DBP kayyımla mücadelenin yol haritasını açıkladı
Haberler / 24 Eylül 2016 Cumartesi Saat 09:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demokratik Bölgeler Partisi Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve belediye eşbaşkanlarının katılımıyla DBP Amed İl Örgütü'nde, belediyelere kayyım atanmasına ilişkin gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile belediyelere kayyım atanması düzenlemesinden sonra 25 belediyeye darbe yöntemleriyle kayyım atandığı belirtilen açıklamada, bundan sonra izlenecek yol da belirlendi

Belediyelere yönelik kayyım atanmasına ilişkin toplantının sonuç bildirgesinde, halk iradesine darbeye karşı yürüyüş, miting gibi etkinlikleri de içeren eylem takvimi açıklandı.

2014 yerel seçimleri sonucunda Kürdistan'da 106 belediyenin yüksek oy oranıyla kazanıldığı hatırlatılan açıklamada, demokrasi ve cinsiyet eşitsizliği krizine karşı alternatif yönetim sistemi olarak eşbaşkanlık sistemiyle yereli yönetme hedeflenerek eşbaşkanlık sistemi ile göreve başlandığı vurgulandı.

'Demokratik komünal belediyecilik anlayışıyla başladık'

DBP'li belediyelerin demokratik komünal belediyecilik anlayışının temel ilkeleri olan demokrasi, ekoloji ve kadın özgürlüğünü geliştirmek için birçok çalışmayı, kurumsallaşmayı ve projeleri hayata geçirdiği belirtilen açıklamada, devamla şunlar kaydedildi:

"Aynı zamanda yönetime halkın katılımının arttırılması için halk buluşmaları ve toplantıları yapılmış yine meclis toplantıları zaman zaman halkın içerisinde mahallelerde gerçekleştirilmiştir. Çok dilli belediyecilik uygulamalarına geçilmiş yerel kültürün gelişimi için birçok merkez inşa edilmiştir.

'Yüz yıllık anlayış belediyelerimize yönelmiştir'

Kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz şiarıyla kentlerde yapılacak uygulamalar halkla birlikte kararlaştırılarak hayata geçirilmiştir. Özellikle partimiz belediyeleri dönemiyle birlikte her yerelde kadın kurumları açılmış her belediyede kadın daire başkanlıkları, müdürlükleri ve birimleri oluşturulmuştur. Halkın kendini ve kentini yönetmeye başladığı alanlardaki birçok baskıya rağmen halkla birlikte mücadele yürütülmüştür. Merkeziyetçi yapısıyla yerelin kültürünü, dilini kısacası iradesini hazmedemeyen yüz yıllık devlet anlayışı baskı ve zor araçlarıyla belediyelerimize yönelmiştir.

'Kararlı mücadele karşısında kayyım devreye sokuldu'

Önce müfettişler marifetiyle aylar süren denetimler başlamış bu denetimler sonucunda herhangi bir usulsüzlük tespit edilmemiştir. Bu yolla sonuç alamayacağını anlayan AKP hükümeti seçilmişleri tutuklamaya ve haksız soruşturmaları gerekçe göstererek görevden alma yöntemlerine başvurmuştur. Yine birinci ağızlardan defalarca seçilmişler tehdit edilmiştir. Tüm bu baskı ve zor uygulamalarına rağmen toplumsal belediyeciliği hedef edinmiş seçilmişlerin irade ve kararlılıkla mücadeleyi sürdürdüğünü gören hükümet kayyım yöntemini devreye sokmuştur.

'Belediyeler üzerinden Kürt sorunu derinleştiriliyor'

11 Eylül sabahı darbe yöntemleriyle korsanvari bir şekilde belediyelere zorla girilmiş ve seçilmiş halk iradesine el konulmuştur. Kürt Halkının kendi iradesiyle seçmiş olduğu ve kendisini yönetmeye doğru giden mücadelesi kırılmaya çalışılmıştır. Belediyeler üzerinden Kürt Sorununa dönük çözümsüzlüğü derinleştiren ve çöktürme planı dahilinde tüm savaş araçları topyekun devreye sokulmuştur. Hukuki ve ahlaki hiçbir meşruiyeti olmayan kayyum uygulamasıyla Kürt halkının iradesi yok sayılmış Kürtlerin tüm kazanımları gasp edilmek istenmiştir."

Toplantı sonucunda darbe ve kayyım girişimine karşı demokratik direnişi büyütme kararlılığı vurgulandı. Yürütülen tartışmalar sonucunda alınan kararlar şöyle:

* Kayyum yasası ve uygulamaları kabul edilmeyecek, seçilmişler görevlerinin başında olacaklardır. Belediye eş başkanları ve meclis üyeleri parti binalarında halkın sorunlarını çözme yollarını geliştireceklerdir.

* Kayyım bir darbe olarak değerlendirilmiş ve darbeye karşı tüm halkımızı, demokratik güçlerini, kadınları, sendikaları ve gençleri tavır koymaya ve mücadeleyi yükseltmeye davet etmiştir.

* Tüm yerellerde halk toplantıları ve ziyaretler gerçekleştirilerek yaşanan süreç halkla paylaşılacaktır. Miting, halk buluşmaları, yürüyüş ve benzeri eylem etkinlikler yapılacaktır.

* Kayyıma karşı belediyelerimiz halkla birlikte nöbet eylemleri gerçekleştirilecektir.

* Hukuk kurallarını yok sayan kayyım uygulamasına karşı ulusal ve uluslararası hukuk mekanizmaları işletilecektir. Öncelikle Anayasa Mahkemesine başvurulacaktır.

* Diplomasi faaliyetleri çerçevesinde Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası kurumların gerekli yaptırımları uygulamaları için görüşmeler ve eylem ve etkinlikler düzenlenecektir.

* Süresiz ve kesintisiz eylemlerin yanında her pazartesi kayyım atamalarına karşı bu darbeyi tanımayan eylem ve etkinlikler düzenlenecektir.

* Büyükşehir Belediye Meclis toplantıları halkla birlikte gerçekleştirilecektir.

* Kardeş Belediyelerle görüşülerek ortak tavır alınacaktır.

* Kayyum darbesine karşı yerellerde seçme ve seçilme hakkının gaspına karşı seçilmişler ve seçmenler tarafından ilgili mercilere başvuru yapılacaktır.

* Üyesi olduğumuz Türkiye Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği ve diğer ulusal ve uluslararası kuruluşlarda darbeye yönelik eylemler düzenlenecektir."

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): DBP  kayyimla  mucadelenin  yol  haritasini  acikladi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.