HDP ile görüşmeyen Barzani-Erdoğan masasında Kandil-Şengal mi var?
Haberler / 23 Kasım 2016 Çarşamba Saat 18:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, ajandasında HDP ile görüşmenin olmadığını belirtirken Türk Başbakanı Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşmede, Musul ve Rakka'da denklem dışına itilen Türkiye’nin ajandasında, Şengal ve Kandil’e yönelik olası operasyonun olduğu tartışmaları yaygınlaşıyor

Bugün sabah saatlerinde Türkiye’ye gelerek ilk olarak Ankara’da Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen Irak Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, buradaki görüşmesinin ardından İstanbul’a geçerek Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

HDP ile Görüşme Yok!

Eylül ayı içerisinde Federe Kürdistan Bölgesi’ne giderek temaslarda bulunan HDP heyeti, Barzani’yle de bir araya gelirken, Barzani’nin Türkiye ziyaretinde HDP ile herhangi bir görüşmesinin olmayacağı öğrenildi. Barzani’nin “HDP’den bana davet gelmedi” söylemini kullanarak, görüşmenin gerçekleşmeyeceğini kabul ederken, HDP’li kaynaklar temaslarda bulunmak için gelen ismin kendisinin olduğu ve görüşme talebinin de kendisinden doğru gelmesi gerektiğini ancak kendilerine herhangi bir görüşme talebinin gelmediğini belirtti.

Şengal’e Operasyon

Barzani’nin Yıldırım ve Erdoğan ile bir araya gelmesi ve hem Türkiye’nin hem de Irak’ın içerisinden geçtiği önemli bir süreçte gerçekleşen bu temasların perde arkasında ise, Şengal’de PKK varlığına dönük Türkiye’nin ortaya attığı “İkinci Kandil olmasına izin vermeyiz” açıklamaları sonrası tartışmaya açılan “Şengal’e olası bir operasyon” olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani son bir yıl içerisinde iki kez Türkiye’ye geldi. Her gelişinde ilk olarak MİT Müsteşarlığını ziyaret eden Barzani, ardından da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve sonrasında Başbakan Binalı Yıldırım ile bir araya gelmişti. Türkiye, bir yandan Federe Kürdistan Bölgesi yetkililerle görüşürken, diğer yandan da Kürt kentlerine yönelik baskıların artması dikkat çekiyor.

Kritik Dönemlerde Ziyaret

Darbe girişiminin ardından 25 Ağustos 2015’te Barzani’nin yaptığı son ziyaret ise, Türkiye’nin “Fırat Kalkanı Harekatı” adıyla Rojava ve Kuzey Suriye’ye dönük kapsamlı bir operasyona denk geldi. Operasyon Rojavalı güçler tarafından bir “işgal” olarak değerlendirilirken, aylardır devam eden bu operasyonda, TSK’nin ve desteklediği gruplar kimi yerlerde sivilleri de hedef aldı.

Stratejik Bab kentinin kuzey girişine kadar ilerleyen Türkiye buradan yönünü Minbic’e çevirirken, Barzani’nin bugünkü ziyaretinden bir gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonun Minbic’e yöneleceğinin de sinyalini verdi. Son günlerde Minbic Askeri Meclisi denetimindeki bölgelere dönük saldırılar da bu konseptin bir parçası olarak ele alınıyor.

Barzani’nin bugün yaptığı ziyaretin de, bir yandan Rojava diğer yandan Musul hattında yaşanan önemli gelişmelere denk gelmesi ve Barzani’nin Türkiye’deki Kürt siyasetiyle de bir araya gelmemiş olması gözleri yeniden Federe Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki yakınlaşmaya çevirdi.

Türkiye’nin, Musul operasyonunda saf dışı kalmasının ardından Şengal’i gündeme getirmesi ve KDP’nin de ilk günden bu yana Şengal’deki PKK varlığına ilişkin Türkiye’nin politikalarına benzer politikalar gütmesi, ziyaretin ana gündeminin de Şengal’in olabileceği kaydediliyor.

Ziyaret gerçekleşmeden günler önce Türkiye’nin Federe Kürdistan’ın sınır hattına dönük yoğun askeri sevkiyatı da bu bağlamda ele alınıyor. Musul hattında istediğini elde edemeyen Türkiye’nin ajandasında, Şengal ve Kandil’e dönük bir operasyon planı olduğu belirtiliyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): HDP  ile  gorusmeyen  Barzani-Erdogan  masasinda  Kandil-Sengal  mi  var  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA