Kadın hukukçular: Cezasızlık sistematik hale gelecektir
Haberler / 20 Kasım 2016 Pazar Saat 06:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖHD ve MHD Kadın Komisyonları, AKP'nin cinsel istismar suçluları aklayan teklifine karşı açıklama yaparak, "Sokaklardan mahkeme salonlarına, her yerde çocuk istismarcıları için cezasızlık zırhına, kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesine karşı mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz" dedi

AKP'nin Meclis Genel Kurulu'na sunduğu, cinsel istismar suçlusunu evlendirerek aklanmasını öngören yasa teklifine karşı kadınların tepkileri sürüyor. ÖHD ve MHD Kadın Komisyonları, "Kadın bedeni üzerindeki ataerkil tahakkümünü hızla güçlendirmeye çalışan siyasi iktidar şimdi de çocuk istismarına cezasızlık düzenlemesiyle karşımızda" şeklinde açıkla yaptı. Açıklamada, buna ek olarak cinsel istimara ilişkin ceza davalarında rıza yaşının 12'ye indirilmesinin gündemde olduğu hatırlatılarak, "'Türk Ceza Kanunu 103. Madde Yeni Düzenleme Önerisi ve Geçmişe Dönük Af' başlıklı bu önergeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Üç çocuk dayatması, kızlı- erkekli tartışmaları, kadının kahkaha atmasının bile engellenmek istenmesi, fiili kürtaj yasağı gibi birçok söylem ve uygulamanın gösterdiği gibi erkek egemen iktidar toplumu şekillendirmeye çalışırken en çok kadınları baskı altına almak istemektedir. Amaç kadınların daha çocuk yaştayken kutsal ailenin içine sıkıştırılması ve üzerimizde kurulan egemenliğin garanti altına alınmasıdır" ifadelerine yer verildi.

'Cezasızlık Sistematik Hale Gelecektir'

Açıklamada, AKP hükümetinin bir yandan çocuk istismarcılarına verilen cezaları arttırdığının propagandasını yaparken bir yandan ikiyüzlü bir biçimde 15 yaş altındaki çocukların istismarcılarla evlendirilmesine ve hali hazırda tamamen erkek egemen bakış açısıyla yorumlanan rıza kavramına çocuklar bakımından sonuç bağlamak olduğu ifade edildi. Bu düzenleme ile kız çocuklarının evlendirilmesinin önünün açılacağına işaret edilen açıklamada, "Ensar Vakfı davası gibi örneklerde çokça karşımıza çıkan çocuk istismarcılarına yönelik cezasızlık, daha da sistematik hale gelecektir. Zaten erkeklik indirimleri ile koruma altına alınan failler geriye dönük af uygulaması ile serbest kalacaktır" vurgusu yapıldı.

'İstanbul Sözleşmesi İhlal Edildi'

Devleti'n de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde devletlerin kadın ve çocuklara yönelik şiddete dair yükümlülükleri açıkça düzenlendiği belirtilen açıklamada, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları ve İstanbul Sözleşmesi çerçevesinde kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti ve ayrımcılığı önlemekle yükümlü olan, çocuğun üstün yararını öncelikli olarak ele almak zorunda olan devlet uluslararası hukuk ilkelerinin çiğnendiğinin altı çizildi. Açıklamada ayrıca Kadın ve çocuk örgütlerinin yıllardır verdiği mücadeleler sonucu alınan bir takım hakların ise yok sayılacağına dikkat çekildi.

Söz konusu yasa değişikliği tartışılırken her zamanki gibi konunun muhataplarının sürecin dışında tutulduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Kadın ve çocuk örgütleri muhatap alınmamakta, erkek egemen hükümet binlerce çocuğu ve kadını ilgilendirecek olan böyle bir düzenleme için tek başına karar vermektedir" denildi. ÖHD'li ve MHD' li kadınlar tarafından uluslararası hukuk ilkelerini hiçe sayan söz konusu yasa değişikliği önerisinin acilen geri çekilmesi çağrısı yaparken, "Kadın ve çocuk örgütlerinin taleplerine kulak verilmesini istiyoruz. Sokaklardan mahkeme salonlarına, her yerde çocuk istismarcıları için cezasızlık zırhına, kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesine karşı mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz" denildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Kadin  hukukcular  Cezasizlik  sistematik  hale  gelecektir  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA