Türk devletinin Kürt karşıtı diplomasi trafiği
Haberler / 27 Kasım 2016 Pazar Saat 17:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB ile gerilim yaşayan Türkiye Şangay Beşlisi’ne dahil olma talebine de henüz olumlu bir yanıt alamadı. Sonrasında artan diplomasi trafiğinde Türkiye, Kürt düşmanlığını tırmandırmaya devam ediyor

Ortadoğu genelinde halkların umut ışığı olmaya devam eden Kuzey Suriye ve Rojava devriminde ortak yaşam zeminlerinin inşası için muazzam bir çaba harcanırken buna karşı Lozan’ı tartışmaya koyan Türkiye ve işbirlikçileri, Kuzey Suriye ve Rojava’da halkların kazanımlarına karşı düşmanca politikalar yürütmeye devam ediyor.

Cerablus ile başlayan ve Bab bölgesine doğru işgal planlarını hayata geçirmek isteyen AKP/Türk devleti, Reqqa’yı özgürleştirme operasyonuyla birlikte Minbic’deki sivillere dönük saldırılarını artırdı.

Ancak bu saldırılarında da AKP bir kez daha hüsrana uğramakla karşı karşıya.

uğradığı hüsranı telafi etmeye çalışan AKP/Erdoğan hükümeti, yürüttüğü diplomatik çabalarla işgal ısrarlarını ‘batıda’ AB üyeliğinde noktasında aldığı cevapla bu kez ‘aşina’ olduğu cephelerle sürdürmek istiyor.

AB üyeliği askıya alındı

AB’ne üyeliği askıya alınan ve ardı sıra AB ülkeleri tarafından kararı verilen silah ambargosu  ile çözümü Şengay Beşlisi’ne dahil olmada arayan Türkiye, AB ülkelerine tehditler savurmakta.

Şengay’dan istediği cevabı alamayan Türkiye, 24 Kasım’da- ki geçen yıl bu tarihte Türkiye Rus savaş uçağını vurmuştu-  Rojava topraklarına dönük aktif hava saldırı düzenledi.

Kürt karşıtı diplomasi trafiğinde ilk adım: Barzani

Bölgedeki tüm bu gelişmelerin ardından diplomasi trafiğini artıran Erdoğan/ AKP hükümeti, 23 Kasım’da Başurê Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani Türkiye’de görüşmelerde bulundu.

AKP/Erdoğan hükümetinin Kürdistan, Suriye ve Irak’ta yeni işgal planları çerçevesinde Kandil şahsında Medya Savunma Alanları alanlarında askeri operasyon başlatılacağı söylentilerinin dile geldiği şu günlerde, görüşmenin gerçekleşmesi dikkat çekti.

Öte yandan, görüşmenin yapıldığı tarihte Türk ordusunun günlerdir  Silopi’de üzerinden Başur Kürdistan’a  gerçekleştirdiği askeri sevkiyat devam ettiği de malumdu.

İran’daki Rojava- Kuzey Suriye konulu görüşmeler

Ardı sıra  MİT müşteşarı Hakan Fidan ve Türk Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tahran’da İran Dışişleri bakanı Cevad Zarif’le görüştü. Tahran’daki Dışişleri Bakanlığı binasında gerçekleşen basına kapalı görüşmede, başta Suriye olmak üzere bölgesel konuların ele alındığı bildirildi.

Ruhani ile yaptığı görüşmede ise, Kuzey Suriye’de yaşanan krizli ortamda işgalciliğini ‘iç güç’ olarak addeden Çavuşoğlu, “Büyük bölgesel güçler birlikte hareket edebilirse, Irak ve Suriye’deki sorunlar da dış güçlere gerek kalmadan çözüme kavuşturulur” şeklinde konuştu.

Bir ‘iç güç’ olarak Türk devletinin Suriye planları

Bir kez daha Rojava ve Başur işgali hayallerini ifşa eden Çavuşoğlu, işgal saldırılarında kendilerine destek sunulması talebini “”Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ve ulusal birliğinin korunması hem İran ve Türkiye’nin hem de bölgesel barış ve istikrarın çıkarınadır” sözleri ile dil getirdi.

Suriye ve Rojava’daki işgal planları için yeni bir arayış maksadı ile gerçekleştirilen ziyarete dair, İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan kısa açıklamada ise, Suriye ve Irak konusunda kimi değerlendirmelerde bulunulduğu belirtildi.

‘Esad ve Nasrallah gizlice buluştu’

Türkiye’nin İran ile diplomasi trafiği öncesinde Esad ve Hizbullah Genel Sekreteri Hassan Nasrallah’ın gizli bir buluşma gerçekleştirdiğini iddia etti.

Lübnan gazetesi ad-Diyar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Hizbullah Genel Sekreteri Hassan Nasrallah’ın, Suriye-Lübnan sınırında gizli bir buluşma gerçekleştirdiğini duyurdu.

Putin ile Suriye’de ortaklık sağlama çabası

Ne tesadüftür ki; bu diplomasi trafiği ardından Türk cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin 24 ve 26 Kasım tarihlerinde 2 telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmelerde Türkiye ile Rusya arasında, özellikle de Suriye konusunda görev üstlenmiş birliklerin en üst düzeydeki komutanların iletişim ve işbirliğini artırmasının kararlaştırıldığı öne sürüldü.

Hali hazırda Suriye Baas rejiminin en önemli müttefiklerinden biri olan Rusya’nın Erdoğan hükümeti ile yaptığı görüşmeler dikkat çekiyor.

Öte yandan Şangay Beşlisi’ne dair taleplerini dillendirdiği şu günlerde birliğe üye olmadığı halde Türkiye, Şangay Enerji Kulübü’nün 2017 dönem başkanı oldu.

Verilen bu başkanlık, Türkiye’ye işgal saldırılarında tıkanma yaşadığı bir zaman diliminde İran, Rusya ve birlikte hareket ettiği Suriye rejiminin araladığı yeni bir kapının habercisi olabilir.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Turk  devletinin  Kurt  karsiti  diplomasi  trafigi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA