DBP’li belediyelere kayyım atamalar yandaş atamalarına dönüştü
Haberler / 21 Eylül 2016 Çarşamba Saat 09:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DBP’li belediyelerin AKP Saray çeteleri tarafından işgali seçimlerle gerçekleşmeyince ‘kayyım atamalarla’ gerçekleştiriliyor. Korucu başları, AKP valileri, AKP yönetici ve üyelerinin belediyelere atanan kayyım ve üyeler ile halkın seçim iradesi gasp ediliyor. Şimdilik yandaş atamalara dönüşen kayyım atamalarının en göze çarpan isimlerinin başında Êlih Belediyesi'ne yeni atanan 6 müdür ve 14 belediye meclis üyesi, AKP'liler, oğulları ve yandaşlar arasından seçilmesi dikkat çekiyor

Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy'un "kayyım" olarak atandığı Êlih (Batman) Belediyesi'ne 6 yeni müdür ve 14 belediye meclis üyesi atandı. Belediye Başkan yardımcılığına İl Göç İdaresi Müdürü Abdulvahap Asma getirilirken, Türkiye Petrolleri Bölge Müdürlüğü ikmal bölümünden Adnan Yörük İşletme İştirakler Müdürlüğü'ne, Karayolları Şube Müdürü Abdullah Topkan Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne, AFAD Şube Müdürü Sait Yen Fen İşleri Müdürlüğü'ne, Valilik Bilgisayar uzmanı Ahmet Değirmen Bilgi İşlem Müdürlüğü'ne, Belediye Destek Hizmetleri Müdürü Şerif Kalaycı Belediye Özel Kalem Müdürlüğü'ne Defterdarlık Saymanlık Müdürü Ahmet Sümbül Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne ve belediye çalışanı Ercan Gün de BASKİ Müdürlüğü'ne vekâleten atandı.

14 belediye meclis üyesi yerine kayyım atandı

Kayyım belediye meclisinde de tasfiyeye imza attı. Seçilen 28 belediye meclis üyesi bulunmasına rağmen kayyımla birlikte 15 belediye meclis üyesi görevinden uzaklaştırıldı. Bunların yerine ise çoğu AKP'ye yakın isimler arasından atama yapıldı. Örneğin Belediye Meclis üyeliğine atanan Avukat Mahmut Tanrıseven'in ağabeyi Yusuf Tanrıseven geçen genel seçimlerde AKP Êlih milletvekili aday adayıydı. Yusuf Tanrıseven şimdi ise gündeme çocuklara taciz ve tecavüz olayları ile gündeme gelen Ensar Vakfı'nın Batman Şubesi müdürlüğünü yapıyor. Meclis üyeliğine atanan başka bir isim ise Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Fatma Zehra Atay da AKP'ye yakınlığı ile biliniyor. 

Belediye meclis üyeliğine atanan bir diğer isim ise İkiköprü Belediyesinin eski AKP'li başkanı Ali Kıyanç'ın, oğlu Ekrem Kıyanç.

Murat Kaptanoğlu da Maliye Müdürlüğü'nde Muhasebe Uzmanı olarak çalışıyordu. Kaptanoğlu da belediye meclis üyeliğine kayyım olarak atandı. Batman Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nizamettin Düz ile Defterdarlık Uzmanı Gündüz İrinal da belediye meclis üyeliğine atanan isimlerden. Kayyımın getirdiği diğer meclis üyelerinin isimleri şöyle: "İsa Gürgur, Sabri Aydın, Ahmet Yalçın, Niyazi Reşitoğlu, Aydın Tezdi, Veysi Durmaz, İslam Çiftçi ve Enver Aşkın."

Hezex’te atanan kayyımdan ilk icraat Türk bayrağı oldu

Ayrıca kayyım atandıktan sonra karakola dönüşen Giyadin belediyesi ardından daha dün görevden alınan belediye eş başkanlarının yerine Hezex Belediyesi'ne bugün atanan kayyım, ilk iş olarak belediye binasına iki büyük Türk bayrağı asmak oldu. 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): DBP  li  belediyelere  kayyim  atamalar  yandas  atamalarina  donustu  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA