AKP çeteleri Özgür Basın’a mühür vuruyor Eulsat MED NUÇE Tv’nin yayınını heran durdurabilir
Haberler / 29 Eylül 2016 Perşembe Saat 19:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz'da toplanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi doğrultusunda OHAL kararı alan Milli Güvenlik Kurulu'nun dün yapılan ikinci toplantısında da, yeni tasfiye kararları alındı. OHAL'in uzatılması istenen toplantının yapıldığı saatlerde çoğunluğu Kürtçe yayın yapan 20 Televizyon ve Radyo kapatıldı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz'da toplanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi doğrultusunda OHAL kararı alan Milli Güvenlik Kurulu'nun dün yapılan ikinci toplantısında da, yeni tasfiye kararları alındı. OHAL'in uzatılması istenen toplantının yapıldığı saatlerde çoğunluğu Kürtçe yayın yapan 20 Televizyon ve Radyo kapatıldı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Başkanlığı'nda yayınları izlemek için oluşturulan komisyonun talebi doğrultusunda 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) dayanarak aralarında Türkiye'de Kürtçe yayın yapan tek çocuk kanalı olan Zarok TV'nin yanı sıra yine Kürtçe yayınları ile bilinen Azadi, Jiyan, Denge TV, muhalif kanallar Hayatın Sesi ve Van TV gibi TV kanalları ile İstanbul'da yayın yapan Yön Radyo, Mersin'de SES ve Adana'da Radyo Dünya'nın da aralarında bulunduğu kapatılan kanal ve radyo sayısının 20 olduğu öğrenildi.

RTÜK üyelerinin bile bilgi sahibi olmadığı ve konuya ilişkin bilgi alamadığı gelişmeler sonucunda radyolar mühürlendi, TV kanalları karartıldı. RTÜK İzin Tahsisleri Daire Başkanlığı'nın imzası ile kapatılan TV kanallarının lisanslarının iptal edilmesinin de gündemde olduğu öğrenildi.

RTÜK Üyeleri TV-Radyo Kapatmalardan Habersiz!

Çoğu Kürtçe yayın yapan 20 televizyon ve radyonun RTÜK üyelerinin dahi bilgisi olmadan kapatılmasına tepki gösteren RTÜK üyesi Ersin Öngel, "Bu aynı zamanda anayasal bir kurum olan RTÜK'ün varlığını anlamsızlaştırmaktır" diyerek RTÜK üyelerinin kapatmalar konusunda bilgi sahibi olmadığının da altını çizmesi dikkat çekti.

Van TV’ye Mühür Vuruldu

Polisler eşliğinde Van TV binasına baskın yapan maliye memurları, binanın kapısına mühür vurdu. Kanalın Genel Koordinatörü Serdar Altan, halka bu gerçekleri ulaştırma devam edeceklerini belirterek, "Şu da bilinmeli kimseye eyvallah çekmeyeceğiz" dedi.

Kapatılan TV'ler arasında İMC de var

OHAL kapsamında yayınlanan KHK ile yayını karartılan 12 TV arasında İMC TV'nin de bulunduğu belirtildi. KHK ile kapatılan 12 TV ve 11 radyo arasında İMC TV de bulunuyor. İMC TV'den yapılan açıklamada, yayını durdurulacak televizyon kanalları listesinde İMC TV'nin de yer aldığı kaydedildi.

Denge TV'nin kapısı mühürlendi

Êlih merkezli yayın yapan ve KHK ile kapatılan Denge TV ve Birlik Medya TV'nin binalarını polis eşliğinde basan maliye memurları, binaların kapısına mühür vurdu. Kapatma kararına tepki gösteren Denge TV Haber Grup Başkanı Nasır Sevim, Denge TV'nin tekrar yayın hayatına dönmesi için gerekli tüm hukuki girişimleri başlatacaklarını söyledi.

2 Yıldır Yayın Yapan Özgür Güneş Radyosu Hiç RTÜK Cezası Almadan Kapatıldı!

OHAL ilanı ardından yayınlanan 668 Sayılı KHK gerekçe gösterilerek yayını durdurulan televizyon kanalı ve radyolar arasında yer alan Özgür Güneş Radyosu'na akşam saatlerinde polisler geldi. Meletî'de (Malatya) ağırlıklı olarak Kürtçe yayın yapan radyonun yayınını durduran polisler, binasındaki demirbaşları sayıp tutanağa geçirdikten sonra binanın kapısına mühür vurdu. İki yıldır yayın yapan radyonun şu ana kadar RTÜK'ün hiç bir ceza almadığı öğrenildi.

RTÜK Kapattı MED NUÇE Destek Yayınında!

RTÜK tarafından kapatılan tv kanalları internet üzerinden yayınlarına devam ederken, ekranlarını kapatılan tv kanallarına açan MED NUÇE Tv’nin yayına da Eulsat tarafından ‘yayın durdurma’ kararı verilmesi ekran dondurmaların ve tv kapatmaların Avrupa ile Türkiye’de eş zamanlı gelişmesi uluslararası ‘Kürtlere karşı ekran karartma operasyonu’ ile karşı karşıya olunduğuna işaret ediyor.

Özgür Basın’a yönelik AKP Saray çeteleri tarafından gerçekleştirilen kapatma-karartma saldırıları ise alanlarda protesto ediliyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): AKP  ceteleri  Ozgur  Basin  a  muhur  vuruyor  Eulsat  MED  NUCE  Tv  nin  yayinini  heran  durdurabilir  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA