Maden: daha fazla kar için ölüme gönderildiler
Haberler / 20 Kasım 2016 Pazar Saat 06:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 kişinin göçük altında kaldığı ve şuana kadar sadece 5 kişinin cenazesinin çıkarıldığı Şirvan’daki maden faciasından gözaltına alınan 5 kişiden sadece 1’i tutuklandı. Meydana gelen maden faciasının, bundan 3 ay önce yaşanan göçükten şirketin uğradığı zararın kapatılması için önlem alınmadan çalışılmasının neden olduğu ileri sürüldü

Siirt Valiliği, Şirvan ilçesi Maden köyündeki bir bakır madeninde yaşanan faciayla ilgili açıklama yaptı. Valiliğin açıklaması şöyle: "Siirt'in Şirvan İlçesi'nde özel bir maden ocağında meydana gelen heyelan nedeniyle, Siirt Cumhuriyet Başsacılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında 5 şüpheli şahıs gözaltına alınmıştır. İl Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemlerin ardından, adli makamlara sevk edilen İş Güvenliği Uzmanı M.K. ve S.K., saha başmühendisi S.K., taşeron firma sahibi N.A., serbest bırakılmıştır. Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevkedilen işletme müdürü M.O., tutuklanmıştır." 

Siirt’te meydana gelen maden faciasının, bundan 3 ay önce yaşanan göçükten şirketin uğradığı zararın kapatılması için önlem alınmadan çalışılmasının neden olduğu ileri sürüldü. Madende oluşan çatlakların üstünün toprakla dolgu yapılarak kapatıldığını, kepçe ile açılması gereken basamakların dinamitle açıldığını belirten çalışanlar, daha fazla kar için ölüme gönderildiklerini söyledi.

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde Ciner Grubuna bağlı Park Elektrik’e ait bakır madeninde 2 gün önce gece vardiyasında işçiler çalışırken meydana gelen göçükte 9’u kamyon şoförü, 7’si kepçe operatörü olmak üzere 16 işçi göçük altında kaldı. Şu ana kadar işçilerden 4’ünün cansız bedenine ulaşıldı. Bu 4 işçi, hemen olay anında arkadaşları tarafından toprak altından çıkarıldı. Siirt Valisi yaptığı açıklamada 1 milyon metreküp toprağın kaydığını, ancak göçüğün meydana geldiği alanda mühendislerin yaptığı ölçümlerde ise7 palyenin (basamak) çöktüğünü ve bunun da ortalama iki buçuk milyon metreküp toprağa denk geldiğini aktardı. Arama kurtarma çalışmalarına başlanması için açılan yol açma işlemi halen tamamlanmadı. Çalışmaların çok ağır ilerlemesinden dolayı işçilerin aileleri zaman zaman sinir krizleri geçiriyor. 

Göçüğün Nedeni Kar Hırsı Mı? 

Maden köyü içinde 2004’te kurulan ve aralıksız maden çıkarılan ocakta, 3 ay önce yine göçük olmuş ve madeni temizleme çalışması iki ay sürmüş. Bu süre zarfında madenin belirli kısımları çalıştığından dolayı üretim de düşmüş. Maden tekrar açıldığında ise aradaki üretim farkının kapatılması için iş makineleri tarafından açılması gereken basamaklar dinamitlerle açılmış. Haftanın 6 günü madende patlatılan dinamitler nedeniyle köy toz duman içinde kalırken, işçiler patlatılan dinamitlerin göçüğe davetiye çıkarttığını savunuyor.

Kaza Değil Cinayet!

Daha önce de defalarca kazaların olduğu 12 yıllık madende çalışan işçilerin anlatımları tüyler ürpertti. Madende çalışan işçiler, göçükten önce çatlakların oluştuğunu, ancak buralarda önlem alınmadığını aktardı. İşçiler 2 hafta önce madende çalışan arkadaşları Fatih Durak’ın da başına taş düşmesi sonucu yaşamını yitirdiğini aktardı. 

Göçük Göz Göre Geldi

İsmini vermek istemeyen çalışanlar, madende birçok kez benzer kazaların olduğunu ve işçilerin erken davranmasıyla ölümden kurtulduklarını dile getirdi. Şirketin daha fazla üretim için can güvenliğini hiçe saydığını belirten işçiler, sürekli işletme şeflerini ikaz etmelerine rağmen idari personel müdürü Mahir Yiğit’in kendilerini işten çıkarmakla tehdit ettiğini ileri sürdü.

Göçük Altında Kalanlar Uyarmış

Bir hafta önce palyelerde (basamak) gözle görülen çatlakların açılması üzerine çalışanların, Açık Alan İşletme Müdürü Mehmet Oğuz’u uyardığı da edinilen bilgiler arasında. Ancak Oğuz’un “Bir şey olmaz çalışmaya devam edin” dediği ve işten çıkarmakla tehdit ettiği belirtiliyor. Oğuz’un, şirket sahibinin gözüne girmek için işçilerin hiçbir şikayetini dikkate almadığı, çalışma koşullarından şikayetçi olan işçilere de “Şikayetinizi gidin valiye de yapın” tehdidinde bulunduğu iddia ediliyor. 

Sorumlu Kaçtı!

İşçilerin sorumlu tuttuğu Oğuz’un göçükten hemen sonra maden ocağından kaçtığı ortaya çıktı. İki gündür hiçbir yerde görülmeyen Oğuz’un işçilerin tepkilerinden dolayı kaçtığı iddia edildi. Çalışanların, uyarılarına tehdit ile karşılık veren İdari Personel Müdürü Mahir Yiğit ise işçi ve aileleri tarafından darp edildi. 

Konca Engellenmek İstendi!

Maden ocağında askerler tarafından yoğun önlem alınırken, göçük haberi duyulur duyulmaz madene gelerek ailelere destek olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Besime Konca, yetkililerin talimatıyla engellenmek istendi. Ancak işçiler ve ailelerinin, güvenlikçilere tepki göstermesi ile Konca ailelerin yanına geçti. 

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Maden  daha  fazla  kar  icin  olume  gonderildiler  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA