Öcalan: Tehlike Çok Büyük!
Umudun Zaferi / 19 Mart 2010 Cuma Saat 11:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tehlike çok büyük. Bir Kürt-Türk boğazlaşması yaratılmak isteniyor” dedi. Kültürel soykırımın fiziksel soykırıma dönüşebileceğini ifade eden Öcalan

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Newroz sonrası yeni bir sürecin başlayacağını belirterek, “Tehlike çok büyük. Bir Kürt-Türk boğazlaşması yaratılmak isteniyor” dedi. Kültürel soykırımın fiziksel soykırıma dönüşebileceğini ifade eden Öcalan, Avrupa’daki operasyonlar için ise, “Uyarıyorum, bu bir NATO kararıdır, Roj TV’yi temelli kapatabilirler” diye kaydetti. “Ben rolümü oynadım” diyen Öcalan, PKK’ye de, BDP’ye de, Kürtlere şu çağrıda bulundu: “Açık söylüyorum; Kararlarını kendileri versinler.” Öcalan, ayrıca, “Barış çabalarının devamı için tutuklanan çocukların ve siyasetçilerin bir an önce serbest bırakılması ve barajın yüzde beşe düşürülmesi gerekir. Bunlar olursa süreç gelişir ben de üzerime düşeni yaparım” mesajını verdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın haftalık olağan görüşmesinde önemli açıklamalarda bulunduğu öğrenildi. Öcalan, tehlikenin büyük olduğunun altını çizerek, Kürt-Türk çatışması tehlikesine dikkat çekti.

 

Öcalan şunları söyledi:

GÜNEY KÜRTLERİNE YÖNELEBİLİRLER

“Ben daha önce Lozan’ı güncelleyelim derken sadece Kuzey Kürtleri’nin hakları için değil, Güney Kürtleri’nin hakları için de bunu öneriyordum. ABD çekiliyor, Güney Kürtlerine yönelebilirler. Türkiye’de de Kürt-Türk çatışması tehlikesi var. Ulusal Konferans bu tehlikelere karşı önemlidir. İlkeleri ve öneriler konusunda düşüncelerimi daha önce belirtmiştim. Beş ilke ve dört pratik öneriyi tekrar öneriyorum. Konferans bu ilkeler temelinde geliştirilebilir.”

 

BEN YARIN BİLE ÖDÜRÜLEBİLİRİM

“Ben yarın bile ölebilirim daha doğrusu öldürülebilirim. Beni buraya getirip koyanlar burada beni öldürme gücüne de sahiptirler. Mesela yemeğe bir ilaç katarlar, belki de katıyorlardır, çok da zor değil bu, buna güçleri var, CIA’nın buna gücü var. Teslim edildiğimde Türkiye ile bir anlaşma yapılmıştı. “Hemen öldürmeyin” demişlerdi. Yani öldürebilirsiniz ama hemen değil, öyle anlamak lazım. Bu nedenle belirttiklerim önemlidir diyorum. Newroz sonrası yeni bir süreç başlıyor.”

 

TEHLİKE ÇOK BÜYÜK

“Tehlike çok büyük. Bir Kürt-Türk boğazlaşması yaratılmak isteniyor. Oyunlar var. Ama kimse bunu net olarak, ciddi olarak görmüyor. Ben burada kendimi yırtıyorum. BDP, bunun ne kadar farkında bilemiyorum. Bu bir İngiltere-ABD-NATO oyunudur. Kürt-Türk çatışması yaratarak Türkiye’yi kendisine daha fazla bağlamak amaçlanıyordu. Benim buraya getirilmem Bağdat’ta yapılanların Türkiye’de yapılmak istenmesiydi. Ama ben bu oyunu bozdum. Halkların boğazlaşmasının önüne geçtim. Bu ne kadar anlaşılıyor bilmiyorum. Ben 11 yıldır bas bas bağırıyorum. Sorunu çözmezseniz olacakları kimse tahmin edemez. Halkımız öyle 15 yaşındaki kız gibi kandırılacak bir halk değildir. Halkımız uyanmıştır. Öyle oyunlara falan da gelmez.”

 

CUMHURİYET YARALI DOĞMUŞTUR

“Ben sık sık Mustafa Kemal’in 1920’lerde nasıl başardığını belirtiyorum. Erzurum Cezaevinden Cahit İlboğa, Hüseyin Ahmet’in ortak mektubunda 1920’ler, belgeler üzerinde ayrıntılı olarak incelenmiş, iyi sonuçlara ulaşmışlar. Ben de aynı sonuçlara ulaşmıştım. İşte bunun için ben hep Siyaset Akademisi diyorum. Tarih bilinmeden güncel yorumlanamaz, eksik kalır. Bütün bunların akademilerde eğitim konusu yapılması gerekir. Şu önemlidir, Mustafa Kemal’in bir kişilik olarak oluşmasında Çanakkale deneyimi önemlidir ama asıl önemli olan 1916 ile 1919 arasında Kürdistan’da yaşadığı deneyimdir. Neredeyse dört yıl oradan çıkmadı, oradaki güçleri örgütledi. Kürtler bu süreçte Mustafa Kemal’in her şeyini karşıladılar, ekmeğini verdiler, güvenliğini sağladılar. Mustafa Kemal’i Mustafa Kemal yapan Kürtlerden aldığı bu destekti. Mustafa Kemal’i Mustafa Kemal yapan Kürtlerdir, Kürtler olmadan Mustafa Kemal olmazdı. Bunu o sözde Kemalistler de anlamalı. Sabahtan akşama kadar Atatürkçüyüz, Kemalistiz diyen ordu da anlamıyor. Bunların Kürtlerin bu dönemdeki rolünü iyi anlamaları gerekir. İngiliz ajanı Lawrence ile Arapları kopardılar. Kürtleri de Binbaşı Noel ile koparmaya çalıştılar. Noel, Adıyaman-Sivas hattında çalışıyordu. Mustafa Kemal Sivas’tayken onu ortadan kaldırmak istediler ama Kürtler Mustafa Kemal’i korudu. Biliniyor Misak-ı Milli, Kürtler ve Türkler birlikteliğinin belgesidir. Cumhuriyet Misak-ı Milli temelinde Türklerin ve Kürtlerin ortak mücadelesiyle kuruldu. Kürtler Araplar gibi İngilizlerle birlikte hareket etmemiştir, Mustafa Kemal ile birlikte hareket etmiştir. İngilizler hem bu nedenle hem de petrol nedeniyle Kürtlerin parçalanmasına izin vermiştir. 1920’lerde yapılan Kahire Konferansı’yla İngilizler tarafından bugünkü çözümsüzlük süreci başlatılmıştır. İngilizler daha sonra Musul-Kerkük karşılığında ilk defa Türklere “Kürtleri öldürebilirsiniz, asimile edebilirsiniz” demiştir. Mustafa Kemal, Misak-ı Milli içinde yer alan Musul ve Kerkük’ten vazgeçerek 1926’da İngilizlere taviz vermek zorunda bırakılmıştır. O dönem Diyarbakır milletvekilleri bağıra bağıra buna karşı çıkmış, Mustafa Kemal’e “Kürdistan’ın parçalanmasına niye izin verdiniz, Musul-Kerkük’ü niye koparıyorsunuz?” diye itiraz etmişler, Mustafa Kemal “mecbur kaldım” demiştir. Cumhuriyet bu nedenle yaralı doğmuştur, trajedi böyle başlamıştır.”

 

LOZAN’I GÜNCELLEYELİM

“1920’lerde ülkeyi ele geçiremeyenler 1926’dan itibaren ve bugün ülkeyi ele geçirmişlerdir. Buna karşı demokratik çözüm ve ittifak şarttır. Kürtlerle Türklerin 1920’lerde yaptığı ittifakı bugün demokratik temelde yeniden gerçekleştirmeye ihtiyaç vardır. Şimdi yaşadığımız Sevr tehlikesi deniyor ya, ben de diyorum ki, Sevr tehlikesine karşı Lozan’ı güncelleyelim. Lozan’ın güncellenmesinde hem Kürtler hem de Türkler kazanacaktır. Lozan’ın güncellenmesi demokratik ulus, demokratik cumhuriyet, demokratik vatandır. Ben bu temelde buradan demokratik çözüm için, barış için çok çabaladım. Ama çabalarım ortada kaldı. Buraya getirildiğimde Kıvrıkoğlu’nu temsilen gelenler vardı. O zaman dikkatimi çekmişti, çok ürkeklerdi adeta kısık sesle konuşuyorlardı. Ben şaşırıyordum, bir Genelkurmay Başkanı’nı temsilen gelenler nasıl böyle korkar diye. Sonradan farkettim ki Kıvrıkoğlu NATO’dan habersiz olarak birşeyler yapmak istedi. Kıvrıkoğlu gerçekten kıvrak zekalıymış, tehlikeyi görmüştü, birlikte çözümden yanaydı ama izin vermediler, o ekibi tasfiye ettiler. O zaman Ecevit de dürüsttü bir şeyler yapmak istiyordu ama etkisizleştirdiler. Ecevit’e yapılanlar ortada. Daha önce Özal da kendi inisiyatifiyle çağrı yapmıştı, ben de kabul ettim, tam bir şeyler olacakken tasfiye edildi. Erbakan da bir şeyler yapmak istiyordu siyasi hayatına mal oldu. İşte buradan Erdoğan’a söylüyorum; saydıklarım sorumluluk aldılar bir şeyler yapmak istediler, ama Erdoğan çözümden kaçıyor, sorumluluk almak istemiyor. Bunların zihniyeti Türk-Sünni zihniyetidir.”

 

ERDOĞAN ÇOK ZİK-ZAK ÇİZİYOR, ÇOK TEHLİKELİ OYNUYOR

“Erdoğan çok zik-zak çiziyor, çok tehlikeli oynuyor. İşte şimdi Londra’da tam olarak ne görüştüğünü bilmiyorum ama ‘93’te Güreş’in Londra’ya gidip icazet alması gibi o da icazet alıyor. Ne demek Roj Tv’nin kapatılması? Ne demek yüzde on barajının devam etmesi? Ne demek Türkiye milletvekilliği? Roj Tv’nin kapatılması öyle basit bir TV kanalının kapatılması değildir, Çiller bile o dönemde Kürtlerin televizyonuna bu kadar yönelmemişti. Bu, bizi imhaya hazırlıktır. Kültürel soykırım fiziki soykırıma da dönüşebilir.”

 

BU BİR NATO KARARI, ROJ TV’Yİ TEMELLİ KAPATABİLİRLER

“Uyarıyorum, bu bir NATO kararıdır, Roj TV’yi temelli kapatabilirler. NATO’nun etkisi dışındaki bir yerde kendilerine yeni bir alternatif aramalıdırlar. Avrupa’daki tutuklamalar devam edebilir, Heronlarla üst düzey PKK kadrolarını vurabilirler, beni de burada öldürebilirler de. Yüzde on barajı öyle basit bir düzenleme değil. Niye yüzde 5’e indirmiyorlar? Bu, siyasi soykırımdır. Baraj sadece bir seçim tekniği değildir, bunun nedenini görmek gerekir. Bununla bir iradenin ortaya çıkması engellenmek isteniyor. Tabi ki herşeyi baraja bağlamayalım ama barajın da gündemleşmesi lazım. Türkiye milletvekilliği de yine buna yöneliktir, grup kurulması engellenmek isteniyor.”

 

AKP ZİHNİYETİ ÇOK TEHLİKELİ

“Son günlerdeki tutuklamalara yönelik sessizlik beni de etkiliyor, benim onurumu da zedeliyor, ne demek bu tutuklamalar? Önüne geleni tutukluyorsun, çoluk, çocuk, yönetici, belediye başkanı herkesi tutukluyorsun! Ben seni içeri kapatıyorum ama sen ses çıkarma, deniliyor, böyle şey olur mu? AKP’nin zihniyeti çok tehlikelidir. Tehlike sadece Kürtler için değildir. AKP kadınlar için de büyük bir tehlikedir. Kadınlar şimdi buldukları özgürlük kırıntılarını bile arar hale gelebilirler. Adıyaman’da Menzil tarikatı etkilidir, burada bir kız çocuğu diri diri gömülüyor, bu recmden de daha tehlikelidir. İşte AKP’nin zihniyeti budur. Diri diri gömülmede yavaş yavaş toprağı yutar ölürsün, oysa recm’de en azından nefes alabiliyorsun. Yine gazetelerde hergün kadınlara yönelik şiddet haberleri var. İşte adam sokak ortasında kadını sözde “beni sevmedin” diye öldürmüş, başka bir yerde kulak kesmiş, burun kesmiş, bunların hepsi bu zihniyetin tezahürüdür. Bunun için diyorum ki felsefe temelinde yaklaşılmalı, felsefik çalışmalar yapılmalı, tartışılmalı, örgütlenilmeli. Bunları, bu zihniyeti ancak bu şekilde durdurabiliriz. Yoksa varılacak son budur, şimdiki sınırlı özgürlükler bile kaybedilir.”

 

ORDUDAKİ İNTİHARLAR

“Aytaç Yalman bir demecinde “biz Apo ve PKK’yi yanlış değerlendirdik, Kürtlere yanlış yaklaşım gösterdik” demişti. Önceleri çok önemsememiştim, üzerinde durmamıştım ama dikkat çekicidir. Son günlerde artan bu asker intiharları nedendir, özellikle Deniz kuvvetlerinde neden bu kadar çok intihar var diye düşünüyorum! Ordu içinde de bir tasfiye var. Ergenekon diye soruşturulanların hepsi Ergenekoncu olmayabilir. Tamam Veli Küçük gibi, Temizöz gibi JİTEM’ci olanlar var ama hepsinin böyle olduğunu düşünmüyorum. Özellikle bu deniz kuvvetleri içinde intihar edenler oyunları görüp güç getiremediklerinden midir, içlerinde 9 Mart-Celil Gürkan benzeri radikal demokratlar olabilir mi bilemiyorum. Bunların içinde bizimle bir diyalog ve çözüm isteyenler olabilir. Büyükanıt ile Başbuğ ikili oynadılar, bir taraftan diyaloga-çözüme yakın duranlarla öte yandan JITEM’cilerle temas içinde oldular, kendilerini böyle korudular. Özkök bu iki eğilimin çatışmasından sıyrılarak ortaya çıkmıştı.”

 

YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

“Yeni bir dönem başlıyor demiştim. Bu PKK için de böyledir. Aslında PKK’yi dönemlere göre şöyle ayırıyorum. Birinci dönem 1973-84’e kadar olan dönem. İkinci dönem 1984-93 arasıdır. Üçüncü dönem ‘93’ten bugüne kadar olan dönemdir. Biliniyor ‘93’te Özal’ın bize bir çağrısı olmuştu, biz de buna yanıt verdik. ‘93’ten bugüne kadar hep çözüm, uzlaşma, diyalog arayışı içinde olduk. Newroz’dan sonra yeni bir dönem başlayabilir. Ülkelerin tarihlerinde devrim dönemleri vardır. 1789 Fransız Devrimi’nden sonra Napolyon dönemi, 1917 Sovyet Devrimi’nden sonra 1918-22 arasında yaşanan iç savaş durumu var. Bunlar bu ülkelerin tarihinde önemli dönemlerdir. Türkiye’de bilemiyorum bir çözüm süreci gelişebilir mi, biraz zayıf görünüyor. Ama az da olsa hala umudum var.”

 

BEN ROLÜMÜ OYNADIM, PKK VE KÜRTLER KARARLARINI VERSİN

“Gelişmezse ne olur? Ben rolümü oynadım. Zaten buradaki koşullarım da sağlığım da, fiziğim de artık elverişli değil. Bir hükümlü durumundayım, bir hükümlüden daha fazla şey beklenemez. Şimdilik yaşıyorum ama yarın ne olacağım belli değil, ölebilirim, öldürülebilirim. Bu kuyunun dibinde fiziğim de eski esnekliğini kaybetti. Bu koşullarda önderlik yapmayı ahlaki de bulmuyorum. Ne ahlaki anlayışım ne de fiziki durumum buna elvermiyor. PKK’ye de, BDP’ye de, Kürtlere de açık söylüyorum; Kararlarını kendileri versinler. PKK zannedersem dört parçada da güçlenmiştir, güçlerini toparlamıştır. BDP de dilerim barış sürecini başarıya ulaştırır, sağlığım ve koşullarım elverdiği ölçüde ben de barışa yardımcı olurum.”

 

ÇABALARIN DEVAMI İÇİN ÇOCUKLAR SERBEST BIRAKILMALI, BARAJ İNDİRİLMELİ

“Yeni dönemin demokratik çözüm ve barış yönünde gelişmesi için önümün açılması lazım. Ben yazdığım mektuplara cevap bekliyorum. Barış çabalarının devamı için tutuklanan çocukların ve siyasetçilerin bir an önce serbest bırakılması ve barajın yüzde beşe düşürülmesi gerekir. Bunlar olursa süreç gelişir ben de üzerime düşeni yaparım.”

 

SORUN DİYARBAKIRSPOR’UN LİGDE KALMASI DEĞİL

“Böyle ciddi ve dağ kadar sorunlar varken ciddi yaklaşılmıyor. Diyarbakır Spor’un ligde kalması için herkes; Erdoğan, Baykal, Bahçeli uzlaşmış. Yani Diyarbakır Spor ligde kalırsa sorunlar çözülecekmiş gibi basit yaklaşıyorlar. Diyarbakır Spor’u bile tasfiyenin bir aracı gibi kullanmak istiyorlar, işi buraya kadar düşürdüler. Sanki Diyarbakır Spor ligde kalırsa Kürtlerin ulusal onuru kurtarılıyormuş gibi yaklaşanlar da var. Bu işler bu kadar basit değil. Tehlike gerçekten büyüktür.”

 

PKK, EL KAİDE’Yİ CEBİNDEN ÇIKARIR

“ABD’ye söylüyorum, Taliban’a yalvarıyorsun görüşmek için ama biz silahları gönüllü bırakmak istediğimiz halde bizimle görüşmüyorsun, bitireceğim, tasfiye edeceğim diye PKK’yi sıkıştıracağım diyorsun. Bir kediyi bile sıkıştırdığın zaman kedi yüzünü tırmalar. PKK’yi sıkıştırırsan PKK de kendini korur, savaşır. Gerilla savaşını mı yükseltir, şehir eylemleri mi yapar bilemiyorum ama kendilerini her türlü savunurlar. PKK’yi tanıyorum. PKK, El Kaide’ye benzemez, El Kaide değildir, El Kaide’yi cebinden çıkarır. PKK gücünü geliştirmiştir, yükseltmiştir. PKK de üç kuşak vardır; eski, orta ve yeni kuşak güçleri vardır, deneyimleri vardır, önderlikleri vardır. Süleymaniye’den Karadeniz’e kadar gerilla gücü vardır, direnir. Bu direniş sadece PKK-Kürt direnişi de değildir, halkların direnişidir, Türkiye adına Türkiye halkları adına da bir direniş olacaktır.”

 

KÜRTLER ESKİ CAHİL KÜTLER DEĞİLDİR

“PKK sınırları değiştirmiyor, ABD’nin çizgisine gelmediğimiz için sınırları değiştireceğimizi söylüyorlar, öyle olmadığını ABD’de iyi biliyor. Bizim sınırları değiştirmek gibi bir hedefimiz yok. Silahlar da bizim için vazgeçilmez değildir, kendimizi korumak ve savunmak içindir. Çözüm gelişirse silahlar bırakılır. Kürtler eski cahil Kürtler değildir, Kürtleri kandıramazlar.”

 

BAYKAL VE BAHÇELİ JİTEMCİ-FAŞİSTTİRLER

“Tehlike büyük, bunu herkese anlatmak gerek. Daha önce bir saatte yapılanlar, şimdi bir dakikada, bir haftada yapılanlar bir günde yapılmalı. Mustafa Kemal neden acele etti, oyunu gördü, şimdi de böyle, şimdi de oyun var. Öyle beklemekle olmaz. Ben eminim ki iyi anlatılırsa Türk halkının yüzde doksanı bu sürece gelir. Zannedersem altı-yedi parti var, EMEP, ÖDP de var herhalde. Bunlar hızla bir araya gelebilir, bir çatı olur. Şimdi EDP de var. Gerekirse çatının çatısı gibi EDP’yi de içine alan bir oluşuma gidilir. Hatta bütün demokratlara gidilebilir. AKP içinde, CHP içinde de demokratlar var. Bunlarla da görüşülür. Bu oluşum daha da genişletilebilir. Genişlemeye göre yeni modeller de bulunabilir. Bu çalışmalar hızlandırılmalıdır. Sol hakkında şunu söyleyebilirim; bu işler öyle lafla falan olmaz. Pratik gerekir. Siyaset ciddi iştir, halkın işleri ciddi işlerdir. Sorumluluk alınmalıdır. Böyle yapılırsa AKP de boşa çıkarılır. Aslında AKP perdedir, arkasında başka oyunlar var. Küresel sermaye, Finans Kapital Türkiye’yi ele geçirmiştir, AKP bunlara teslim olmuştur. Baykal ve Bahçeli Jitemci-faşisttirler. ABD’de bunlardan desteğini çekti. Paniklemeleri bundandır. Ama AKP’de de CHP’de de demokratlar vardır. Bu konular onlarla da görüşülmeli. Hızla yeni bir alternatif yaratmak gerekiyor. Tekrar ediyorum. Mustafa Kemal nasıl ki Kürtlerle ittifak yaparak başardıysa ben de Türklerle ittifak yapmak arayışındayım. Rolümü abartmıyorum ancak yapmak istediğim budur. İngiltere, ABD-NATO oyunları ancak böyle boşa çıkarılabilir.”

 

MÜSLÜM DOĞAN MALATYA KÜRTLÜĞÜNÜN ONURUDUR

“Aslında daha önce üzerinde duracaktım. Kendini yakan Malatyalı genç arkadaşa, Ebu Müslüm Doğan’a ilişkin bir şeyler söylemek istiyordum. Ben geçmişte Malatya Kürtlüğünü eleştirmiştim, sert de eleştirmiştim. Ancak bu genç arkadaşla Zeynep Kınacı şahsında yeni bir değerlendirme yapmak istiyorum. Bunlar Malatya Kürtlüğünün onurudur. Ben bile bu arkadaşlar karşısında kendimi ezik ve çok sorumlu hissediyorum. Geçmişte Zeynep Kınacı’nın sesini de dinlemiştim. Bence bu arkadaşlar için Malatya’da bir anıt yapılmalıdır. Malatya Kürtleri bu arkadaşların yüce kişiliğini, bu arkadaşların anısını yaşatmalıdır.”

 

GENÇLERE SELAM

“Cezaevlerinden gelen mektuplar var. Veysel Avcı Feminizmle ilgili yazmış. İyi yoğunlaşmış. Erzurum cezaevinden Cahit İlboğa, Hüseyin Ahmet’in mektubunu aldım. 1916-1919 arası Mustafa Kemal Kürt ilişkilerini yazmış. İyi sonuçlara ulaşmışlar. Adıyaman cezaevinden Gülizar Akın’ın mektubunu aldım. Diyarbakır cezaevinden Nesrin Akgül’ün mektubunu aldım. Daha cezaevlerinden birçok mektuplar geldi. Hepsine selamlarımı iletiyorum.Batman halkına özellikle gençlere ve kadınlara özel selamlarımı iletiyorum.”

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

 

www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA