27 Kasım Kürt halkı ve halkların yaşayan ruhudur
Okuyucudan / 23 Kasım 2016 Çarşamba Saat 16:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Kasım'ı dar anlamda sadece bir parti ve örgüt kurma ve bir geleneksel partileşme olarak ele almak 27 Kasım'ın yarattığı ruhu ve ulaşmak istediği amacı anlamamak olur. “Ben bile PKK'li olmaya çalışıyorum” diyen Kürt Halk Önderi Öcalan, PKK'nin nasıl bir partileşme olduğunu sanırım net bir şekilde ifade etmektedir. 27 Kasım'ı bir çok yönüyle değerlendirmek mümkün

27 Kasım Kürtlerin yaşamla, özgür yaşamla yeniden buluşmasının sosyal, siyasal ve örgütsel temelini oluşturmuştur. 27 Kasım'ı dar anlamda sadece bir parti ve örgüt kurma ve bir geleneksel partileşme olarak ele almak 27 Kasım'ın yarattığı ruhu ve ulaşmak istediği amacı anlamamak olur. “Ben bile PKK'li olmaya çalışıyorum” diyen Kürt Halk Önderi Öcalan, PKK'nin nasıl bir partileşme olduğunu sanırım net bir şekilde ifade etmektedir. 27 Kasım'ı bir çok yönüyle değerlendirmeye tabi tutmak mümkündür. Hem Kürtlerin diriliş gücü  hem halkların kardeşliğini inşa etmeye çalışan uluslararası bir devrimci güç... Ve son beş bin yıldır ortaya çıkan bütün kötülüklere meydan okuyan yenilmez devrimci bir ruh . Kendisini tanıyamaz hale gelen, konuştuğu dilin bile hangi dil olduğunu bilemeyecek kadar uçurumun kenarına getirilen bir halkı, kendisini keşfedecek bir düzeye ulaştırmak, kaderi başkalarının elinde olan Kürtleri örgütlü güç haline getirip kader değiştirebilecek bir düzey kazandırmak  27 Kasım'ın ruhuyla olmuştur. 30 yıl öncesine kadar çamura batmış ve tanınmaz hale gelen bir halk bugün sadece kendisini değil, aynı zamanda da Ortadoğu'nun kaderini ve geleceğini tayin edecek çok yönlü bir siyasi donanıma sahip olmuştur. Görüldüğü gibi, PKK sadece bir   parti veya örgüt olmanın da çok ötesine geçen, tarihi yerinden oynatan, tarihe yön  veren bir halk hareketi olarak tarihin en kritik zamanı olarak  tanımlanacak bir zamanda tarih   haline  gelmiştir.

1978'den   günümüze  kadar PKK belki de bin misli büyümüş, gelişmiştir. PKK partileşmede sınır tanımamış, halkın içine girmiş, halkın kendisi olmuştur. Halklaşmış bir gücü dünyanın en güçlü tekniği gücü bile yenemez, yenemiyor da. Çünkü hakikatin gücünü kimse yenemez. İşte PKK hakikatin ve özgür yarınların temsil gücüdür. İnkarcılar “Bittiler, dağıldılar, tükendiler” dedikçe, PKK daha çok  güçlenerek ve halklaşarak imha-inkarcı güçlere en büyük darbeyi her defasında vurmaktan geri durmamıştır. Tabi PKK sadece Kürtlerin değil, Ortadoğu halklarının devrimci kurtuluş gücüdür. PKK dar ulusal sınırların içine çakılıp kalmamış, Ortadoğu çapında halkların devrimci moral gücü olmuştur.

PKK sadece inkarcı sistemle savaşmamış, dünyada özgürlük karşıtı bütün güçlere karşı savaşım açmış, onların despot, baskıcı sistemine karşı halkların demokratik devrimci yaşamını alternatif olarak geliştirmiştir. Ancak, PKK'nin en çok savaş açtığı şey nedir? PKK en çok Kürtlerin, içine itildiği dağınıklığa, bilinçsizliğe ve eğitimsizliğe karşı savaş açmıştır. Bu durumu Kürt Halk Önderi Adbullah Öcalan “Biz kendi gücümüzün büyük bir çoğunluğunu kendi içimizdeki geriliklere karşı veriyoruz” diye değerlendiriyor. Yani burada eğitime büyük bir önem verildiği anlatılıyor. Özgür insan, köleliği  kabul etmeyen, her türlü  geriliğe  karşı çıkan ve gelişimde eğitimde sınır  tanımayan insandır. Özgür insan, aynı zamanda merhametli, vicdanlı, adaletli ve hümanizmi içselleştirmiş insandır. 

Özgür insan, “bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşçe” ilkesini benimseyip toplumsal değerler içinde kendisini yeniden yaratan insandır. PKK özelde Kürtlerin, genelde de  Ortadoğu halklarının özgürlük gücü olarak tarih sahnesine çıkmıştır. PKK'nin en büyük gücü hedeflediği yaşam olmuştur. PKK'yi güçlü kılan da,  sahip olduğu ideolojidir. Dolayısıyla PKK askeri bir güç olmaktan ziyade büyük siyasi bir güçtür. İnkarcı güçler ve Ortadoğu diktaları ve Kürtler içindeki bazı işbirlikçi çevreler, PKK tarafından siyasi olarak ağır bir yenilgiye uğratıldılar. 27 Kasım aslında bir devrim manifestosudur. Çünkü büyük bir devrimi amaç edinerek kuruldu, günümüze kadar büyük bir gelişim sağlamıştır. 27 Kasım önemli ölçüde büyük bir değişim yaşamış, yaşatmıştır. Kürtlerin bugün ulaştığı özgürlük bilinci, mücadele düzeyine ve örgütlülüğüne baktığımızda PKK'nin büyük bir devrime imza attığı net olarak  görülür. Son zamanlarda Kürtlerin başta Kürdistan olmak üzere Avrupa ve bir çok yerde nasıl ayağa kalkıp özgürlüğü haykırdıklarını görüyoruz.

27 Kasım özgür bir halk yaratmıştır. 27 Kasım özgürlüğün temel taşı olmuştur...

Kemal Söbe

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): 27  Kasim  Kurt  halki  ve  halklarin  yasayan  ruhudur  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA