RedHack: Bilgi özgürdür
Teknoloji / 29 Eylül 2016 Perşembe Saat 17:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanal ortamda 19 yıldır mücadele eden RedHack, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Türk Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın mail adreslerinin hacklenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Mail adreslerinin teknik hacklenme biçimlerinden içeriklerinde yer alan yolsuzluk, insan kayırma, ihale takipçiliği, Albayrak’ın deyim yerindeyse onlarca bilgi notunun geldiği ikinci MİT müsteşarı niteliğindeki mail adresine ilişkin detaylar açıklamada da yer alıyor

Sanal ortamda 19 yıldır mücadele eden RedHack, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Türk Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın mail adreslerinin hacklenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Mail adreslerinin teknik hacklenme biçimlerinden içeriklerinde yer alan yolsuzluk, insan kayırma, ihale takipçiliği, Albayrak’ın deyim yerindeyse onlarca bilgi notunun geldiği ikinci MİT müsteşarı niteliğindeki mail adresine ilişkin detaylar açıklamada da yer alıyor.

RedHack Eylemlerinin Teknik Alt Yapısını Aktarıyor!

“"Damat" Berat Albayrak'ın mail hesaplarına sızma eylemi gerçekleştirilmiştir. Eylemin gelişim süreci hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz. Eylemin başlama tarihi 16 Haziran 2016 tarihinde daha önceden sızdığımız AKP'li bir Tüccarın mailine gelen "forward" edilmiş bir Berat Albayrak maili olarak kabul ediyoruz. Mail uzantısındaki açıklama ile Cep telefonunu ve doğal olarak işletim sistemini öğrendik. IOS işletim sistemi kullanan Berat Albayrak'ın maili üzerinden taslak bir çalışma başlattık. Saldırı için kullanılan yazılım dilleri "C++, Java", kullanılan programlar; Keylogger, MS Office Word Exploit. Java ile kodlanan bir keylogger yazılımını MS Office Word dosyasının içine entegre ederek kendisine "Fake mailler" üzerinden bildiğimiz AKP yönetici ve bakanlarının mail adresleri üzerinden gönderdik. İlk veriler 29.06.2016 tarihinde Berat Albayrak'ın IPAD'in den gelmeye başladı. Bu dönemde iki sorunla karşılaştık. Şifre kayıt eklentisi kodladığımız exploit içerisinde hata verdi ve veri alamadık. Sadece Keylogger kayıtlarını alabildiğimiz bu dönemde süreci takip etmeye devam ettik. Berat Albayrak'a Toplam 17 tuzak mail gönderdik. 20.08.2016'da Iphone telefonundan da loglar gelmeye başladı ve asıl süreç başlamış oldu. E-Mail adreslerinin şifresi aynı olduğundan diğer maillerine erişim sorunu yaşamadık. Doğrulama kodlarını da gece operasyonlarında temin edip mail arşivinden silerek durumun farkedilmesini kısa sürede olsa engelledik. 23.09.2016 Tarihinde durum farkedilince şifreler sıfırlanıp muhtemelen de Telefon ve Tablet formatlanınca bilgileri Eylemsel anlamda duyurmaya başladık. “

Ele Geçirilen Toplam İçerik 17.3 GB

“Ele geçirilen toplam 17.324.507 KB (17.3 GB) E-Mail için çalışmalar Muhalif Basın ile paylaşılarak başlamıştır. Ele geçirilen E-maillerin başlangıç tarihi 24.04.2000'dir. Mail içeriklerinde Torpil, Rüşvet, İhale takipçiliği, Kabile Devleti anlayışı ve Medya yöneticilerinin yalakalığına tanıklık ettik. Operasyon uzmanlıklarımız gereği birden fazla KızılHacker'ın ortak operasyonu olarak devam etmektedir. 1 aylık süreç içerisinde Berat Albayrak'ın mailleri üzerinden bir çok Bürokrat, Siyasetçi ve Gazetecinin bilgisayar, telefon ve maillerine erişim sağlamış bulunuyoruz.”

‘Mehmet Ali Yalçındağ Yalan Söylüyor!’

“Devam eden sızmalar nedeniyle operasyon güvenliği için geldiğimiz aşamayı ve mevcut sızmaları aktarmıyoruz. Mehmet Ali Yalçındağ Yalan Söylüyor! 2 yıl boyunca aralıksız mailleştiği ve raporlar sunduğu Berat Albayrak'a "Günlüklerimdi, oynamışlar" diye komik bir savunma yapması ise sadece halkımızın zekasıyla alay etmektir. Onbinlerce dolar verdiği danışmalarının, ortalama bir yalan bulmak için 2 gün süre kullandıkları düşünülürse, bu kadar aptalca bir savunma bulmalarını sadece komik buluyoruz! Aylarca kendi hesabından Bakana ve danışmanlara mail atılacak ve haberi olmayacak mı? Saldırı Sürecinde halkımızın bilgi hakkı ve Devrimci mücadeleye katkıları ölçüsünde devam edecektir. Gerek görülen noktalarda Halkımızın örgütleriyle iletişim içinde bilgilendirmeler yapılmaktadır.”

‘Tüm RedHack Kadroları Görevleri Başındadır!’

“Devlet Rehin alma stratejisi izliyor! 7 Masum üzerinden bizi tehdit ediyor. Rehinelere işkence ederek "ders vermeye" ve Halkta bize karşı tepki oluşmasını hedefliyorlar. Bir kez daha belirtmek istiyoruz, Ellerinde ki rehinlerin RedHack ile hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Tüm kadrolarımız güvende ve görevleri başındadır. Bunu kendileri de çok biliyor. Hakkımızda en ufak fikirleri yok, bilgi yok, belge yok. 7 Masum insanın rehin tutulduğu her 1 dakikayı not ediyoruz” denildi.

RedHack, açıklamasını ‘Dediğini yapan, yaptığını savunan’ bir mirasın taşıyıcısı olduklarını belirterek sonlandırırken, eylemlerinin süreceği uyarısında bulunda da bulundu.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): RedHack  Bilgi  ozgurdur  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.