Rojava’yı boşaltmak isteyen insan kaçakçılığının başını kimler tutuyor
Haberler / 29 Eylül 2016 Perşembe Saat 10:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hol bölgesinde, Hol Göçmen Kampı’ndan Türkiye’ye insan kaçakçılığı yapan şebeke Asayiş Güçleri tarafından yakalanmıştı, Halk Mahkemesi’ne sevk edilen insan kaçakçılarının tüyler ürperten itirafları arasında KDP endeksli siyaset yürütün PDK-S, SUK ve ENKS’lilerin de insan kaçakçılığının başını tuttuklarını beyan etmeleri dikkat çekerken, hangi isimler kirli tuzağın içerisinde yer alıyor

Hol bölgesinde, Hol Göçmen Kampı’ndan Türkiye’ye insan kaçakçılığı yapan şebeke Asayiş Güçleri tarafından yakalanmıştı, Halk Mahkemesi’ne sevk edilen insan kaçakçılarının tüyler ürperten itirafları arasında KDP endeksli siyaset yürütün PDK-S, SUK ve ENKS’lilerin de insan kaçakçılığının başını tuttuklarını beyan etmeleri dikkat çekerken, hangi isimler kirli tuzağın içerisinde yer alıyor

Rojava’da, Hol Asayiş Güçleri, Hol Kampı’ndan Türkiye’ye insan kaçakçılığı yapan 7 kişilik şebekeyi çökertti. Şebeke üyeleri, insan kaçakçılığını nasıl gerçekleştirdiklerini ve kimlerin şebekenin başını çektiğine dair itiraflarda bulundu.

Şebeke Üyeleri, Her Göçmeni 600 Dolar Karşılığında Türkiye’ye Geçiriyordu

Şebeke üyeleri, göçmenleri çarşıya ya da hastaneye gitme bahanesiyle kampın dışına çıkarıp, Rojava ve Bakurê Kürdistan sınırına götürüyordu. Göçmenleri, burada tren yolu üzerine bıraktıktan sonra şebeke üyeleri geri dönüyordu. Şebeke, yalnızca tren yolu üzerinden değil deniz yoluyla da Avrupa vb ülkelerine geçmek için çok daha farklı yöntemler denediklerini ve kendi sınırları dışından itibaren kendilerine ENKS’lilerin öncülük ettiğini itiraf etti.

İnsan Kaçakçılığında Yer Alan İsimler Kimler?

Hol’de yakalanan şebeke Asayiş Güçleri tarafından Halk Mahkemesi’ne sevk edilerek gerekli cezai işlemleri yapıldı. Ancak insan kaçakçılarının itirafları arasında ENKS başta olmak üzere KDP endeksli siyaset yürüten mekanizmaların Rojava’yı boşaltma planları da ortaya çıktı.

AKP-İstanbul Koalisyonu ve ENKS’nin İnsan Kaçakçılığı Şebekesi

Merkezi İstanbul’da bulunan Suriye Ulusal Konseyi, AKP ve KDP’ye bağlı PDK-S’nin eski genel sekreteri ve şu andaki yöneticisi Abdulhekim Beşar’ın ikinci eşi olan Jîn, Avrupa’ya insanları göçertme amacıyla insan kaçakçılığı yapıyor ve yaptırıyor. 

Edinilen bilgilere göre, 2015’in Mayıs ayının başından itibaren İstanbul merkezli AKP hükümetinin onayıyla bu kaçakçılık bir şebeke biçimini aldı. İnsan kaçakçılığı şebekesi, Avrupa’ya gidecek kişiye çıkardıkları pasaport başına 230-400 arası dolar para alıyor. Bu para karşılığında bir hafta ya da en geç bir aya kadar varan bir süre içerisinde çıkartılarak Avrupa’ya gönderiliyor.  AKP kontrolündeki Suriye koalisyonunun çıkardığı Suriye pasaportları Esad rejiminin Suriye’de çıkardığının aynısı olduğu belirtiliyor. Çıkartılan pasaportların seri numaralarına kadar aynı şekilde yapıldığı altı çizilen vurgular arasında yer alıyor.

Abdulhekim Beşar’ın eşi Jîn’in dışında Şelal Gedo ve Cedan Eli gibi daha birçok ENKS’ye bağlı yönetici ve kişi İstanbul, Rojava ve Başur hattında oluşturdukları şebekeyle insanları Avrupa’ya teşvik etme, yönlendirmek için çalışıyorlar. Önce Rojava ve Başur’dan Türkiye’ye İstanbul ve diğer kentlere oradan da bazen uçak bazen de deniz ve kara yoluyla Avrupa’ya çıkarıyorlar.

Rojava’ya boşaltmak için oluşturulan kirli şebekenin bugüne kadar kaç kişiyi kaçak yollarla Türkiye’ye ve oradan da Avrupa’ya gönderdikleri henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak Rojava Asayiş Güçleri, insan kaçakçılarına göz açtırmadan araştırma çalışmalarını sürdürüyor.

Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

 

TAGS(ETIKETLER): Rojava  yi  bosaltmak  isteyen  insan  kacakciliginin  basini  kimler  tutuyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.