Dersim, Mardin, Sêrt, Wan, … Siyasi soykırım ‘kayyum’ terörü ile sürüyor
Haberler / 17 Kasım 2016 Perşembe Saat 07:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakurê Kürdistan’da AKP-Erdoğan rejiminin emrinde siyasi soykırım operasyonları seçilmişler üzerinde kayyum terörü estiriyor. Dün Sêrt ve Dersim belediye eş başkanlarının tutuklanması ardından siyasi kırım operasyonları Mardin ve Wan’da devam etti

Türk İçişleri Bakanlığı, Mardin Büyükşehir ve Sêrt belediyelerine kayyum atadı. Mardin’de Vali, Sêrt’e de Vali Yardımcısı kayyum olarak atandı.  Türk İçişleri Bakanlığı tarafından bu sabah yapılan açıklamada, Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Sêrt Belediyesi'ne kayyum atandığı belirtildi. Bakanlık açıklamasında şöyle denildi: "Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve tutuklanan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan, İçişleri Bakanlığı'nın 16.11.2016 tarihli kararı ile görevlerinden uzaklaştırılmışlardır. İçişleri Bakanlığı'nca; Mardin Valisi Mustafa Yaman Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak, Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın ise, Siirt Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmişlerdir."

Sêrt Belediyesi Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı

Evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınan ve savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Hakkında “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüte yardım etmek” iddialarıyla tutuklandı.

Dersim Belediye Eşbaşkanları  Altun ve Bul da aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklandı

Dersim Belediye Eşbaşkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul, Belediye Meclis Üyesi Cemile Ataş, DİSK Dersim Temsilcisi Şükran Yılmaz, DBP İl Eşbaşkanı Murat Polat, HDP İl Eşbaşkanı Aslan Çağ, HDP PM üyesi Ekber Kaya, HDP il yöneticileri Hüseyin Dağdeviren ve Yaşar Ağın, EMEP İl Başkanı Mustafa Taşkale, BES Dersim temsilcisi Musa Kılıç, ESP'li Hakan Kavut tutuklandı.

Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Kaya gözaltında yerine kayyım atandı!

Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya'nın evine ve belediye binasına sabah saatlerinde polis baskın yaptı. Kaya'nın evinde yapılan aramanın ardından polis Kaya’yı belediyedeki makamına götürerek burada da arama gerçekleştirdi. Belediyedeki arama devam ederken, Kaya gözaltına alınarak Wan İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.  Bekir Kaya'nın yanı sıra Sağlık İşleri Daire Başkanı Yılmaz Berk, mimar Zelal Tanlı ve Cuma Köylüoğlu adlı belediye çalışanı da gözaltına alındığı öğrenildi.

Öte yandan gözaltı sayısının artabileceği belirtilirken, geçtiğimiz günlerde belediye genel sekreteri Sedat Töre ve 32 belediye çalışanı da gözaltına alınmıştı. Türk İçişleri Bakanlığı, sabah saatlerinde eşbaşkanı Bekir Kaya'nın gözaltına alındığı Wan Büyükşehir Belediyesi'ne de Wan Valisi İbrahim Taşyapan kayyum olarak atandı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Dersim  Mardin  Sert  Wan  Siyasi  soykirim  kayyum  teroru  ile  suruyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA