğilimin tersine dönmesini bekliyor. Batı Avrupa'da 2016 yılı için silahlanma harcamalarının yüzde 2,7 oranında artış göstereceği tahmin ediliyor. Almanya örneğin savunma bütçesini 2019 yılına kadar yüzde 6,2 oranında artırmayı planladığı belirtiliyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Dunyada  silahlanma  artiyor  Turkiye  20  nci  sirada    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA