AKP-KDP Başurê Kürdistan’da Cemaat Operasyonu yapacak hedef yine Kürt siyasetçiler
Haberler / 24 Kasım 2016 Perşembe Saat 11:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP’nin verdiği direktif çerçevesinde KDP tarafından tek tek tespit edilen ev, iş yeri, okul ve kolejler ile hastaneler tümden el değiştirecek. Başurê Kürdistan’da gerçekleştirilecek operasyon kapsamında KDP’ye bağlı Parastin ve Türk MİT’i işyeri sahipleri ve işverenler ile görüşerek Fethullah Gülen ile bağı olup olmadığını araştırma çalışmalarının son raddesine geldiği belirtiliyor

15 Temmuz darbe girişimi operasyonu adı altında Fetulllah Gülen ve Cemaatine ilişkin Türkiye’de başlatılan gözaltı ve tutuklama furyası AKP-KDP öncülüğünde Başurê Kürdistan’a da sıçrıyor. Türkiye’de 15 Temmuz’un hemen ertesinde başlatılan ve on binlerce kamu personeli, gazeteci, yazar, akademisyen, asker, polis, hakim, savcının görevden alınması ile sonuçlanan ve halen devam eden operasyonlar Türkiye sınırları dışına çıkıyor. KDP ve AKP’nin gerçekleştirmiş olduğu bir dizi görüşme sonrasında Başurê Kürdistan’da da Cemaate operasyon için düğmeye basıldığı belirtiliyor. Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Gülen Cemaati hamlesi için çalışmalar son aşamaya geldi.

AKP’nin verdiği direktif çerçevesinde KDP tarafından tek tek tespit edilen ev, iş yeri, okul ve kolejler ile hastaneler tümden el değiştirecek. Başurê Kürdistan’da gerçekleştirilecek operasyon kapsamında KDP’ye bağlı Parastin ve Türk MİT’i işyeri sahipleri ve işverenler ile görüşerek Fethullah Gülen ile bağı olup olmadığını araştırma çalışmalarının son raddesine geldiği belirtiliyor.

Uzun süre önce başlatılan Cemaat operasyonu kapsamında Başurê Kürdistan’da iş yerleri ve okullara el konulamamasının bir nedeni olarak resmi prosedürlerin uzun sürmesi gösterilirken bir diğer neden olarak ise kuruluşların bağlantılarının saptırılmaya ve eksenin kaydırılması için zemin hazırlanmaya çalışıldığı belirtiliyor.

Başurê Kürdistan’da yüzlerce iş yeri, çok sayıda eğitim kurumu, sağlık kuruluşu, dernek sahibi olduğu bilinen Fettullah Gülen Cemaati’nin en büyük yatırımlarını AKP’nin KDP ile dirsek temasını sıkı tutmaya başladığı 2008’den bu yana attırdığı belirtiliyor. Başurê Kürdistan’da AKP desteği ve bizzat AKP’li vekil, bakan ve başbakan düzeyinde katılımlarla açılışları gerçekleştirilen üniversite, sağlık kuruluşu, hastane gibi kurumlar Başurê Kürdistan Hükümeti yani KDP’ye devredildikten sonra 15 Temmuz ve sonrasında Türkiye’de hakkında arama kararı çıkan tüm Fettullah Gülen Cemaati üyesi Türkiye’ye teslim edilecek.

Başurê Kürdistan’da Cemaat Operasyonu Geç Kaldı KDP-AKP Gerilim Yaşadı!

Cemaat operasyonunun Başurê Kürdistan’da geç başlaması nedeniyle diplomatik ilişkilerin sıkı olduğu KDP ve AKP arasında kısa süreli gerilime neden olduğu belirtilirken Feza Eğitim Kurumları gibi Cemaatin eğitim kurumlarını dernekleşme tarzında örgütlemesinden kaynaklı resmi prosedürlerin geç yerine getirilmesi ve kuruluşların PKK ile bağının kurulmaya çalışılmasına rağmen bağının kurulamaması KDP tarafından gerekçe gösterildiği aktarıldı.

KDP tarafından tüm resmi işlemlerin sona erdirilmesi ardından Başurê Kürdistan’da tüm Cemaat taşınır ve taşınmaz mal varlıklarına el konulacak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hakkında soruşturma açılan ve burada bulunanlar Türkiye’ye AKP hükümetine teslim edilecek.

Cemaat Hastanesinde Tedavi Görmüş Kürt Siyasetçiler “Fettullah Gülen Cemaati Üyesi” Adı Altında Türkiye’ye Teslim Edilecek!

AKP’nin talebi üzerine KDP’ye bağlı Parastin ve Türk MİT’ine bağlı farklı bir birim ise Fettullah Gülen Cemaatine yakınlığı ile bilinen tüm işyeri kurum ve kuruluşların PKK-Özgürlük Hareketi ile uzaktan yakından bağlantı kurma çalışmaları yürütüyor. Bu kapsamda Bakurê Kürdistan’da hakkında KCK Davası adı altında dosya açılan bu hastanelerde tedavi gören akrabaları dahi Cemaate yakın okullarda eğitim görenler ‘Cemaat üyesi’ adı altında AKP hükümetine teslim edilecek.

Cemaat operasyonu adı altında Türkiye ve Bakurê Kürdistan’da on binleri aşkın Kürt emekçinin işten atılmasının ardından operasyonun yakın zamanda yapılması beklenen Başurê Kürdistan’da da binlerce Kürt siyasetçinin TC-AKP hükümetine teslim edilmesi kararı burada da Cemaat operasyonu adı altında hedefin Kürt siyasetçiler olduğunu işaret ediyor.

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): AKP-KDP  Basure  Kurdistan  da  Cemaat  Operasyonu  yapacak  hedef  yine  Kurt  siyasetciler  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA