Özgürleşmeyi bekleyen şehir El Bab - 3
Araştırmalar / 26 Ekim 2016 Çarşamba Saat 07:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
El Bab Fransız işgali ardından ise Suriye halklarının önemli bir yerleşim merkezi oldu. Akdeniz'e açılmada önemli bir durak olarak kabul edilen Bab, Suriye'nin en önemli ticaret hattı üzerinde bulunmasıyla da dikkat çekiyor. Bab kentinde ve çevresinde rejim güçleri ve DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam, Sultan Murat Tugayı vb. çete grupları arasında ve yine çete gruplarının kendi aralarında sürekli yaşanan çatışmalardan dolayı yüz binlerce insan kitlesel göçleri andıran görünümüyle gerek Rojava’ya

El Bab

Suriye’nin kuzeyinde, Halep şehrinin kuzeydoğusunda yer alan El Bab, bu ilin en büyük kırsal ilçesidir. 2004 nüfus sayımında El Bab’ın nüfusu 300 bin kişiydi ve bunların 66 bini merkezde oturuyordu.

Suriye’de savaşın başladığı ilk zamanlardan beri yer yer nüfus değişime uğrasa da, şuan ilçe merkezinde 66 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Nüfusunun çoğunluğunu Sünni Araplar oluşturuyor ve şehir 11 Temmuz 2012’de önce SUK çetelerinin, Kasım 2013’te DAİŞ işgali altına girmeye başlayan kent Ocak 2014’te tümden DAİŞ çetelerinin işgali altına girdi.

Dünya Bab Kentini DAİŞ Çetelerinin İşgali Altına Girmesinden Sonra Tanıdı

Şehba bölgesinde yer alan El Bab, Eyyübiler, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mirdasiler, Ukayliler, çok kısa bir süreliğine Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yaptı. Osmanlı'nın dağılmasıyla birlikte bir süreliğine Fransız işgali altına girdi.

El Bab Fransız işgali ardından ise Suriye halklarının önemli bir yerleşim merkezi oldu. Akdeniz'e açılmada önemli bir durak olarak kabul edilen Bab, Suriye'nin en önemli ticaret hattı üzerinde bulunmasıyla da dikkat çekiyor.

Bab kentinin nüfus yapısı esas itibari ile Arap, Kürt ve Türkmenlerden oluşsa da kent farklı halk ve inanç toplulukları da yaşıyor. Kentte çok az sayıda Ermeni, Asurî, Yahudi ve Çerkes de yaşıyor.

2011 Sonrası Bab Kenti

2011 yılında Suriye’de değişim isteyen halklar ayaklanmış ve mevcut Baas rejimine karşı eylemsellikler geliştirmişti. Ancak bu halk eylemselliklerine karşı Baas rejiminin geliştirdiği kanlı bastırma girişimleri ve bir dizi dış faktör de Suriye’yi bir iç savaşa sürükledi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında toplanan yerli ve yabancı çete grupları Suriye halklarının değişim, dönüşüm, adalet ve özgürlük istemlerine ihanet ederek kendi çıkarları ve özellikle de uluslararası güçlerin çıkarlarına hizmet etmeye başladı.

ÖSO’nun dışında Suriye sahasına El Nusra, DAİŞ, Ehrar El Şam vb. El Kaide grupları da dahil oldu. Bu gruplarında Suriye iç savaşına dahil olması ile birlikte Suriye iç savaşı içinden çıkılmaz bir hal aldı.

DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam ve SUK çatısı altındaki çete grupları Suriye kentlerini bir bir işgal ederek Suriye halklarının ülke içi ve ülke dışına göçe zorladı. Bu çete grupları işgal ettikleri kent, köy, kasaba ve mezralarda kendi dünya görüşlerini dayatarak halkı baskıya, sömürüye, işkence tabi tuttu.

Bu çete gruplarının işgaline uğrayan kentlerden biri de Bab kenti oldu. Bab, Suriye savaşının ilk dönemlerinde SUK çeteleri ardından El Nusra ve Ehrar El Şam, son olarak ise DAİŞ çetelerinin işgali altına girdi.

2014 yılında DAİŞ çetelerinin Bab kentini işgal altına alması ardından kentte her şey daha da olumsuz seyretti.

Bab Kentinin Güncel Önemi

Bab, Suriye'nin kuzeyinde, Halep’in kuzeydoğusunda yer alan bir kent. Suriye'nin büyük şehirleri ile Irak'ın Musul, Bağdat gibi batı şehirleri arasındaki ticaret yollarının birbirine bağlayan stratejik bir nokta konumunda.

Bab kenti Suriye içinde Halep, Rakka, Deyr Zor, Ezaz ve Cerablus’a açılan önemli bir geçiş noktası aynı zamanda. Bu nedenle de kentin DAİŞ çeteleri için önemi çok çok fazla. Yani DAİŞ çeteleri Suriye ve Irak bağlantısını bu önemli kent üzerinden sağlıyor.

Yine DAİŞ çeteleri bu merkez üzerinden Halep, Rakka, Deyr Zor ve Ezaz hattına açılırken Bab El Selame sınır kapısı üzerinden dünya ile bağlantı sağlıyor. DAİŞ çeteleri yine bu merkez üzerinden Cerablus – Türkiye hattından getirdiği çete üyelerini Suriye ve Irak’a aktarıyor. Ve yine bu merkez üzerinden dünyaya açılarak saldırılar geliştiriyor.

Eğer El Bab kenti Türk devleti ve SUK çetelerinin işgali altına girerse Suriye savaşında en önemli yer olan Şexmeqsud, Eşrefiye mahalleleri ve Halep’in tümü işgal tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

Bab Kentinin Yapısı

Bab’da aşiret varlığı, yaşamı ve de aşiretlerin bağlantıları çok güçlü. Rakka'da olduğu gibi Bab kentinde de Sünni Arap nüfus yoğunlukta. Bu Sunni Arap nüfusun Irak'ın batısındaki Sunni Arap aşiretlerle de tarihsel, güncel bağları ve ilişkileri var.

Bab kentinde de Eyn İsa'da olduğu gibi büyük bir Kürt nüfus vardı. Fakat bölgede Kürt nüfus tarihin her döneminde sistemli bir şekilde eritildi.

Suriye iç savaşının başlaması ardından da Bab’da da Kürt halkına yönelik sistemli saldırı ve göçertme politikaları katmerleşerek sürdü.

Bab kentinde gerek 2011 – 2014 döneminde SUK çetelerinin işgalindeyken gerekse de 2014 yılında DAİŞ çetelerinin işgali altına girmesinden sonra Kürtlere yönelik katliamlar artarken, bölgenin ‘tamamen Kürtsüzleştirimesi’ için saldırılar sürdü.

6 Yıllık Savaşta Büyük İç ve Dış Göç Yaşandı

Bab kentinde ve çevresinde rejim güçleri ve DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam, Sultan Murat Tugayı vb. çete grupları arasında ve yine çete gruplarının kendi aralarında sürekli yaşanan çatışmalardan dolayı yüz binlerce insan kitlesel göçleri andıran görünümüyle gerek Rojava’ya gerekse Türkiye, Ürdün, Lübnan ve gerekse de Avrupa ülkelerine göç etti.

Topraklarından göç eden yüz binlerce insan hemen hemen her gün Ege sahillerinde, İtalya açıklarında vb. yerlerde hayatlarını kaybetti. Bugün hala daha Türk devleti ve Avrupa Birliği arasından yüz binlerce göçmen üzerinden kirli pazarlıklar yapılmaya devam ediyor.

Yaşanan çatışmalardan kaynaklı insanlardan arındırılan yaşam alanları, tarihi yapıtlar, ticaret merkezleri rejim güçleri ve çetelerce talan edilerek Türkiye’deki piyasada satıldı.

 

DEVAM EDECEK...

Jîr Arjîn / El Bab

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): Ozgurlesmeyi  bekleyen  sehir  El  Bab  -  3  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.