TC askeri peşmerge kıyafetleriyle Musul operasyonuna katılıyor
Haberler / 17 Ekim 2016 Pazartesi Saat 12:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAIŞ çetelerini Musul’dan temizleme operasyonunun başlaması ardından, operasyona dair tartışmalarda yoğunluk kazandı. Türk devleti işgalci bir güç olarak Musul operasyonuna dahil olmak istedi. Irak Merkezi Hükümeti tarafından Türk devletinin bu istediği net bir dille reddedildi. Alınan bilgilere göre Türk devletine bağlı güçlerin kıyafet değiştirerek KDP güçleri arasında Musul operasyonunda yer alıyor

Kendini Musul Muhafızları olarak adlandıran ve Başika kampında Türk askerleri tarafından eğitim görmüş silahlı radikal grup, KDP gücü olarak Musul operasyonunda yer aldı. Yerel kaynakların bölgeden aktardığı bilgiye göre, yaklaşık 2 bin kişiden oluşan bu radikal sunni grubun, ABD ve Irak merkezi hükümeti tarafından Musul operasyonunda yer almasına karşı olunduğu ancak peşmerge kıyafetleriyle operasyonda yer aldığı belirtildi.

DAIŞ’e uluslararası koalisyonun ilan edilmesi ve Irak merkezi hükümetinin Türkiye’nin operasyonda yer almasına karşı olduğu açıklamasının ardından, Türk cumhurbaşkanı Erdoğan B ve C planlarının olduğunu açıklamıştı. Bir gazetede yer alan haberde Türk devletinin B planı, Barzani’nin çağrısı üzerine operasyonda yer almak. Eğer o da olmazsa C planı, sünni Arapları temsil eden Esîl Necefî’nin çağrısı üzerine bölgeye giriş yapmak.

Irak Merkezi Hükümeti kaynakları da TC askerlerinin Musul operasyonuna peşmerge elbiseleriyle katıldıklarını ve tahmini sayının 2 bin civarı olduğunu kaydediyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html


TAGS(ETIKETLER): TC  askeri  pesmerge  kiyafetleriyle  Musul  operasyonuna  katiliyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA