Muhalif TV’lerin karartılma gerekçesi: “Milli güvenliğe tehdit oluşturmak!”
Haberler / 04 Ekim 2016 Salı Saat 10:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İMC TV’ye baskın düzenleyen AKP çete polisleri canlı yayınını sürdüren televizyon kanalının ekranını kararttı. Hayat TV’ye ise mühür vuruldu. Kapatılan radyo ve televizyonlara ilişkin RTÜK tarafından gönderilen tebligatta, "Milli Güvenliğe tehdit oluşturduğu" için kapatıldı ibareleri yer alıyor

İMC TV’ye baskın düzenleyen AKP çete polisleri canlı yayınını sürdüren televizyon kanalının ekranını kararttı. Hayat TV’ye ise mühür vuruldu. Kapatılan radyo ve televizyonlara ilişkin RTÜK tarafından gönderilen tebligatta, "Milli Güvenliğe tehdit oluşturduğu" için kapatıldı ibareleri yer alıyor

İMC TV'nin ekranı karartıldı

İMC Televizyonuna baskın düzenleyen polisler, kanalın yayınını durdurarak ekranını kararttı

AKP Hükümeti'nin, çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname ile hakkında kapatma kararı aldığı 12 TV ve 11 radyo kanalından biri olan İMC TV'nin İstanbul Eyüp'te bulunan merkezine Güvenlik Şube ve AMli Şube polisleri tarafından baskın yapıldı. Kanal merkezine gelen polisler canlı yayın sürdüğü esnada yayını durdurmak istedi. Polislerin kanal yayını durdurmaya çalışması devam eden canlı yayın ile kamuoyuna ulaştırıldı.

Kanalın yayının durdurmak isteyen polisler ile o sırada canlı yayın porgramının konuğu olan İMV TV Genel Yayın Koordinatörü Eyüp Burç arasındaki tartışmalarda ekranlara yansıdı. Eyüp Burç, yayını durdurmak isteyen polislere "Yüzünüzü neden kapatıyorsunuz. Zalimler iiçin yaşasın cehennem" diyerek tepkisini gösterdi.

Yayını durdurmak isteyen polislere kanal çalışanları da tepkilerini gösterdi. Polisler binada yayını kesmeye çalıştığı sırada canlı yayın programının sürdüğü stüdyoda toplanan kanal çalışanları hep birlikte "Susma haykır, özgür basın haktır", "Özgür basın susturulamaz" sloganları atarak tepkilerini gösterdi.

Kanal çalışanları, susturulmak istenen İMC TV'nin bugüne kadar üstlendiği misyon ile iktidarı korkuttuğu için hedef haline geldiğini dile getirdikleri konuşmalar da yaptı.

İlerleyen dakikalarda kanal çalışanlarına destek için DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren de stüdyoya geldi. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ise telefonla bağlandıkları canlı yayında kanala yönelik yapılan bu baskına dönük tepkilerini gösterdi.

Bu bağlantıların sürdüğü esnada Sterk TV de televizyonda yaşananları yine canlı yayın ile ekranlarına taşıyarak, izleyicilerini olan bitenden haberdar etti. Kanalda arama yapan polisler ise kanalının önce süren yayın akışının sesini ardından ise bütünüyle görüntüsünü kesilerek İMC TV'nin ekranlarını kararttı.

Hayatın Sesi TV'ye mühür!

Hayatın Sesi TV'ye polis baskın yaptı. Baskın yapan polisler içeri de sayım yaptıktan sonra kapıya mühür vurdu.  Stüdyo ve Reji odasına baskın yapan polisler internet üzerinden yayın yapan televizyonun internetini kesti. Stüdyo ve Reji odasını mühürleyen polis ekipleri daha sonra kanaldan ayrıldı. Kanalın Kocamustafapaşa'da bulunan binasına ise destek olmak amacıyla çok sayıda sivil toplum kuruluşu, siyasi parti temsilcisi ve haber alma hakkını savunmak için izleyiciler geldi.

RTÜK karar verdi: Milli Güvenliğe tehdit

Kapatılan radyo ve televizyonlara ilişkin RTÜK tarafından gönderilen tebligatta, "Milli Güvenliğe tehdit oluşturduğu" için kapatıldı ibareleri yer alıyor.

RTÜK tarafından 20'nin üzerinde muhalif TV ve radyo kanalının kapatılmasına ilişkin karar verildi. Bugün Hayat TV ve İMC Televizyonlarının kapatılmasının ardından polisler tarafından kendilerine kapatılma kararına ilişkin RTÜK'ün hazırladığı tebligat verildi.

İlgili tebligatta radyo ve televizyon kanallarının kapatılmasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gerekçe gösterilirken, karar da: "668 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. Maddesinin 4. Fıkrası uyarınca oluşturulan komisyonun 27.09.2016 tarih ve 2016/05 sayılı toplantısındaki yazımız, ekindeki listede yer alan kuruluşların Milli Güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine aidiyeti veya iktisadi ya da bunlar ile irtibatı nedeniyle 668 sayılı hükmün Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. Maddesi 4. Fıkrası uyarıcınca kapatılmasına karar verilmiştir." İfadelerine yer verildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Muhalif  TV  lerin  karartilma  gerekcesi  Milli  guvenlige  tehdit  olusturmak    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.