AKP-Hizbulkontra arasında görüşme trafiği silahlanma kararı ile sonuçlandı!
Haberler / 19 Ekim 2016 Çarşamba Saat 11:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP endeksli dini örgütlemelerin yoğunlaştığı Türkiye’de bir dönem soğutulmuş olan kontra faaliyetlerin en aktif örgütlenmesinin ismi Hizbulkontra eliyle katliamlar için tekrar düğmeye basıldı. Buna göre çok sayıda legal isimle Türkiye halkının tanıdığı Osmanlı Ocakları, Hüda-Par, Alperen Ocakları, MHP çatısındaki gençlik örgütleri başta olmak üzere silahlandırılma kararı alındığı ortaya çıktı

Türkiye tarihi boyunca sürekli Kürtler üzerinde bir tehdit gibi kullanılıp bütün kirli işlerin adı olan Hizbulkontra elemanları Fethullah Gülen operasyonu ile beraber tutuklamaların yoğunlaşması ile tek tek serbest bırakılılıyor. Bırakılan bu Hizbulkontra çete örgütlenmesi elemanları AKP çatısı altında bir araya getirilmektedir. AKP-Hizbulkontra arasında yeni anlaşma ve görüşmeler ile bir dizi karar alındı  ve Cemaate atfedilen darbe girişimi sonrası darbeyi bastırma ve darbe karşıtı güç oluşturma adı altında AKP kendisi ile ittifak oluşturacak güç olarak Hizbulkontra ile anlaşmaya vardı. Anlaşmaya ilişkin oluşturulan ekibin Türk İçişleri Bakanı Süleylan Soylu ve MİT Müsteşarlığı tarafından koordine edeceği bildirildi. Bu anlaşma sonucu alınan kararların yerine getirilmesi için Gülabi Eryaman’ın ise hükümet tarafından görevlendirildiği öğrenildi.

AKP-Hizbulkontra Anlaşmasında Oluşturulan Koordine ve Silahlanma için Alınan Kararlar!

AKP-Hizbulkontranın yaptığı anlaşması gereği Kürdistan’ın bütün illerinde özellikle büyük metropollerinde Hizbulkontra kendi çalışmalarının maliyesi için Hükümet tarafından izin verildi. Mali kaynakların tespiti ve tedariki için ise Cemaat operasyonunda ele geçirilen mal malvarlıkları ve yüklü miktarda paranın buraya devredileceği kaydedildi. Ayrıca AKP cephesinde bunun için belirlenen yerler başta olmak üzere Hizbulkontranın kendini örgütlendirebileceği bütün her yerde sınırsız vergi, haraç ve “bağış” adı altında para toplayacak. Hizbulkontra çeteleri kendine yakın esnaf ve işadamlarından para toplama esnasında miktarın ise Gülabi Eryaman tarafından belirlendiği bildirildi. Toplanacak paranın miktarı;  küçük esnaflardan 5 ile 10 bin TL arasında, büyük işadamlarından ise 1 milyon TL'ye kadar bağış adı altında para toplanabilecektir.

Zana İnşaat’tan 500 Bin TL ve 3 Daire

“Bağış” toplama faaliyetlerine başladığı belirtilen AKP-Hizbultontra’nın sadece para değil ikame için ev ve işyerleri şeklinde daha organize şekilde hareket ettiği belirtiliyor. Hedeflerinin birincil olarak Amed olduğu belirtilen organize şebekenin; kentte DAİŞ ve Cemaat adı altında yaptıkları operasyonlarla şebeke faaliyetlerini ‘görünmez’ kılmaya çalıştığı 3 adet ise daireyi çetelere tahsis ettikleri belirtiliyor.

Amed'de faaliyet yürüten Zana İnşaat sahiplerinden Mehmet Yüksel ve Bedrettin Akyol isimli şahısların Hizbulkontra'ya 500 bin TL bağış yaptığı ayrıca bağış dışında Hizbulkontra çeteleri için Newroz Parkı yakınlarında Zana İnşaat tarafından yapılan bir binada Hizbulkontra üyelerinin eğitim ve sohbet alanı olarak kullanılabilmesi için 3 daire de verildiği bildirildi.

Hizbulkontra’nın Para Kasası Amed’de

Kürdistan’ın birçok ilinde ve metropolündeki maliye çalışmalarının merkezinin Amed yapıldığı bilgisi elde edildi Örgütleme ve maliye çalışmalarında merkez rolünün atfedildiği Amed’de Hizbulkontraya ait ‘Para Kasası’ ismi verilen bütün maliyenin gelip geçtiği, toplanıp gerekli yerlere aktarıldığı yer ise Seyrantepe. Amed’in Seyrantepe köprüsü yanında bulunan TOTAL Petrol ve TAİŞ Otel bu çalışmalar için kasa rolü gördüğü Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Amed ziyaretinde onayladığı vurgulanıyor. Bütün bölgede para akışının Hizbulkontra’ya ulaşmasını sağlayan bu kasalara ev sahipliği yapan kişi Hacı Ahmet isimli bir şahıs. Bölgede özellikle 1990’larda faili meçhul cinayetlerde yakınlarını kaybedenler tarafından yakından tanınan Hacı Ahmet isimli şahısın TOTAL Petrol ve TAİŞ Otel isimli işletmeleri kamuflaj olarak kullanıyor.

Hükümetin Mali Desteği!

AKP-Hizbulkontra anlaşmasında bir görüşmede Gülabi Eryaman ve Hizbulkontra arasında yapılırken, yapılan bu görüşmede AKP’nin kendi denetiminde olan KOSGEB de (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi) örgütün finansman merkezi adresi olarak belirlendi. Türkiye’de devlet bünyesinde kurulan KOSGEB’in idari başkanlığı ile bir görüşme gerçekleştiren Gülebi Eryaman toplantı da bu görüşmeyi de aktardı. Gülabi Eryaman “Yürütülecek faaliyetlere mali desteğin hükümet tarafından direkt yapılamayacak olmasından kaynaklı KOSGEB üzerinden kredi verilecektir” değerlendirmesini yaptı.

Hizbulkontra’ya Mali Destek için Halk Eğitim Merkezlerinden ‘Girişimci’ Çıkardılar!

KOSGEB daha önceden AKP’ye birçok konuda destek vermişti. Haziran ve Temmuz aylarında yapılan bölge toplantısında alınan kararla birlikte AKP ve Hizbulkontra’ya yakınlığı ile bilinen kişilere Halk Eğitim Merkezlerinden girişimcilik belgesi verip KOSGEB üzerinden projeleri onaylatıldı. Projelerin onaylanması işlemi esasına dayanarak 50 bin TL hibe ve 100 bin TL 2 yıl sonra ödemeli kredi sistemiyle toplamda 150 bin TL para verilmektedir. Hibesi ve kredisi verilen bu projelerin de bir çoğu hayali veya göstermelik iş yerleridir.

Gülabi Eryaman kimdir?

Gülabi Eryaman 2008 yılında büyük bir tanıtımla açılan, Kürt sorununda reform ve çözüm sürecinde önemli bir adım olarak sunulan TRT Şeş kanalının haber müdürlüğüne atanmıştı. Daha önce Genelkurmay’da Muharebe Başçavuş olarak görev yapan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın devre arkadaşı olan Astsubay emeklisi Gülabi Eryaman, AKP ve Hizbulkontra görüşmelerinin önemli adı oldu. Yapılan bu görüşmenin içeriğin de özellikle Hizbulkontranın Kürdistan’da konumlandırılmasına ilişkin bir gündem maddesi bulunuyor. Ve bu madde gereği Kürdistan da başlatılan ‘devlet vahşeti’ hiç hız kaybetmeden Hizbulkontra ile katliamlarını yürütmeyi planlıyor. 

Hatırlanacağı üzere Bakurê Kürdistan’da siyaset yapan Kürt partileri de üye ve yöneticilerine yönelik suikast ve saldırı girişimlerinin yapılacağına dair bilgilerin mevcut olduğunu duyurmuştu. AKP-Hizbulkontra çetesinin anlaşmasından doğan silahlanma ve birlikte örgütlenme kararı üzerine Bakurê Kürdistan’da Kürt siyasetçileri hedef almaları kaygısı taşınıyor.

Berken Sipan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): AKP-Hizbulkontra  arasinda  gorusme  trafigi  silahlanma  karari  ile  sonuclandi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA