TC’nin Esad muamması: MİT görüşmek isterken, Erdoğan işgale kılıf arıyor!
Haberler / 29 Kasım 2016 Salı Saat 18:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TC’nin Suriye rejimine yaklaşımı tam bir muammaya dönüştü. Türk cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki işgal saldırılarının Esad hükümetinin varlığına son verme amacı taşıdığını iddia ederken, MİT unsurları ise Esad hükümeti ile görüşmek için ‘arabulucu’ trafiğinde

Türk cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘Parlamentolararası Kudüs Platformu: Kudüs ve Sürecin Problemleri Sempozyumu’nda konuştu. Tayyip Erdoğan, konuşmalarında kaçınılmaz olarak değindiği Suriye’ye ilişkin ise bu kez de Suriye ve Rojava’da  Fırat Kalkanı  adı altında süren işgal saldırılarını yeniden değerlendirdi.

Erdoğan, Lozan Antlaşmasının hükümlerini yetersiz bularak Misak-ı Milli ruhu ile Halep’ten Musul’a kadar olan hattı tekrar işgal etme planlarını uygulamak için harekete geçtiğini unutarak “Biz Suriye’ye Esad’ın hükümranlığına son vermek için girdik” dedi.

13 Temmuz’da Türk başbakanı Binali Yıldırım’ın AKP’nin Esad’la ilişkileri normalleştirme açıklaması sonrasında MİT  ile Suriyeli yetkililer gizli görüşmeler gerçekleştirmişti.

Esad: ‘Ankara Arabulucu Telaşına Girişti’ Şeklinde Açıklamıştı

Son olarak  Suriye Baas rejimi başkanı Beşar El-Esad, 16 Kasım’da Erdoğan’ın kibir hastalığına yakalandığını belirterek, Suriye ordusunun Türk ordusu ve çetelerine karşı savaşmaya hazır olduklarını dile getirmişti. Ayrıca Esad, Ankara yönetiminin bir şekilde kendileri ile ilişkiye geçmek için ‘arabulucu’ telaşına girdiğini de dile getirmişti.

Türkiye’nin Rusya ve İran ile yenilenen ilişkilerin Suriye politikasında değişiklik getirmesinden söz edildiği günlerde hem Rusya hem de İran ile yürütülen diplomasi trafiği ardından Erdoğan’ın yaptığı açıklama Suriye’de istediği gibi açılmayan kapılar sonrası yeni pazarlıkların devrede olduğunun işareti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): TC  nin  Esad  muammasi  MIT  gorusmek  isterken  Erdogan  isgale  kilif  ariyor    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA