Moody's Türk devletinin kredi notunu düşürdü
Haberler / 24 Eylül 2016 Cumartesi Saat 09:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devletinin içine sürüklendiği savaş ve baskı politikaları ekonomiyi de olumsuz etkilerken, uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's Türk devletinin kredi notunu düşürdü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk devletinin kredi notunu "Baa3"ten "Ba1"e çekti, not görünümünü "durağan" olarak belirledi

Moody's'den yapılan yazılı açıklamada, Türk devletinin uzun vadeli kredi notunun, darbe girişiminin ardından 18 Temmuz'da başlatılan negatif izleme sonucu "Baa3"ten "Ba1"e revize edildiği bildirildi.


Açıklamada, not indiriminin iki nedeni olduğu belirtilerek bu nedenlerde, "Türkiye'nin yüksek boyutlu dış finansman ihtiyacına bağlı risklerdeki artış ve daha önce destekleyici olan borçlanma temellerinde, özellikle de büyüme ve kurumsal sağlamlıkta zayıflama kararına dış finansman yükümlülüklerine yönelik risklerin artması ile kurumsal güçler ve büyümenin zayıflaması" diye sıralandı. 

Derecelendirme kuruluşu, buna karşın, "durağan" not görünümünün Türk devletinin büyümeye devam eden büyük ve esnek ekonomisi ile güçlü mali disiplinini yansıttığını kaydetti.

Ancak kuruluş, yaptığı açıklamada iç istikrarsızlığa ve siyasi belirsizliğe dikkat çekerek, "Jeopolitik ya da yurtiçindeki siyasi ortamdan kaynaklanan siyasi risklerin azalması, ne kadar kredi pozitif olsa da, diğer iyileşmeler gerçekleşmeden kredi notunda bir artışa neden olmayacak" ifadesiyle dile getirildi.

Moody's, 18 Temmuz'da yaptığı açıklamada, darbe girişimi sonrasında başlatılan değerlendirmenin 90 gün içinde sonuçlanacağını duyurmuştu. Kuruluşun Türk devletine ilişkin 2016 takvimindeki bir sonraki potansiyel değerlendirme tarihi ise 2 Aralık.

Erdoğan'ı sinirlendirmişti 

Türk devletinde ciddi yatırımların yapılması için uluslararası şirketler tarafından, en az 2 büyük kredi derecelendirme kuruluşu tarafından ülkenin kredi notunun "yatırım yapılabilir" düzeyde gösterilmesi gerekiyor.

Moody's'in Türk devletinin notunu düşürmesinin yanı sıra daha önce de uluslararası alanda kabul gören standart&poors tarafından Türk devletinin derece notu düşürülmüştü. Notun düşürülmesinin ardından Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada açıklamanın siyasi bir karar olduğunu ileri sürerek, "Uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi... Şu anda siyasi bir karar açıklıyor kendine göre. Sen kimsin! Yani 'Ben bunu açıklarsam, acaba Türkiye'de yatırımlar durur mu' S&P boşuna uğraşma, bizimle hele hiç uğraşma. Aynı şeyleri bundan önce de yaptınız tutmadı ve bugün de tutmaz" diye konuşmuştu. 

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): Moodys  Turk  devletinin  kredi  notunu  dusurdu  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.