Türkiye MİT ajanları ve DAİŞ çete emirlerini kurtarmak için Başika’ya asker yerleştiriyor
Haberler / 15 Ekim 2016 Cumartesi Saat 13:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak ve Türkiye arasında gerilim büyüyor. Irak parlamento üyesinden ise Türk devletinin Başika’da kalma ve Musul operasyonuna katılma ısrarının perde arkasını işaret eden demeçler ise Ortadoğu gündemine oturdu. Irak parlamentosu Kanun Devleti grubu parlamenteri Ferdews El Êwadî, Türkiye’nin Başika’ya asker yerleştirmesinin amacının Musul’daki MİT ajanlarının da olduğu ifade edilen 2 bin kadar DAİŞ çetesini kurtarmak olduğunu ifade etti

Irak parlamentosu Kanun Devleti grubu parlamenteri Ferdews El Êwadî, Başika’ya asker yerleştiren Türkiye’nin amacının Musul’daki içlerinde kendi subay ve ajanlarının da bulunduğu 2 bin kadar DAİŞ çetesini kurtarmak olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin Musul yakınlarına askeri güç yerleştirmesinin amacına ilişkin açıklamada bulunan kendisi de Musullu olan Irak parlamentosu Kanun Devleti grubu parlamenteri Ferdews El Êwadi, açıklamasında şunları belirtti: “Musul içerisindeki halktan edindiğim bilgilere göre, içlerinde Türk ordusuna özel birliklerin ve istihbarat elemanlarının bulunduğu 2 binden fazla IŞİD çetesinin Başika ile direkt ilişkileri bulunuyor. Türkiye Başika’daki güçleri aracılığıyla bunların Musul’dan çıkmasını ve böylelikle Musul’un düşmesi sürecinde bu güçleri Türkiye’nin eğittiğinin ortaya çıkmasını önlemek amacıyla bu çetelerle Türk ordusu arasında sürekli diyalog bulunuyor.”

“Türk Subaylar DAİŞ içerisinde çeteleri eğitti”

Ferdews El Êwadi açıklamasında ayrıca elde edilen bilgilere göre DAİŞ içerisindeki çok sayıda Türk subayının Musul’da bulunduğunu ve bunların DAİŞ’in Musul’a saldırmasından önceki yıllarda çeteleri eğittiğini ifade ederek “IŞİD içerisine Türk ve yabancı üyelerin yerleştirilmesi Türkiye, Suudi Arabistan, Kadar ve bazı körfez ülkeleri arasındaki tam koordinasyon ile sağlanıyor.” dedi.

“Türkiye, Suudi Arabistan, Katar çetelere her türlü desteği verecek!”

Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki Irak karşıtı ilişkilere de dikkat çeken Êwadî, “Bu ülkeler Irak’ta IŞİD’in sonunun geldiğini bildiklerinden bu çetelere Musul içerisinde her türlü desteği vermeye mecburlar.” dedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): Turkiye  MIT  ajanlari  ve  DAIS  cete  emirlerini  kurtarmak  icin  Basika  ya  asker  yerlestiriyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA