İran-KDP arasında yapılan ‘Sınır Güvenliği Anlaşması’ Hedefi PJAK
Haberler / 26 Kasım 2016 Cumartesi Saat 12:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran Rejimi ve KDP’nin Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler ile birlikte bölgede güç olabilmek için ortaklaştıkları ‘Sınır Güvenliği Anlaşması’ adı altında yapılan anlaşmanın maddelerinin deşifre olmasıyla ortaya çıkmaya devam ediyor. Anlaşma kapsamında sınır bölgesi üzerinde PJAK’a ait kampların İran Rejimine koordinatlarının sağlanması üzerinde mutabık kalındı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında sınırların güvenliğine ilişkin KDP ve İran Rejimi arasında gerçekleştirilen ‘Sınır Güvenliği Anlaşması’ adı altında yapılan anlaşmanın detayları gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.  ‘Sınır güvenliği’ adı altında göstermelik imzalanan anlaşmanın ardından İran ve Başurê Kürdistan sınırları üzerinde yaşanan sivil katliamların artış göstermesinin bir sorumlusu olarak bölge halkı KDP’yi suçluyor. Sınır hattı üzerinde ‘Sınır kaçakçılığı’ ile yaşamlarını idame ettiren çok büyük bir kesim sınırda suni sınırlar üzerinde hem yaşamlarını idame ettirirken hem de yaşamlarını tehlikeye gün be gün atmaya devam ediyor.

İran Rejimi Sınır Kaçakçılarını KDP Desteğinde PKK ve PJAK Kamplarına Göndermek İstiyor!

Başurê Kürdistan ve Rojhelatê Kürdistan sınırları üzerindeki köyünde yaşayan ve ailesinin geçimini sınır kaçakçılığı yaparak idame ettiren bir yurttaş sınırda İran rejim askerleri tarafından gözaltına alındığını ve 10 gün boyunca sorgulanarak ölümle tehdit edildiğini belirtiyor. Can güvenliği nedeniyle ismini vermek istemeyen yurttaş İran rejim askerlerinin kendisinden PJAK ve PKK kamplarına ticaret adı altında gönderilmek istendiğini ve kendisine KDP’lilerin de destek sunacağının güvencesinin verildiğini söyledi.

KDP-İran Rejimi arasında imzalanan anlaşma kapsamında, KDP’ye bağlı Parastin’in sınır bölgesi üzerinde PJAK’a ait kampların İran Rejimine koordinatlarının sağlanması üzerinde mutabık kalındı.

Türkiye’nin Musul operasyonu şartları ile KDP-İran Anlaşması aynı kapıya çıkıyor

İran rejimi ile KDP arasında yapılan anlaşmanın detayları Türkiye’nin bir yandan Musul operasyonunda yer alma ısrarı diğer yandan YPG ile PKK’nin operasyona dahil olmaması konusundaki ısrarına hizmet etmektedir. Irak ve İran devletleri arasında sınırlar konusunda varılan anlaşma sonucunda varılan anlaşma protokolü ile Temmuz ayında Federal Kürdistan Bölge sözcülüğü ile İran devleti arasında da sınır güvenliği çerçevesinde bir anlaşmaya varıldığı kaydedildi. KDP yetkililerinden de edinilen bilgilere göre sınırlar konusunda bir anlaşmaya bilgisi doğrulanıyor. Anlaşmanın Musul Operasyonuna ramak kala imzalanmış olması ise manidar.

Anlaşma Ne Zaman İmzalanmıştı!

26.07.2016 tarihinde Irak-İran devletleri sınırların korunmasına ilişkin bir protokol imzalanmıştı. Bu iki heyet Hewlêr’de bir araya gelmiş ve 27.07.2016 tarihinde Irak Sınır Koruma Birlikleri 1’inci Tugay komutanı Şêrko Abdullah ve İran Sınır Koruma Birlikleri Komutanı Mihemed Ebasi tarafından imzalanan protokole ilişkin bir açıklama yapılmıştı. İmzalanan protokol gereği özellikle kaçakçıların ve uyuşturucu madde kaçakçılarının iki ülke arasında geçişlerin engellenmesi ve sınırların korunması şeklinde lanse edildi.

İran Karşıtlarını Tutuklayacak, Tutuklanmasını İsteyecek ve İade Alacak!

“Anlaşma çerçevesinde İran rejimi kendisi için tehdit gördüğü İran vatandaşı olan kişileri tutuklayacak, tutuklayamadığı kişiler içinde tutuklanmasını isteyecek ve bizim güçlerimiz tarafından tutuklanan kişilerinde İran’a iadesi yapılacak”.

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): Iran-KDP  arasinda  yapilan  Sinir  Guvenligi  Anlasmasi  Hedefi  PJAK  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.