AKP-MHP, Tahir Elçi Cinayeti'nin araştırılmasını reddetti
Haberler / 29 Kasım 2016 Salı Saat 18:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HDP Milletvekili Baydemir, Tahir Elçi’nin katledilmesi olayının aydınlatılması için HDP’nin verdiği Meclis’e araştırma önerisi üzerine konuşurken, araştırma önerisi MHP ve AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Amed Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesi ile ilgili, partisinin tutuklu Grup Başkanvekili İdris Baluken’in Meclis araştırması açılması önerisine dair konuştu.

'Görüntüler Dava Dosyasında Yok'

Baydemir, aradan bir yıl geçmesine rağmen, önce ön otopsi raporunda Tahir Elçi'nin uzak mesafeden atışla katledildiğinin ifade edildiğini, daha sonra bilirkişinin ortaya çıkarmış olduğu verinin Elçi'yi katleden kurşunun hangi mesafeden geldiğinin tespit edilemeyeceğine dair olduğunu aktardı.

Baydemir, şöyle devam etti: 

"Bir diğer husus, o günden bugüne bir yıl geçmesine rağmen, yine, cinayetin gerçekleşmiş olduğu Yenikapı Sokak'ta bulunan PTT'ye ait olan güvenlik kamerasının on yedi dakikalık görüntüsü hâlen gizleniyor, hâlen saklanıyor, hâlen dosyanın içerisine konulmuyor. Aynı şekilde, orada bulunan restorana ait görüntüler, restoranın kamerasından çıkan görüntüler hâlen dava dosyasına konulmuş değil, hâlen avukatların bunu incelemesine izin verilmiş değil. Diyarbakır Barosunun mevcut Başkanı Sayın Ahmet Bey'in ve diğer meslektaşlarımızın şu ana kadar sunmuş olduğu 12 dosya, 12 dilekçe ve 100'ü aşkın talebin tek bir tanesinin gereği yerine getirilmiş değil. Yine, 15 Temmuzdan bugüne değin bu dosya savcısızdır. 15 Temmuzdan bugüne değin bu dosyaya atanan 3 savcının 3'ü de çeşitli gerekçelerle görevinden alınmış ve bu dosya şu an itibarıyla savcısızdır. 

Katliamın gerçekleştiği, ölümün, suikastin gerçekleşmiş olduğu günlerde Cumhurbaşkanından Başbakana, Adalet Bakanlığından ilgili bütün kamu kurum, kuruluşlarına kadar, bir an önce cinayetin aydınlanacağını ifade etmişlerdi, bu konuda kamuoyuna taahhütlerde bulunmuşlardı. Tam bir yıl geçti, bırakın cinayetin aydınlanması, dosya üzerinde resmî bir yasaklama kararı olmamasına rağmen Diyarbakır Barosu başta olmak üzere avukatlar dosyanın içeriğine ulaşamıyorlar, fiilî bir gizlilik kararı uygulanıyor.

Bir boyutuyla, cinayet gizleniyor; bir boyutuyla, canilerin toplum içerisinde dönmesine, toplum içerisinde yaşam bulmasına ve yeni suikastların zemininin hazırlanmasına katkı sunuluyor.

Özü itibarıyla, Tahir Elçi cinayeti müzakere sürecinden, diyalog sürecinden çatışma ve kaos sürecine girişin bir işaret fişeğiydi. Eş başkanlarımız Sayın Demirtaş ve Sayın Yüksekdağ ve diğer milletvekillerimiz bugün burada değilse, bu araştırma önergesinin imzacısı olan Grup Başkan Vekilimiz İdris Baluken bugün burada değilse, bu, Tahir Elçi'nin suikastını gerçekleştiren ceberut yapının politikalarının hayat bulduğunun aynı zamanda ifadesi, göstergesidir."

'Vicdanlar Kış Uykusunda!'

"Artık vicdanlarınıza seslenmeyeceğim. Çünkü vicdanlar, sevgili Tahir Elçi'nin eşi sevgili Türkan Elçi'nin de ifade ettiği gibi âdeta kış uykusunda. Ama, şundan şüpheniz olmazsın ki bu cinayet aydınlatılmadığı müddetçe bu ülkeden hukukun üstünlüğünü beklememelisiniz, beklememeliyiz, bekleyemeyiz. Çünkü, karanlıkta bırakılan her cinayet yeni cinayetlerin zemin hazırlayıcısıdır. Eğer Tahir Elçi cinayeti aydınlatılmış olsaydı, o yapı, o klik açığa çıkarılmış olsaydı, cunta kliği 15 Temmuz'da darbe girişimi zeminini bulamayacaktı.

Ben, bir kez daha, başta yüreği hukuk için, insanlık için... "Ben bu suça ortak olmayacağım. Dolayısıyla, televizyon kanalından siyasi lincin zemininin hazırlandığı bütün aşamalara kadar kimlerin dahli varsa bu siyasi cinayetin aydınlığa kavuşmasını istiyorum." diyen kimler varsa bugün bu önergede pozitif rey kullanması çağrısında bulunuyorum."

Önerge AKP-MHP Oylarıyla Reddedildi!

HDP grubunun Tahir Elçi Cinayeti'nin aydınlatılması amacıyla verdiği Meclis araştırması önergesi, AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

 Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): AKP-MHP  Tahir  Elci  Cinayetinin  arastirilmasini  reddetti  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA