AKP-KDP’nin ortak Musul C Planı: Şengal’e çetelerle, Qandil’e hava-karadan saldırı!
Haberler / 09 Kasım 2016 Çarşamba Saat 13:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başurê Kürdistan’da PKK ve Rojava’da PYD’yi tasfiye etmek için bir yandan Qandil ile Şengal’e operasyon hesaplarını yapan KDP, TC ile kurduğu gizli ittifakla Rojava’da iç karışıklık çıkartarak bölgede güç olma peşinde. TC’nin Musul Operasyonu’na dahil edilmemesi ve Iraklı parlamenterlerin de açıkça katılmasını talep ettiği HPG’nin dahil edilmesi durumunda KDP ve TC’nin ortak Musul Operasyonu C Planları deşifre oldu.

AKP-KDP’nin ortaklığında Musul Operasyonu’na HPG gerillalarının katılmaması için ortaklaştığı ortaya çıktı. HPG gerillalarının Musul Operasyonu’na katılmasını engellemek ve Şengal’de YBŞ’nin etkinliğini kırmak için KDP ve AKP’nin kirli oyunu deşifre oldu. Yerel kaynaklar tarafından da doğrulanan ve KDP’li üst düzey peşmerge komutanından elde edilen bilgilere göre TC-KDP’nin Şengal ile Qandil’e ortak operasyon ve saldırı düzenleme hesapları içerisinde olduğu belirtiliyor.

Parastin-MİT Ortaklığındaki Kirli Planla YBŞ’nin Şengal’den Çıkarılması Planlanıyor!

AKP-KDP’nin ortak planına göre Şengal’de etkinliğini yürüten YBŞ’nin Musul Operasyonu’na dahil edilmesi durumunda bölgede Parastin ve MİT ortaklığında oluşturulan kont-gerilla güçler tarafından Şengal’e saldırı planlanıyor. Musul Operasyonu’na YBŞ’nin katılmasını ‘ciddi tehdit’ olarak algılayan AKP-KDP, Parastin-MİT ortaklığında YBŞ’ye Şengal’de saldırı düzenlemeyi ve YBŞ’yi Şengal’den çıkarmayı planlıyor. Şengal’den YBŞ’nin çıkarılması için düzenlenecek saldırıya AKP-TC tarafından Irak’ta silah ve lojistik destek sunulan Türkmen çetelerin de dahil edileceği vurgulanıyor.

AKP-KDP’nin Şengal Planı Qandil’i Boşaltmak İle Devam Edecek!

Ortak planın ikinci adımı ise Şengal’in ardından Qandil’e düzenlenmesi planlanan saldırıyı kapsıyor. Parastin-MİT ortaklığında YBŞ’ye Şengal’de saldırı düzenlemeyi planlayan AKP-KDP Qandil’e de saldırı düzenlemeyi planlıyor. Şengal saldırısını kont-gerilla ekipleri ile planlayan AKP-KDP Qandil’e ise resmi saldırı düzenlemeyi planladığı ortaya çıktı.

Qandil Köyleri Boşaltılacak KDP-AKP Kara ve Havadan Ortak Saldıracak!

Musul Operasyonu C Planı kapsamında AKP-KDP’nin Qandil saldırısı öncesinde Qandil eteklerinde bulunan köylerin insansızlaştırılması ile start alması şeklinde planlandığı belirtiliyor. Kışın son demlerinde gerçekleştirilmesi planlandığı belirtilen Qandil saldırısının hava operasyonlarının ardından kara operasyonu ile tamamlanması ve PKK güçlerinin buradan komple çıkarılması planlandığı vurgulandı. “PKK güçlerinin Qandil’den temizlenmesinin” ardından PAK Peşmergelerinin bölgeye yerleştirilmesi planlanın son parçasını oluşturduğu vurgulandı. AKP-KDP ise Qandil eteklerinde bulunan köyleri insansızlaştırmayı ise elektrik, araç ve imkan kısıtlamaları ardından özel savaş yöntemleri ile ‘Qandil’e ciddi hava saldırıları gerçekleştirilecek, derhal boşaltın köyleri ve şehirlere giderek canınızı kurtarın’ şeklinde kara propaganda yöntemlerinin izlenerek gerçekleştirilmek istendiğinin altı çizildi.

TC’nin Musul Operasyonu’na Katılma İstemi PKK’yi Tasfiye Planının Parçası!

Başlayan Musul Operasyonu öncesi HPG gerillalarının operasyonda yer almaması için TC’nin ısrarcı yaklaşımı yapılan hesapların adım adım devreye konulmaya çalışıldığını doğruluyor.  HPG’nin Musul Operasyonunda yer alması durumunda KDP ile TC’nin kirli hesaplarının başlamadan bitmesi durumunu beraberinde getirecek. TC’nin bir yandan Musul Operasyonunda yer alma girişimi, diğer yandan da HPG’nin yer almasını “kırmızıçizgisi” olarak dayatmasının asıl amacı, zamanında kirli ittifaklar içerisinde olduğu DAİŞ’e karşı değil, operasyonu PKK’yi tasfiye etmek için fırsata çevirme peşinde olduğundan kaynağını aldığı vurgulanıyor.

Iraklı Parlamenterler: “TC 2 bin MİT-DAİŞ Sorumlusunu Musul’dan Kaçırmak İstiyor” Demişti

TC’nin Musul Operasyonu’na katılmasının en büyük nedenini ise Iraklı Parlamenterler: ‘TC, DAİŞ ile gerçekleştirmiş olduğu kirli ittifakını ört pas etmek için Musul Operasyonu’na katılmak istiyor ve eğer katılırsa Musul’da bulunan DAİŞ içerisinde yer alan 2 bin civarında MİT elemanını DAİŞ çete sorumlularını kaçırmak istiyor’ şeklinde ifade etmişlerdi.

AKP-KDP’nin C Planı Tarihi: 2016 Kışı-2017 Baharı

AKP-KDP’nin Musul Operasyonu’na HPG gerillalarının dahil edilmesi durumunda C Planı olarak devreye koydukları plan için start tarihi 2016 kış ayları ve 2017 bahar aralığı olarak planlandığı ortaya çıktı. Yapılan hesaplar ve gizli anlaşmaların devreye konulduğunu gösteren bir diğer gelişme ise Türk askerleri tarafından eğitilen KDP’nin Rojava peşmergeleri adını verdiği çete grup ve Çarçıra isimli kontra grubunu da Türk devletinin desteği ile Rojava’daki Cerablus, Ezaz bölgelerine yerleştirilerek iç savaş zemininin yaratılması plana dahil edildiği belirtiliyor.

Rojava Peşmergeleri Kobanê-Afrîn Kantonlarının Birleşmesi Önünde Kalkan Olarak Kullanılacak!

Rojava peşmergeleri, QSD ve çatısında bulunan YPG güçlerine karşı Fırat Kalkanı Operasyonu’nda kullanılacak. Minbic başarısı ile QSD’nin Kobanê ve Afrîn Kantonlarını birleştirme olasılığını ‘tehlike’ olarak algılayan ve Bab Askeri Meclisi’nin kurulmasının hemen ardından meclis üyelerine suikast düzenleyen ve El Bab’ı Cerablus sonrası ikinci hedef olarak gördüklerini açıklayan AKP hükümeti Halep’ e lojistik destek kapısı için elinde tutmak istediği Bab’ı KDP ve Rojava peşmergeleri eşliğinde elde etmeyi planlıyor.

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): AKP-KDP  nin  ortak  Musul  C  Plani  Sengal  e  cetelerle  Qandil  e  hava-karadan  saldiri    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA