HPG eylemleri sonucu toplu istifa sinyalleri veren korucuları TC ağır silahlarla donatıyor
Haberler / 25 Eylül 2016 Pazar Saat 11:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan’daki savaşta Türk devleti hükümetleri tarafından savaşın kirli piyonu olarak kullanılan ve herhangi sosyal ve sağlık güvencesine bile sahip olmayan korucular, ağır silahlarla donatılacak. HPG’nin artan çeşitli eylemlilikleri ile geri pusan ve toplu istifa sinyalleri veren korucuları Ankara’da toplayan hükümet adına Türk İçişleri Bakanı Soylu, köy korucularının statüsünün ‘kalıcı’ haline gelmesi için çalıştıklarını, koruculara ağır silahlar vereceklerini duyurdu

Kurulduğu günden bu yana Bakurê Kürdistan’daki savaşta Türk devleti hükümetleri tarafından savaşın kirli piyonu olarak kullanılan ve herhangi sosyal ve sağlık güvencesine bile sahip olmayan korucular, ağır silahlarla donatılacak. HPG’nin artan çeşitli eylemlilikleri ile geri pusan ve toplu istifa sinyalleri veren korucuları Ankara’da toplayan hükümet adına Türk İçişleri Bakanı Soylu, köy korucularının statüsünün ‘kalıcı’ haline gelmesi için çalıştıklarını açıkladı. Her korucu timine gece görüş dürbünü gibi teçhizatlar ile Kanas tipi silahlar verileceğini duyurdu.

22 Eylül Perşembe günü 21.00’de başlayıp gece 01.30’a kadar süren toplantıya Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu, SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı ile güvenlik ve istihbarat birimlerinin yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantıya 37 korucubaşı katıldı.

Köy Korucuları Daire Başkanlığı kuruldu!

21 Eylül Çarşamba günü kurulan Köy Korucuları Daire Başkanlığı ile böylelikle 35 yıl önce geçici olarak kurulduğu beyan edilen koruculuk sistemi kalıcılaştırılmaya-kurumsallaştırılmaya çalışılıyor.

Toplantıda alınan kararlar çerçevesinde, korucuların nöbet kulübeleri yenilenecek. Korucu kontralar timler şeklinde ve başlarında bir rütbeli askerin yanı sıra her timde bir gece görüş dürbünü, Biksi ve Kanas gibi ağır silahlar ile uydu telefonu gibi haberleşme cihazları bulunacak.

Toplam 65 bin 721 korucu-kontra var

Ağustos ayı itibariyle 47 bin 510 geçici, 18 bin 211 de gönüllü olmaz üzere 65 bin 721 korucu-kontra bulunuyor.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): HPG  eylemleri  sonucu  toplu  istifa  sinyalleri  veren  koruculari  TC  agir  silahlarla  donatiyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.