Wedat Hüseyin katliamında KDP Jitem’i Çarçıra’nın izleri ortaya çıktı
Haberler / 27 Ekim 2016 Perşembe Saat 05:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duhok’un Sêmêl bölgesinde 13 ağustos günü kaçırılarak infaz edilen Rojnews muhabiri Wedat Hüseyin katliamında yeni bilgiler ortaya çıktı. Elde edilen bilgilerde katliamın Türk MİT’inin Jitem tarzıyla eğittiği KDP’ye bağlı Çarçıra Kontr-gerilla timlerinin gerçekleştirdiği ifade edildi

Güney Kürdistan’ın Duhok kentinde görevli rütbeli bir asayiş görevlisi paylaştığı geniş bilgilerde KDP’nin Genel Güney Kürdistan Asayiş faaliyetleri dışında farklı birimlerin oluşturulduğu belirtiliyor. Bilgilerde KDP’nin İstihbarat teşkilatı olan Parastına bağlı Çarçıra adlı bir yapının oluşturulduğu, bu yapının ise bizzat Türk devleti tarafından eğitildiği bildirildi.    

Türklerin Eğittiği KDP Jitem’i Wedat Hüseyin’i İnfaz Etti

Rütbeli Asayiş görevlisinden elde edilen bilgilerde, Türk devletinin eğitimini üstlendiği Çarçıra kontrgerilla timleri KDP’nin İnfaz, kaçırma, şantaj, işkence gibi birçok kirli faaliyetini yürütmek üzere kurulduğu belirtiliyor. Yine aynı bilgilerde Rojnews muhabiri Wedat Hüseyin’in de bu yapıya bağlı 3 sivil polis tarafından infaz edildiği belirtiliyor.

Çarçıra Kontgerillası Nedir?  Nasıl Bir Yapıdır?

KDP’nin talebi üzerinde Türk devletinin Güney Kürdistan’daki MİT merkezlerince kurulan Çarçıra kontrgerillası 1990’lı yıllarda 20 bin insanın canına mal olan Kuzey Kürdistan’daki Jitem’in kopyası olma özelliği taşıyor. Duhok’un bu yapı için merkez anlamını taşıdığını belirten asayiş görevlisi Çarçıra infaz timlerinin şu ana kadar 21 kişilik profesyonel kişilerden oluştuğunu belirtiyor. Bu kişilerin Hewlêr’de Mesif, Duhok’ta ise Bamernê bölgesinde KDP tarafından güvenliği sağlanan MİT merkezlerinde en fazla iki veya üç kişilik birimler halinde eğitildiği ve birimlerin birbirlerini tanımadığı belirtiliyor. Bilgilerde Çarçıra infaz timlerinin sadece asayiş içerisindeki sivil polislerin seçildiği belirtiliyor.

Çarçıra Kontgerilla Timleri PKK Şubesinden Talimat Alıyor

Çarçıra infaz timlerinin direk olarak KDP’nin Parastın bünyesindeki PKK şubesinden de talimatlar aldığını belirten kaynağımız, bu şubenin başında bulunan Kasım Muziri’nin bizzat bu talimatları verdiğini,  yine Rojnews Muhabiri Wedat Hüseyin katliamında üç kişilik Çarçıra infaz timinin Kasım Muziri ve bu şubeye bakan 5 kişilik birim tarafından görevlendirildiği ve infazı gerçekleştirdikleri ifade edildi.

Deliller Parastın-PKK Şubesi Tarafından Karartıldı

13 Ağustos günü kaçırıldıktan iki sonra infaz edilen Wedat Hüseyin’in, kaçırıldığı noktada bulunan asayiş kameraların da götürüldüğü ve daha sonra Parastın elemanlarının asayişe gelerek “kameraları kontrol edeceğiz” bilgisiyle Wedat Hüseyin ile ilgili görüntüleri tamamen sildikleri hatta görüntülerin kayıtlı olduğu hard diskleri sökerek yerine yenisini taktıkları ortaya çıktı.  Kayıtlarda  kaçırılma anının 13 Ağustos günü saat 10:00-12:00 saatleri arasında gerçekleştiğini, Wedat Hüseyin’in ve onu kaçıran iki aracın net bir şekilde görüldüğü, araçlardan birinin Chevrolet  marka siyah bir pikap olduğunu, diğerinin ise Toyota marka beyaz renkli bir araç olduğunun görüldüğü, iki aracın  Wedat Hüseyin’in aracını sıkıştırmak suretiyle durdurdukları ve Hüseyin’i araçtan silah zoruyla indirerek kendi araçlarına bindirdiklerinin kamera kayıtlarında görüldüğü belirtiliyor.

Çarçıra’nın facebook sayfasında Wedat Hüseyin’in katledilmesi sahiplenildi!

Wedat Hüseyin kaçırıldıktan sonra ağır işkencelerden geçirilerek sorgulanmış daha sonra silahla vurularak öldürülmüş halde Sêmêl yakınlarında bir araziye atılmış halde bulunmuştu. İşlenen katliamın duyulmasından 6 saat sonra Diyana’nın Werte nahiyesinde ikamet ettiği tahmin edilen KDP’nin Çarçıra isimli jitem kontr-gerillasında görevli Parastın üyesinin mossadmossad isimli facebook sayfasında Vedat Hüseyin ile ilgili yapılan paylaşımda, “Düşmanımız PKK’ye yardım edenler bilsinler! Serok Barzani’ye dil uzatanlar, KDP ve Türk devleti düşmanı olanlara uyarı olsun. Akıbetiniz Vedat gibi olur” mesajı yayınlanmış ve 1 saat sonra yayınlanan bu mesaj sayfadan kaldırılmıştı.

 

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): Wedat  Huseyin  katliaminda  KDP  Jitem  i  Carcira  nin  izleri  ortaya  cikti  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA