DTK: Ahmet Türk'ün gözaltına alınması imha ve tasfiyenin boyutuna dönük önemli işaret
Haberler / 21 Kasım 2016 Pazartesi Saat 15:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahmet Türk'ün gözaltına alınmasına tepki gösteren DTK, "Gözaltı ve tutuklama kampanyasının Ahmet Türk’e kadar uzanması, imha ve tasfiye politikalarının nerelere taşınacağı konusunda önemli bir işaret" dedi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk'ün gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Ahmet Türk ile birlikte 30 kişi gözaltına alınırken avukatları ile 5 gün görüş yasağı getirildi

AKP'nin siyasi soykırım uygulamalarına devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, "Genelde Türkiye'de ve özelde Kürdistan'da  AKP, CHP ve MHP'nin ittifakıyla faşizmin kurumlaşmış biçimiyle karşı karşıya olduğumuzu her sabah uyandığımızda bir kez daha görüyoruz ve yaşıyoruz. Türkiye'de ve Kürdistan'da faşizme karşı direnen tüm kesimler, kurumlar, basın ve şahsiyetlere karşı gözaltı, tutulama, yok sayma, kayyum ve el koyma yöntemiyle faşizmin kurumsallaştırılması meşrulaştırılmıştır" denildi.

'İmha ve Tasfiyenin Boyutuna Dönük Önemli İşaret'

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Çökertme ve soykırım politikalarının devamı olan, siyasetçilere, belediye eş başkanlarına, meclis üyelerine, kurum ve yöneticilerine  yönelik ev baskınları, gözaltı ve tutuklama furyası Dersim ve Siirt'ten sonra Mardin  Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Emin Irmak’ın gözaltına alınmasıyla derinleştirilmiştir. Sayın Ahmet Türk’ün halklarımızın barışı ve kardeşliği için büyük mücadeleler vermesinin bütün ulusal ve uluslararası kamuoyu tarafından takdirle karşılandığı aşikardır. Ayrıca Ahmet Türk’ün Kürt halkı ve Ortadoğu halkları nezdinde önemli bir şahsiyet olduğu bilinmektedir. Gözaltı ve tutuklama kampanyasının Sayın Ahmet Türk’e kadar uzanması AKP hükümeti ve devletin imha ve tasfiye politikalarının nerelere taşınacağı konusunda önemli bir işarettir."

'Halkımız Kazanacak Güç ve Yetenekte'

DTK, gözaltı ve tutuklamaları şiddetle kınadığını belirtirken, şunları da kaydetti: "Halkımız, bu işgal ve tasfiye politikalarına karşı direnerek kazanacak güç ve yeteneğe sahiptir.

Tüm bu saldırılara karşı; uluslararası kurum ve kuruluşları, halkımızı, sivil toplum örgütlerini, kadınları, gençleri birlikte mücadele etmeye çağırır ve bu saldırılar karşısında sessiz kalındıkça her kesime sıra geleceğini bir kez daha vurgulamak isteriz" denildi.

Ahmet Türk’ün yanı sıra 30 kişi gözaltına alındı

Geçen hafta baskın düzenlendikten sonra yerine kayyum atanarak görevinden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Mardin merkez Artuklu ilçe Belediye Eşbaşkanları Emin Irmak'ın da aralarında olduğu 30 kişi gözaltına alındı. Ahmet Türk evine yapılan baskında, Emin Irmak belediye binasında gözaltına alınırken, gözaltına alınanlar arasında Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Baran İlhan, belediye meclis üyesi Mehmet Ali Amak, belediye çalışanları Şeyhmus Şimdi, Sultan Bingöl, Artuklu Belediye Yardımcıları İsmet Birtek ve Mehmet Yıldırım, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Mardin Şube Eşbaşkanı Av. Seher Acar ve MHD üyeleri Av. Mahmut Bingöl, Av. Feyzi Atsız ile Av. Ziya Baği de bulunuyor. 

Gözaltına alınanların 5 gün avukatları ile görüşmelerine engel getirildiği öğrenildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): DTK  Ahmet  Turkun  gozaltina  alinmasi  imha  ve  tasfiyenin  boyutuna  donuk  onemli  isaret  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA