Antep’te yerel dernekler, Denizbank ve AFAD ortaklığında DAİŞ çetelerine lojistik trafiği
Haberler / 26 Ekim 2016 Çarşamba Saat 10:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ortadoğu’da katliam ve soykırımın adı olan DAİŞ’in gün yok ki Türkiye ile olan başka bir ilişkisi daha açığa çıkmasın. Türkiye DAİŞ ile mücadele ettiği imajını yaratmaya çalışırken Dilok’ta DAİŞ karargahı ve faaliyetlerinin ise birebir koordinasyonluğu MİT öncülüğünde gerçekleştiriliyor. Rojava’da ki savaşta sakalını kesip ÖSO adı altında QSD güçlerine karşı savaşan TC-DAİŞ çetelerinin Dilok’ta yeni örgütleme ve faaliyetleri olduğu AFAD ile Denizbank’ın da faaliyetlerin başrol oyuncuları

Rojava’da ki savaşta sakalını kesip ÖSO adı altında QSD güçlerine karşı savaşan TC-DAİŞ çetelerinin Dilok’ta yeni örgütleme ve faaliyetleri olduğu AFAD ile Denizbank’ın da faaliyetlerin başrol oyuncuları olarak sahnede ki yerlerini aldığı yerel kaynaklarca doğrulanıyor

AFAD’ın Yeni Görevi: DAİŞ’e Eleman Bulmak!

Hemen hemen her gün DAİŞ çeteleri ile olan bağlantıları ortaya serilen Türkiye’nin, sahada çetelere ikame ve eleman toplama mekanı rolünü AFAD görüyor. AFAD kamplarında özellikle çocuk nüfusunda kayıp ve düşüş dikkat çekici boyuta geldi. Rojava ve Suriye’den gelen kimsesiz Kürt ve Arap çocukları AFAD tarafından toplanılıp DAİŞ’e teslim ettiği öğrenildi.

Riha-Suruç’ta bulunan AFAD kampında aileleri olmayan veya tespit edilemeyen erkek çocukları yatılı kuran kursuna gönderilecekleri söylenilerek bakıcı veya akraba olan ailelerden alınarak Dilok’ta bulunan DAİŞ çetelerine teslim ediliyor. AFAD’ın bu görevine destek yine bu süreçte görevlendirilmiş olan Denizbank’tan geldiği yerel kaynaklar tarafından doğrulandı.

Denizbank’ın Dilok’a Para Sevkiyatı!

Dilok’ta bulunan DAİŞ faaliyetleri için MİT’in mali arayışları için görevlendirilmiş olan Denizbank görevine başladı. DAİŞ’in Dilok’ta ki karargahı için ihtiyaç duyduğu malzeme ve eğitim araçları ile cephane ihtiyacını karşılamak için özel bir ağla Denizbank’ın İstanbul Şubesi düzenli bir şekilde DAİŞ çetelerine para aktarımını yaptığı yerel kaynaklar tarafından bildirildi.

Para aktarımında Dilok Şahinbey ilçesine bağlı Deniz mahallesinde bulunan DAİŞ çetelerine Denizbank’ın İstanbul Şubesinde Dilok’a yüklü miktarda para gönderildiği yerel kaynaklar tarafından teyit edildi. İstanbul'dan gönderilen bu para AFAD’ın eleman bulma faaliyetlerinde kullanıldığı gibi farklı isimler ile DAİŞ’e ulaştırılıyor. Son haftalarda düzenli aralıklarla para sevkiyatı yaptığı belirtilen Denizbank İstanbul Şubesi’nden bugüne kadar 1 milyon Tl para gönderildiği aktarıldı.

Sevkiyatı yapılan paranın bir bölümü de DAİŞ çetelerinin örgütleme yaptığı kurs ve bazı spor faaliyetlerinin yürütüldüğü gençlik merkezlerinin ihtiyaçları karşılanıyor.

Adı Dövüş Kulübü Kendi DAİŞ Katılım Merkezleri!

Denizbank’tan sağlanan gelir ve para sevkiyatı ile kurulmuş olan Dilok’ta ki dövüş kulüplerinde gençler kandırılarak DAİŞ’e katılımları sağlanıyor. Dilok'un Vatan, Güzel Vadi, Barak, Serinevler, Türkmenler, Düztepe, Cengiz Topel ve özellikle de DAİŞ'in en etkin olduğu Perilikaya mahallelerinde Denizbank gelirleri ile oluşturulmuş olan dövüş kulüpleri DAİŞ çeteleri tarafından kullanılıyor. Kurs ismi ile açılmış olan bu kurslarda, Dilok’un mahallelerinde bulunan ve TC-MİT ortaklığında oluşturulan uyuşturucu ağı ile uyuşturucu bağımlısı gençler ve kimsesiz çocuklar bu kurslara çekilerek ilişki kuruluyor. DAİŞ-MİT ortaklığında kurulan bu kulüpler bizzat DAİŞ tarafından yönetiliyor. Bu kulüplere katılımı sağlanan gençlerle ilişki kurulması ile başlanan örgütleme çok geçmeden çete saflarına katılım ve DAİŞ’in savaştığı cephelere gönderilmesi ile sonuçlanıyor. Dilok’tan Halep’e gönderilen çetelerin lojistik ihtiyacı Dilok’ta ki derneklerden koordine ediliyor.

Halep’te Çetelerin Lojistiği Dilok’ta ki Derneklerden

MİT’in koordinasyonluğunu yaptığı DAİŞ faaliyet, düzenleme ve eylemsellikleri yanında lojistik kaynak ve ihtiyaçların karşılanması faaliyeti çerçevesinde dernek oluşturup o dernekler üzeri çetelere destek sunuyorlar. Dilok’ta bulunan ve MİT tarafından kurulan Mimber-Şam Derneği lojistik ihtiyaçları belirleme ve Halep çetelerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere görevlendirildi. Bu görevlendirme çerçevesinde dernek yönetiminde bulunan Halep nüfusuna kayıtlı Mahmut Nasır isimli kişiye Denizbank’ta açılan hesap üzerinden çetelere destek sunuyor. Lojistik destek Halep'te TC’nin desteklediği çetelere ulaştırılıyor.

15 Eylül tarihinde gündeme giren ve engellenen Halep’e yardım tırları bunların sadece bir parçasıydı. 40 tırdan oluşan bu konvoy Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegöz Sınır Kapısı’ndan Suriye sınırlarına girmiş ama BM tarafından engellenmişti.

Dilok’ta “Psikolojik Destek”, “Çocuk Dostu” İsimli İstihbarat Çalışması

Dilok’ta DAİŞ ve çetelere lojistik destek trafiği içinde dünyadan birçok istihbarat kuruluşu da alanda örgütlemeler yapıp faaliyetlerini yürütüyor. DAİŞ ve farklı çete gruplarının yoğun bir şekilde bulunduğu ve örgütlendirildiği Vatan, Güzel Vadi, Barak, Serinevler, Türkmenler, Düztepe, Cengiz Topel ve Perilikaya mahallerinde istihbarat faaliyetleri yürütülüyor. Yabancı ülkelerin bu istihbarat faaliyetleri 'Çocuk Dostu' ile 'Psikolojik Destek Birimleri' ismiyle kamufe edilmek isteniyor.

Selma Avcı

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Antep  te  yerel  dernekler  Denizbank  ve  AFAD  ortakliginda  DAIS  cetelerine  lojistik  trafigi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA