Bağlantılı Hesekê-Antep katliamında yaşamını yitirenlerin sayısı 30’a yükseldi
Haberler / 04 Ekim 2016 Salı Saat 12:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hesekê ve Sifeya köyü yolu üzerinde bulunan El-Senbil düğün salonuna yönelik dün gece gerçekleştirilen intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Cizîr Kontonu Sağlık Konseyi Eşbaşkanı Sileman Ehmed'in bilgilere göre, intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 30'a yükselirken, yaralıların sayısının da 90 olduğu kaydediliyor. Cizîr Kantonu Savunma Komitesi Hasekê’deki katliamda Türkiye ve Suriye ajanlarının parmağı olduğunu ve tüm yapıları hedef aldığını belirtti

Hesekê ve Sifeya köyü yolu üzerinde bulunan El-Senbil düğün salonuna yönelik dün gece gerçekleştirilen intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Cizîr Kontonu Sağlık Konseyi Eşbaşkanı Sileman Ehmed'in bilgilere göre, intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 30'a yükselirken, yaralıların sayısının da 90 olduğu kaydediliyor.

Hasekê’deki katliam Antep katliamı ile bağlantılı

Cizîr Kantonu Savunma Komitesi Hasekê’deki katliamda Türkiye ve Suriye ajanlarının parmağı olduğunu ve tüm yapıları hedef aldığını belirtti. Savunma Komitesi Hasekê katliamına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Katliamın sert bir şekilde kınandığı açıklamada, hayatını kaybedenler için ailelere başsağlığında bulunuldu. Söz konusu intihar saldırısının Bakûrê Kurdistan’ın Antep kentinde sivilleri hedef alan saldırı ile bağlantılı olduğu vurgulandı ve hayatını kaybeden sivillerin intikamının alınacağı ifade edildi.

Açıklama şöyle: Başarılar katliamlarla yok edilmeye çalışılıyor

“Kuzey Suriye-Rojava’daki askeri başarılar ve elde edilen siyasi ve diplomatik kazanımların Rojava halklarında yarattığı umudu yok etme çabaları sürmektedir.

Terör bu sefer de bir düğünü hedef aldı ve vahşice bir saldırı gerçekleştirildi

Kadın çocuk yaşlı genç demeden bir bütünen sivilleri hedef alan insanlık düşmanı bu terör saldırısı, Kürtlere ve bölgedeki diğer halklara karşı uygulanan düşmanca politikaların sonucu ortaya çıkıyor ve birbirleri ile bağlantılı. Bu şekilde irademizi kırmak istiyorlar ama şunu bilmeliler ki, uyguladıkları terörizmle irademizi kıramazlar aksine biz irademizi ve inancımızı daha da çok güçlendirerek bütün bu vahşi politikalarını boşa çıkaracağız.

Hasekê’de gerçekleştirilen katliamda Türkiye ve Suriye ajanlarının rolü olduğuna vurgu yapılan açıklama şöyle sonlandırıldı:

‘Misliyle intikam alacağımızın sözünü veriyoruz’

“Bu saldırı Minbic’de ve köylerinde elde edilen başarılara karşılık yapıldı ve Bakurê Kurdistan’ın Antep kentinde sivilleri hedef alan saldırı ile bağlantılıdır.

Bu terör saldırısını kınıyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır yaralılara da şifa diliyoruz. Tüm Rojava halkına saldırıda parmağı olan herkesten misliyle intikam alacağımızın sözünü veriyoruz.”

Saldırıda yaşamını yitirenlerin kimlik bilgileri belirlendi

Ayrıca, saldırıda yaşamını yitirenlerin kimlik bilgileri belirlendi. Hesekê Hastanesi’nden elde edilen bilgilere göre yaşamını yitirenlerin çoğunluğunu kadın ve çocuklar oluşturuyor. Yaşamını yitirenlerin kimlik bilgileri şöyle:

1-Emîn Hesen Derwîş

2-Ebdullah Hac Ehmed

3-Ebdulhekîm Hemîd Îsa Fatimê

4-Nefes Îsa Fatimê

5-Ebdulezîz Yûnsî Îsa

6-Ferhad Hewas Îsa

7-Mistefa Şêmûs Îsa

8-Alçî Dahir Îsa,

9-Ehmed Hesen Derwîş

10-Ciwana Bengîn Mihemed,

11-Mîdiya Elî Mihemed,

12-Zana Ased Hiso,

13-Aya Mesûd,

14- Ehmed Ferhad Îsa

15- Orhan Ebdê,

16-Roj Kawa Fatimê,

17-Salih Ibrahîm,

18-Rêzan Abdullah Fatimê ,

19-Egît Sed Fatimê,

20-Hêvî Ziman,

21-Sîpan ÎSa Necmedîn,

22-Ferhan Ebdulrehman Hesen,

23- Mesûd Fatimê,

24-Gabar Mesûd Fatimê,

25-Mihemed Yehya Abid

26-Ceger Beşar Emîn,

27-Beheedîn Fatimê,

28- Neccah Beşir,

29-Kimliği belirlenemeyen bir çocuk

30- Kimliği belirlenemeyen bir kadın

31- Kimliği belirlenemeyen bir kişi

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.