Muhalif sesler kapatılıyor Ulaştırma ihaleleri “devlet sırrı” oluyor
Haberler / 04 Ekim 2016 Salı Saat 11:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’de muhalif televizyon kanalları ve radyolara mühür vuruluyor, ekranları karartılıyor Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yapacağı bazı ihaleler ise Kamu İhale Yasası kapsamı dışına çıkarıldı. Hangi ihalelerin yasa kapsamı dışında olacağına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından keyfi bir şekilde karar verilecek. İhaleler ilan yapılmaksızın gerçekleştirilecek

Türkiye’de muhalif televizyon kanalları ve radyolara mühür vuruluyor, ekranları karartılıyor Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yapacağı bazı ihaleler ise Kamu İhale Yasası kapsamı dışına çıkarıldı. Hangi ihalelerin yasa kapsamı dışında olacağına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından keyfi bir şekilde karar verilecek. İhaleler ilan yapılmaksızın gerçekleştirilecek.

Resmi Gazete’de yayınlandı

Bazı durumlarda ise alımlar “doğrudan temin” yoluyla yapılacak. Hükümet, Ulaştırma Bakanlığı tarafından Kamu İhale Yasası kapsamı dışında yapılacak ihalelerde uygulanacak esasları belirledi. Karar Resmi Gazete’de yer aldı.

Karara göre, “savunma, güvenlik, istihbarat alanlarıyla ilişkili olduğuna, gizlilik içinde yürütülmesi gerektiğine, mevzuatı uyarınca sözleşmenin yürütülmesi sırasında özel güvenlik tedbirleri alınması gerektiğine veya devlet güvenliğine ilişkin temel menfaatlerin korunmasını gerektiren hallerle ilgili olduğuna” karar verilmesi halinde mal, hizmet alımlarıyla yapım işlerinde yasa hükümleri uygulanmayacak.

Taşeron olacak!

Yapılacak alımlarda “pazarlık ve belli istekliler arasında” olmak üzere iki ihale usulü uygulanacak. Pazarlık usulünde, ilan yapılmaksızın idare tarafından davet edilen istekliler teklif verebilecek.

Alımlarda, “belli istekliler arasında ihale usulünün” tercih edilmesi halinde de ilan yapılmaksızın idare tarafından belirlenen adaylar arasında yapılan yeterlilik değerlendirmesi sonucunda davet edilen istekliler teklif verebilecek. İdare bazı durumlarda ihtiyaçlarını ilan yapmaksızın piyasa fiyat araştırması sonucu oluşturulacak maliyet üzerinden fiyat görüşmesi yaparak “doğrudan temin” yoluyla da alabilecek. İhtiyaç duyulması halinde ihalede gerekli düzenlemelerin yapılması kaydıyla taşeron da çalıştırılabilecek.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Muhalif  sesler  kapatiliyor  Ulastirma  ihaleleri  devlet  sirri  oluyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA