İran hava gücünü modernize etmek için Rus savaş uçağı Sukoi’yi almak istiyor
Haberler / 28 Kasım 2016 Pazartesi Saat 08:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran rejimi, kara gücünü Rusya desteğinde yenilemişti sırada ise hava kuvvetlerini modernize etmek var. İran rejimi, Rusya’da Sukhoi Su-30 tipi savaş uçakları satın almak istiyor ancak BM Güvenlik Konseyi’nin onayı gerekiyor

İran rejimi ile Rusya arasında yeni bir anlaşma gündemde. Kara kuvvetlerini Rusya’nın desteği ile modernize çalışmalarını hızlandıran İran’ın sırada hava kuvvetlerini modernize etmeyi amaçladığını İran Savunma Bakanı Huseyin Dehgan, “Bu savaş uçaklarının satın alınması Savunma Bakanlığı’nın gündemindedir” şeklinde açıkladı.

İran rejimi Bakanı, Rusya’dan alınacak tüm savaş uçaklarına teknolojik destek ve ortak bir yatırımın da eşlik etmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Ancak İran rejimi ve Rus devleti arasında böyle bir işlem için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin onayının gerektiği belirtiliyor.

İran’dan Rusya’ya Suriye için Askeri Üs Onayı

İran Savunma Bakanı ayrıca, Rusya’nın Suriye’deki operasyonları için İran’daki bir askeri üssü kullanmasına bir kez daha izin verebileceklerini ifade etti. 

Tahran yönetimi, Ağustos ayında Rus uçaklarının İran’ın batısındaki bir askeri üssü kullanmasına onay vermişti. ABD ve bazı İranlı parlamenterler bu girişimi eleştirmişti. 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): Iran  hava  gucunu  modernize  etmek  icin  Rus  savas  ucagi  Sukoi  yi  almak  istiyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA