ABD’den TC’ye ayar niteliğinde uyarı: "Koordine edilmemiş eylemlerden kaçının"
Haberler / 22 Ekim 2016 Cumartesi Saat 12:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türk savaş uçaklarının Rojava’da YPG güçlerine karşı gerçekleştirilen saldırıları 'koordine edilmemiş eylem' olarak nitelendi. Kirby, tüm tarafları 'koordine edilmemiş eylemlerden' kaçınmaya ve DAİŞ'e odaklanmaya çağırdıklarını söyledi. Carter’dan da Başika yorumu; “Irak’ta faaliyet gösteren herkes Irak’a saygı duymalı” şeklinde geldi

Kirby basın brifinginde yöneltilen bir soru üzerine, tarafların birbirlerini hedef almak yerine DAİŞ’e odaklanmaları ve koalisyon içerisinde hareket etmeleri çağrısında bulundu.  “Tüm tarafları koordine edilmemiş eylemlerden kaçınmaya ve ortak düşman DAİŞ’e odaklanmaya çağırdık” diyen Kirby, Türk uçaklarının YPG hedeflerini vurmasını da "koordine edilmemiş eylemler" kapsamına girdiğini kaydetti.

Carter’dan da Başika Yorumu: Irak’ta faaliyet gösteren herkes Irak’a saygı duymalı!

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Pentagon’da Güney Kore Savunma Bakanı Han Min Koo ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başika’daki Türk askeri varlığının yarattığı krize dair sorusu üzerine de Carter, “Irak’ta faaliyet gösteren herkes bunu Irak’ın egemenliğine saygı göstererek yapmalı. Biz böyle yapıyoruz. (Irak) Başbakan Ebadi hükümetinin onayından geçmeyen hiçbir operasyon yürütmüyoruz” diye konuştu.

Carter: Bu karmaşık bir durum. DAİŞ karşıtı koalisyonun bir lideri olarak rollerimizden biri, herkesin ana tehdit DAİŞ’e odaklanmasının sürmesini sağlamak” diye konuştu.

ABD’den arka arkaya gelen açıklamalar Türk devletine hem Rojava hem de Irak ‘ayarı’ niteliğinde uyarı açıklamaları olarak algılandı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): ABD  den  TC  ye  ayar  niteliginde  uyari  Koordine  edilmemis  eylemlerden  kacinin    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA