Wan’da neler oluyor: Özel hastane çetelere tahsis edildi, kayyum belediye işçisini fişledi!
Haberler / 20 Ekim 2016 Perşembe Saat 09:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wan’ın 4 ilçesine 11 Eylül 2016’da kayyum atandı. İpekyolu ilçesinde Belediye Eşbaşkanı Aygün Bidav tutuklandıktan sonra diğer Eş Başkan Veysel Keser görevini Beritan Tayan ile birlikte yürütüyordu. 11 Eylül’de ise Vali Yardımcısı Önder Can kayyum olarak atandı. İpekyolu kayyumu Can, belediye işçilerini fişleyerek AKP Van il teşkilatından iş alımı listesi beklerken kentte özel bir hastane asker-polislere tahsis edildi

Wan’ın merkez İpekyolu Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Yardımcısı Önder Can’ın belediyede çalışan işçileri fişlediği ortaya çıktı. Can, belediyede çalışan 760 işçinin bilgilerinin yer aldığı CV’leri (Özgeçmiş), Van İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TEM Şubesi’ne gönderdiği ortaya çıktı.

Can’ın TEM’e gönderdiği liste doğrultusunda işçi kıyımına hazırlandığı belirtilirken, atılacak işçilerin yerine ise AKP il ve ilçe örgütlerinden gelecek listelere göre iş alımları yapılacağı yerel kaynaklar tarafından belirtildi.

İpekyolu’nda Lokman Hekim Van Hastanesi sadece asker-polislere hizmet veriyor!

Bakurê Kürdistan’da YPS ve HPG güçlerinin eylemlerinin artış göstermesi nedeniyle Wan ve çevre illerinde yoğunlaşan savaş nedeniyle polis özel harekatçılar ve askerler için özel hastane tahsis edildi. Wan’ın İpekyolu ilçesinde özel Medisina Hastanesi olarak bilinen Lokman Hekim Van Hastanesi’ni muayene olmak için giden yurttaşlar hastanenin kapısından ‘sivillere hizmet vermiyoruz’ denilerek geri gönderildiği bildirildi. Hastanenin bir ayı aşkın bir süredir özellikle yaşanan çatışmaların ardından az sayıda sivile hizmet verdiği, hizmet verdiği sivillerin ise polis ve asker aileleri olduğu kaydediliyor.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): Wan  da  neler  oluyor  Ozel  hastane  cetelere  tahsis  edildi  kayyum  belediye  iscisini  fisledi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.